Dilenci çocuklarla ilgili araştırmada şok sonuçlar | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

Dilenci çocuklarla ilgili araştırmada şok sonuçlar

Hareketli Manşet - 09 Ocak 2020 13:44 A A

Gaziantep’te dilenci çocukları sokaktan kurtararak, eğitimlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla yapılan çalışmada şok edici sonuçlar ortaya çıktı.

Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, Gaziantep Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada, sokakta dilenen 35 çocuk tespit edildiğini belirterek, “Vakfımızdan bu çocukların kaçına yardımda bulunabileceğimiz soruldu. Biz de 50’ye kadar çocuğun ailesine yardım edebileceğimizi söyledik. 35 Çocuğun adresleri bize verildi. Bu adreslerdeki evlere giderek, çocukları dilenen ailelerin ekonomik ve sosyal durumlarını yerinde inceleyince çok ilginç ve hayret verici sonuçlarla karşılaştık” dedi.

BABA EVDE YATIYOR, İKİ ÇOCUĞU DİLENİYOR

Yetkin, dilenen çocukların ailelerinin gelir durumu ile ilgili yapılan incelemelerin sonucunu şöyle anlattı: “Bize 35 çocuğun ev adresi verildi. Biz bu evlerin 26 tanesini ziyaret ederek inceledik. Bazı evlerde birden fazla çocuk dilendiriliyordu, bazı adreslere de ulaşamadık. İncelediğimiz evler içerisinde, 4 bin liraya kadar geliri olanlar ailelerin olduğunu gördük. 2 bin 800 lira ve asgari ücret gibi geliri olan aileler vardı. İki çocuğunu dilendiren evler gördük. Baba evde oturuyor, iki çocuğunu birden dilendiriyor. Bunu anlamak zor. Bu 26 evin sadece 3 tanesinin ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettik. Bunlara da ulaşarak yardım etmeye başladık. Bu konudaki duyarlılıklarından dolayı Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum.”

BİR DİLENCİ GÜNLÜK 900 LİRA PARA TOPLUYOR

Dilenciliğin sona erdirilmesi için halkın bilinçlenmesi ve vatandaşların sokakta gördükleri dilencilere para vermemesi gerektiğini belirten Yetkin,  “Maalesef dilenciliği meslek edinen, gelir kapısı görenler var. Bir kişiye yardım edecekseniz, mutlaka onun evini ve ortamını görmeniz, devletten ne kadar yardım aldığını bilmeniz gerek. Aksi takdirde yardımlarımız muhtaç olmayan kişilere gidebilir. Bu çalışma sırasında yalınayak bir köşede oturarak günlük 900 lira para toplayan dilencilerin varlığını öğrendik. Bir insan böyle bir yöntemle günde 900 lira gelir elde ederse, dilenciliği bırakır mı? Biz vakıf olarak, aylık geliri asgari ücretin altında olan ve okula giden çocuğu bulunan ailelere gıda ve eğitim yardımında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

YARDIM KONUSUNDA 27 YILLIK TECRÜBE

 Yetkin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Hayırseverlerin vakfımıza yaptığı bağışlar, bizler için birer emanettir. Bu nedenle yardım talep eden aileleri çok iyi inceliyoruz. Önce profesyonel ekibimiz gidip inceliyor. Sonra yönetim kurulu üyeleri gidip inceliyor. Deyim yerindeyse muhtacın en muhtacını bulmaya çalışıyoruz. Bu konuda 26 yıllık bir tecrübemiz var. Ayrıca, vakfımızın sabit giderleri ve personel giderlerini vakıf yönetimi kendisi karşılıyor. Vatandaşların yaptığı yardımlar, olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.”

Bu haber 51 kez okundu.
Hareketli Manşet - 13:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU