logo

ÇOCUK ŞEHİT MEHMET KAMİL’E VEFA!

ŞEHİTKAMİL MEYDANI VE KORUSU AÇILIŞ TÖRENİNE YABANCI ÖĞRENCİLER DE KATILDI

Şehitkamil Belediyesi tarafından Kurtuluş Savaşı’nda çocuk kahraman Mehmet Kamil’in anısına yaptırılan Şehitkamil Meydanı ve Korusu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle hizmete açıldı.

Abdulkadir Aksu Bulvarı üzerinde yaptırılan Şehitkamil Meydanı ve Korusu’nda düzenlenen açılış törenine Gaziantep Valisi Erdal Ata, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri için 40 farklı ülkeden gelen yüzlerce öğrenci ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program, bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Gaziantep’te bulunan Bulgaristan ve Libya’dan gelen öğrenciler, kendi yörelerine ait halk oyunu gösterileri sundu. Öğrenciler kendi ülkelerine ait gösterilerini sunarken, protokol üyeleri dikkatle öğrencileri izledi.

GAZİANTEP TARİHİNE DAMGA VURMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “İsmini aldığımız Şehit Kamil, Gaziantep savunmasının çocuk şehidi. Gaziantep savunmasının ateşlenmesine vesile olan Mehmet Kamil’in anısını yaşatmak üzere daha önceden yapılmış fakat bir kavşak ortasında bulunan Mehmet Kamil ve Annesinin anıtını bir mekana taşıma ihtiyacı doğmuştu.  Ona değer verebilmek adına, şehit ve gazilerimize bağlılığımızı bildirmek adına bu nokta da bir çalışma yaptık. Öyle bir yer olmasını istedik ki, bu bir meydan, bir koruluk, bir ferah alan olsun istedik. Bu nedenle içerisinde bulunduğumuz bu alanın yaklaşık 3 yıl kamulaşmasını bekledik. 3 yıl süren kamulaştırma neticesinde yaklaşık 25 bin metrekarelik bu alanda 3 bin 200 metreye yakın bir Biyolojik Gölet, içerisinde ses ve ışık gösterileri bulunan, bunun yanı sıra 12 bin metrekarelik yeşil alan, yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru, 20 ila 90 yaş arasında yetişmiş ağaçlar var. Bunun yanı sıra köklü tarihe sahip olan Gaziantep’i simgelemek adına bin yaşında bir zeytin ağacını bu alana getirerek, Gaziantep tarihine damga vurmaya gayret gösteriyoruz. Ben özellikle burada çalışan tüm mesai arkadaşlarıma emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

BURADAKİ KALİTEYİ ŞEHRİMİZİN HER NOKTASINA TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olan bu önemli günde Şehitkamil Meydanı ve Korusu’nun Gaziantep’imize kazandırması bizleri gerçekten gururlandırdı.  İsim ve anıt çok önemli, özellikle Şehit Kamil’in bugün anısının yeniden tazelenmesi ve bu anlamlı günün bir araya gelmesi, bir o kadar önemli ve kıymetli.  Bütün ilçe Belediye Başkanlarımız ile birlikte bu şehrin, yaşam kalitesini yükseltmek, vatandaş memnuniyetini attırmak, bu şehrin kafamızdaki düşündüğümüz geleceğe taşıyacağımız yeni modeller oluşturmak için ekip olarak gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Gücümüzü birleştirerek, koordineli olarak, Büyükşehir ile beraber bu güzelliği ve bu kaliteyi şehrimizin her noktasına taşımak, vatandaşlarımızın hizmetine sunmak ve onların memnuniyetini kazanmak bizim en büyük borcumuz olacaktır. Ben Şehitkamil Belediyesi’nin böylesine güzel ve anlamlı bir meydan ve koruyu Gazianteplilerin hizmetine sunan Rıdvan Fadıloğlu’na ve ekibine çok teşekkür ediyor, meydanımızın vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep’teki tüm belediyelerin belediyecilik hizmetlerinin en güzel örneklerini sergilediklerini belirterek, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 94. yıl dönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, Gaziantep savunmasının simge isimlerinden biri olan Şehitkamil adına düzenlenen bu koru ve meydanın öncelikle tüm Gaziantepli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na de böylesine anlamlı bir günde, Gaziantep savunmasının sembolize ismi olan Şehitkamil’in adını yaşatmak, ona yanaşır bir meydan, bir koru düzenlemek ve ayrıca onunun anıtını bu meydanda yeniden tanzim edilmesini sağlamak adına yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Belediyelerimizin yeni imara açılmış olan yerlerde, geniş caddeleri, bulvarları, park ve bahçeleri okul alanlarıyla, yeşil alanlarıyla, Gaziantep’te yaşayan vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşaması için azami ve gayreti sarf ediyorlar. İnanıyorum ki başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere Şehitkamil, Şahinbey ve diğer ilçe Belediyelerimiz el ele vererek, önümüzdeki süreçte Gaziantep’te Belediyecilik hizmetlerinin en güzel örneklerini vermeye devam edeceklerdir. Bizlerde Gaziantep’te yaşayan vatandaşlar olarak Belediye hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Protokol üyeleri, Şehitkamil Meydanı ve Korusu’nun açılış yaparak hizmete açtı. Daha sonra Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, protokol üyelerine Şehitkamil Meydanı ve Korusu’nu gezdirerek, meydan hakkında bilgiler verdi.

Etiketler: » » » » »
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?