Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ÇIRAK BULMAKTA ZORLANIYORUZ

Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi esnafı çırak bulmakta zorlanırken, önümüzdeki süreçte sanayide kalifiye eleman sıkıntısı yaşanacağını söylediler.

Küçük sanayi sitesi esnafı zorunlu eğitimin 8 yıla çıkması ile çırak konusunda sıkıntı yaşadıklarını, önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde sanayi de kalifiye eleman sıkıntısı çekileceğini, çocukların ileride iyi bir usta olarak yetişebilmesi için yaşı ilerlemeden sanayide çırak olarak çalışmaya başlaması gerektiğini belirttiler.

Sanayi esnaflarından Serdar Usta “Türkiye’de aileler herkes çocuklarını okutmak istiyor. İyi bir tahsili olsun, memur olsun, müdür olsun, iyi bir yerlere gelsin isteniyor. Ama unutulan bir şey var, herkesin memur olma veya masa başında çalışma gibi bir şansı yok. Sonuç olarak Sanayi de bir iş sektörü ve herkes okuyacak diye bir kaide yok. Temel eğitimi alan çocuklar, çırak olarak bizim yanımıza gönderilirse çekirdekten yetişip ileride bir iş sahibi olur.  Bize yaz tatilinde mesleği öğrenmek ve harçlığını çıkarmak için  gelen çıraklar 1 haftadan fazla çalışmıyor. Onun haricinde de çırak gelmediği için artık çekirdekten usta yetişmiyor. Yeni ustalar yetişmediği için, bizler emekli olduğumuz zaman dükkanlarımızı kapatıyoruz. İlerleyen yıllarda vatandaş sanayide arabasını yaptıracak usta bulamayacak ve arabasını servise götürecek. Sanayide daha ucuza yaptıracağı işi serviste daha pahalı fiyatlarla yaptırmak zorunda kalacaklar” dedi.

420 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?