Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

DEPREM DEDE’DEN KÖTÜ HABER!

İstanbul Göztepe Medical Park hastanesinde tedavi gören Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara hayatını kaybetti.

2013’e girerken bilim adamlarımızı kaybetmeye başladık. Gazeteci-yazar Mehmet Ali Brand’ın ölümü tüm Türkiye’yi yasa boğarken ardından Toktamış Ateş ve bugünde deprem dedemizi kaybettik.

Tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybeden deprem dede sevenlerini üzdü. Yaklaşık bir buçuk ay önce solunum yetmezliği şikâyeti ile hastaneye kaldırılan deprem dede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

18 Ağustos depremi ile Türkiye’nin gündemine oturan açıklamaları ile dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara Türkiye’ye depremle yaşamayı öğretti.

Deprem konusunda Türkiye’yi bilinçlendirmek için elinden gelen her şeyi yapan ve hiçbir şeyden çekinmeyen Ahmet Mete Işıkara 18 Ağustos depreminden sonra Türkiye’nin deprem dedesi olmuştu. Işıkara’nın ölümü Tüm Türkiye’yi, ailesini ve doktorlarını çok üzdü.

(1941) Türk bilim insanı, jeofizikçi ve eğitimci 1941 yılında Mersin’de doğdu. Mete Işıkara  AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği)’in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktaydı.

HAYATI

1965 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’nü bitirdi ve aynı bölüme asistan oldu. 1969 yılında Necmi Rıza Ahıska’nın kızı Aysel Ahıska ile evlendi. 1973 – 1974 yılları arasında askerlik görevini Harita Genel Komutanlığı’nda yaptı.1976 – 1983 yılları arasında Türkiye Ulusal Jeodezi ve Jeofizik Birliği Ulusal Jeomagnetizma ve Aeronomi Komisyonu Başkanlığı yaptı.1979 – 1982 yılları arasında Avrupa Depremlerin Önceden Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda koordinatörlük görevini üstlendi. 1980 – 1983 yılları arasında Türkiye adına Avrupa Konseyi Deprem Uzmanları Komitesi’nde temsilcilik yaptı. 1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde göreve başladı.1985 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür yardımcısı oldu. 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür oldu.

Etiketler: » » » » » »
446 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?