logo

Çin’in Bişkek Büyükelçiliği’ne saldırının failleri belli oldu

Çin’in Bişkek Büyükelçiliği’ne saldırının failleri belli oldu

Kırgızistan makamları, Çin’in Bişkek Büyükelçiliği’ne geçen hafta düzenlenen terör saldırısını planlayan ve düzenleyenlerin kimliklerinin tespit edildiğini açıkladı.

Kırgız Devlet Komitesi’nin Ulusal Güvenlik bölümüne bağlı basın ofisinden yapılan açıklamada, 30 Ağustos günü düzenlenen saldırının, Suriye’de faal olan ve El Nusra Cephesi ile bağlantılı Uygur terörist gruplarınca gerçekleştirildiği bildirildi. El Nusra’nın saldırıya finansal destek sağladığı da ifade edildi.

Komite, intihar saldırganının terör örgütü Doğu Türkistan İslamî Hareketi’nin üyesi olduğunu açıkladı. Açıklamada, Zoir Khalilov adlı saldırganın Tacikistan pasaportu taşıdığı belirtildi.

Saldırgan, kullandığı araçla Bişkek Büyükelçiliği’nin batı kapısından girmeye çalışmış ve aracı infilak ettirmişti.

Patlamada, saldırgan dışında ölen olmazken, büyükelçilikte görevli üç Çinli ve iki Kırgız çalışan yaralandı. Büyükelçilik yerleşkesinin bazı bölümleri de saldırıda hasar gördü.

Kırgız güvenlik birimleri, terör saldırısına suç ortaklığı ettiği gerekçesiyle beş kişiyi de gözaltına aldı. Ayrıca, Suriye’de “terör eğitimi” alan Sattybaev Izzotillo Mashrapovich adlı Özbek vatandaşı bir kişi için de arama emri çıkartıldı.

Açıklamada, bu şahsın büyükelçilik saldırısında kullanılan patlayıcı cihazların hazırlanmasına destek sağladığı, saldırıdan birkaç saat önce Tacik pasaportuyla İstanbul’a gitmek üzere ülkeden ayrıldığı ifade edildi.

Öte yandan, hakkında tutuklama emri çıkartılan ve saldırıyla ilişkili oldukları tespit edilen iki Kırgız’ın da Türkiye’de bulunduğu belirtildi.

Çin’in Bişkek Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırı, Çin ve uluslararası toplumca sert bir şekilde kınanmıştı.

(CRI)

 

Etiketler: » »
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?