Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

DEVLET ON YIL SONRA “PARDON” DİYEBİLECEK

Av. Yasar Sağlam tutukluluk süresinin 10 yıla çıkarılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Daha önce beş yıl olan tutukluluk süresi yapılan değişiklikle on yıla çıkarıldı. Uzun tutukluluk süreleri vatandaşları ve yakınlarını ciddi sıkıntılara sokarken, uluslar arası arenada ise Türkiye’nin zor durumda kalmasına neden oluyor.

Devlet cezaevlerinde hüküm giyenleri affetmek için çalışırken, mevcut tutukluluk süresini on yıla uzatarak cezaevlerini tıklım, tıklım dolduruyor. Suç işleyip hüküm giyenler aftan faydalanırken,  hüküm verilmemiş tutuklu olarak yıllarca yargılananlar şaşkın bir şekilde cezaevlerinde yatıyorlar. Daha önceki yıllarda 5 yıl olan tutukluluk süreleri yapılan değişiklik ile 10 yıla çıkarıldı. 10 yıl süreyle yargılanan bir vatandaş onuncu yılın sonunda beraat ederse Devlet size “ PARDON” diyebilecek. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Av. Yaşar Sağlam; uzun süreli yargılama süreci vatandaşları sıkıntıya sokarken, Türkiye’yi uluslar arası arenada ciddi sıkıntılara uğrattığını söyledi. Sağlam; “ Uzun süreli yargılama süreci vatandaşlarımızı ve yakınlarını ciddi psikolojik bunalımlara sokmakta, Türkiye’yi uluslar arası arenada küçük düşürmektedir. Yargılamanın artık çok kısa sürede bitirilmesi gerekirken, yargılamanın uzaması adaletin gecikmesine, psikolojik sıkıntılar ile maddi ve manevi sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Dünya literatüründe asıl olan tutukluluk süresinin kısa tutulmasıdır. Hüküm verilmesi ve kesinleşmesinden sonra insanların cezaevinde yatması kimseyi incitmez. Ancak siz tutuklu olarak aldığınız insanları günlerce, aylarca, yıllarca içeride tutup sonrada pardon biz yanlış yapmışız dediğiniz zaman bu insanların gerek kendi psikolojilerinin gerekse aile psikolojilerinin telafisi mümkün olmamaktadır. 10 yıllık süreç içerisinde tutuklu kalan bir kişi, on yılın sonunda tahliye olduğu zaman veya beraat ettiği zaman bunun izahını kim nasıl yapacak.

PARDON SİZ SUÇLU DEĞİLMİŞSİNİZ

Özellikle kamuoyunun gündeminde olan bazı dosyaların yargılama aşamasında bulunan kişilerin tahliye zamanı gelmesi nedeniyle böyle bir değişiklik yapıldığını düşünüyorum. Mevcut davalarda yargılanan şahısların 5 yıl süren ve henüz neticelenmeyen dava aşamasında tahliyeleri gerekirken, yeni yasayla birlikte bu kişilerin tutukluluk süreleri 10 yıla kadar uzatılabilecek duruma gelmiş oldu. Peki bu insanlar 5 yıl daha tutuklu kalıp sonradan “ pardon siz suçlu değilmişsiniz” denilirse, bu insanların mağduriyetini kim, nasıl telafi edebilecek. Tutukluluk süreleri içerisinde insanlar yaşamını yitiriyor, hastalanıyor, ailesini kaybediyor, dolayısıyla bu tür hususların geri dönüşümü ve telafisi mümkün değildir. Türkiye’de bulunan tüm cezaevleri tutuklular ile dolup taşarken, hükümlülere yer kalmamakta ve sürekli olarak af konusu gündeme gelmektedir.

ISRARLA NEDEN TUTUKLUKUK SÜRESİNİ UZATIYORUZ?

Kritik olan ve kamuoyunu ilgilendiren çeşitli suçlarda, örneğin bir cinayet davasında uzun tutukluk süresi belki çok önemli olmayabilir ve nihayetinde alacağı cezadan bu süreler düşebilir ancak birilerinin ithamı, iddiasıyla göz altına alınan kişileri yıllarca tutuklu olarak tutmanız kamu vicdanını zedeler. İnsan hakları evrensel bildirgesi gayet açık ve nettir, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’ye bu konuda defalarca ceza vermiştir. Biz kişilerin bu mağduriyetleri minimize edebilme şansımız varken, ısrarla bu süreleri uzatmanın Türkiye için kayıp olduğunu düşünüyorum. Tutukluluğun temel kavramları kaçma şüphesi ve suçun niteliği. Bu insanların kaçma şüphesi var mı, suçun niteliği gibi konular tartışılması gerekirken biz hala uzun tutukluluk sürelerini tartışıyoruz. En küçük olaylarda bile mahkemeler tutuklayın gitsin felsefesi içerisinde olup sürekli olarak tutukluluğun devamı kararları verilmektedir. Bizler bir günümüzün bile hesabını yaparken, uzun süre tutuklu olarak kalıp daha sonra beraat eden kişilerin ve ailelerinin hakkını, hukukunu kim nasıl ödeyebilecek? Ben bu insanların geriye yönelik olarak yapılacak hiçbir şeyin maddi ve manevi olarak zararlarını karşılamaya yeterli olmayacağını düşünüyorum.

Etiketler: » » »
671 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?