EKONOMİNİN MOZAİK TAŞLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

EKONOMİNİN MOZAİK TAŞLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Hareketli Manşet - 10 Aralık 2011 02:58 A A

Nizip Ticaret Odası (NTO) tarafından düzenlenen Ekonominin mozaik taşları vergi ödül töreninde, ödüller sahiplerini buldu.

Nizip Ticaret Odası Osman Sayın toplantı salonunda gerçekleştirilen ekonominin mozaik taşları ödül törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı, Mehmet Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçınkaya, Gaziantep Valisi Erdal Ata ile Gaziantep çevre il ve ilçelerden Sivil Toplum Örgütü Başkanları ve Daire amirleri katıldı.

Törende bu yıl Gelir vergisinde ilk 10’a, Kurumlar vergisinde ilk 10’a yüksek düzeyde stopaj ödeyenlerde ilk 3’e ve İhracat vergisinde ise yine ilk 3’e girenlere yönelik ödüller verildi.

Kurumlar Vergisi dalında Çek-Pet Petrol Ürünleri adına Bilal Çeker, ihracat dalında Beşler Gıda A.Ş. adına Cemal Çakmak, Stopaj dalında Göktaşlar Et Ürünleri adına Osman Göktaş, Gelir Vergisi dalında Tiryaki Ticaret adına Mehmet Tiryaki ödül alırken, toplamda 27 firma  ödüllendirildi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu; “Böyle güzel bir günde Nizip’te olmaktan gurur duyduğunu Gaziantep’in sanayide ileri gitmesinin temel taşının Nizip olduğunu söyledi. Konukoğlu; “Nizip çalışkan, azimli bir ilçemiz. Nizip bugüne kadar daha ileriye gitmeliydi ancak Gaziantep’e verilmeyen teşvikler ile Nizip maalesef fazla gelişim sağlayamadı. Gaziantep’in 4.5 milyar dolar olan ihracatında hedef 30 milyar dolar ve bunun  gerçekleşmesinde de Nizip önemli bir yer tutacaktır” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan; Bu tür ödül törenlerinde ödül alanların bir elin parmağını geçmeyecek kadar olduğunu ve Türkiye’de ki kayıt dışılığın önlenmesi gerektiğini ve bunun en temel sebebinin de Vergi Yasasındaki sıkıntılar olduğunu söyledi.  Aslan; “ Eskiden karakoldan çok korkulurdu, şimdi karakoldan çok maliyeden korkulmaya başlandı. İş adamları giderlerini göstermekte zorlanıyor, bu da  işadamlarını kayıt dışılığa ve yanlış yollara sevk ediyor” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada;”Nizip tarih boyunca ticaretin merkezi olmuştur ve  Zeugma bunun bir örneğidir. Gaziantep tarafından markalaştırılan baklavanın esas unsuru olan Antep fıstığının en güzeli Nizip’te yetişiyor. Zeytinyağ ve sabun da da Nizip’in kalitesi tartışılmaz.Ancak Nizipliler artık büyük düşünmeli ve markalaşmalıdır. Türkiye tarım konusunda çok bereketli arazilere sahip ve dünyada ekilebilir arazi büyüklüğü bakımından 9.ülke olmasına rağmen neyi ne kadar ekeceğini ve ne elde edeceğini bilmiyor. Dünyada görüyorsunuz kıtlık artıyor ve bu alanları büyütme şansınız yok. Allah bize bu kadar bereketli topraklar vermiş ve biz sanayide olduğu gibi tarımda da yeteri kadar bu verimli toprakları değerlendiremiyoruz. Eskiden tarım karın doyurmak için yapılırken bugün artık para kazanmak için yapılıyor. Bu nedenle Nizip’in yanındaki fırat suyundan da faydalanıp tarımdan para kazanması gerekir” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Nizip’in bir ilçeden çok şehir havasına büründüğünü, kısa zamanda Nizip’in büyük mesafe aldığını ve büyüdüğünü söyledi. Şahin; “Nizip demek tarih demek, sanayi demek, medeniyet demek , turizm demek, üretim demek, kardeşlik ve dayanışma demek. 2001 de çıktığımız yolda yasakları kaldıracağız, yolsuzluğu ve yoksulluğu önleyeceğiz demiştik. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet dedik. O günün şartlarında kamu maliyesi çalışmamız gerektiğini havuzun boşalan sularının doldurmamız gerektiğini söyledik ve inandık. 10 yıl sonunda yeni bir dünya düzeni, yeni bir Gaziantep ve Nizip var ve bizim bunu yönetmemiz gerekiyor. Şu anda kamu net borç stoğunda dünya lideriyiz, milletten aldığımızı faizleri düşürerek millete yol, su, sağlık, dersane olarak geri verdik” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise yaptığı konuşmada  Gaziantep’in ekonomik bir model olduğunu belirterek, ilçeleri ile beraber marka şehir olmasının en önemli faktörün bakanları ile valisi ile milletvekilleri ile oda ve borsa başkanları ile yerel yönetimleri ile tek yumruk olması olduğunu söyledi. Çağlayan; “ Bugün Gaziantep Türkiye’nin ihracat gelişiminin çok daha üstünde bir ihracat gelişimine sahip. Türkiye ihracatının 6.ili. Dokuz yıllık süre içerisinde Türkiye ihracatı çok mesafe katetti. Bugün gelmiş olduğumuz nokta 134 milyar dolarlık bir ihracat ve bu yıl Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracat rakamlarını yakalamıştır” dedi.

Bu haber 307 kez okundu.
Hareketli Manşet - 02:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU