logo

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini ve  referandumu değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini ve  referandumu değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma yönündeki referandum sonucunu, değerlendirdi.

Çavuşoğlu, “İngiltere’nin AB’den ayrılmasını istemezdik ancak İngiliz halkının kararına saygı duymak ve bu kararın sebeplerini irdelemek gerekir” dedi.

AB’nin bugün maalesef tüm politikalarını başarısızlık olarak nitelendiren Çavuşoğlu; “AB’nin bugün maalesef başta entegrasyon, genişleme, güvenlik, ekonomi ve göç olmak üzere tüm politikaları başarısız. Türkiye’nin AB için ne kadar önemli bir ülke olduğu tekrar anlaşılmıştır. Ama bunu anlayabilmek için illa krizin ortaya çıkmasına gerek yok. Keza, Avrupa’dan artan aşırıcılık, İslamofobi, ırkçılık, yabancı düşmanlığı be bir olumsuz akımla mücadele etmekte AB liderlik gösteremedi. Kurumlar kendilerini yenilemezse ve sorunları çözmede gücünü gösteremezse önce güvenirliği sonra itibarı ve yavaş yavaş da kendisi kaybolur. Biz de AB’ye ihtiyacımız olduğunu hiçbir zaman saklamadık ama çifte standartlara, siyasi engellere müzakerelerin uzun sürmesine itiraz ettik. AB bu açıdan bakamıyor olaya. AB’nin Türkiye’ye dün ihtiyacı vardı bugün de var, yarın belki her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı olacak” sözleriyle değerlendirdi.

İngiltere’nin kaderini belirleyen referandumda “AB’ye Hayır” diyenler yüzde 51.9 olurken, “Evet” diyenler ise yüzde 48.1’de kaldı. Şok sonucun ardından, AB yanlısı İngiltere Başbakanı David Cameron istifa kararı aldı. Peki şimdi ne olacak? Ayrılık kararı alan İngiltere’yi Avrupa Birliği ile iki yıllık bir müzakere süreci bekliyor.

 

.

Etiketler: » » » » » » »
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?