El Salvador başkanından Bitcoin manifestosu: Korkuyorlar

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin Magazine için kaleme aldığı yazıda, ülkesinin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul etme kararını savunarak eleştirilere yanıt verdi. Bukele, Bitcoin’e dolarla aynı statüyü vermenin “aptalca bir karar” ya da “kumar” olduğu yönündeki eleştirileri kabul etmedi.

El Salvador son 12 ay içinde binlerce Bitcoin satın almış olsa da bu yatırım ayı piyasası nedeniyle şu anda büyük ölçüde sular altında kaldı.

7 Eylül 2021’de dünyada Bitcoin ’i yeni para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador ’un başkanı Bukele, yazısında asıl “diğer ülkelerin Bitcoin’i kabul edip etmeyeceği değil, ne zaman kabul edeceği”nin sorulması gerektiğini söyledi.

Bukele Bitcoin konusunda baskı kuranları topa tuttu

Yazdığı makalede neredeyse meydan okuyan bir tavır sergileyen Bukele, ‘Bitcoin Yasası ’nı geri çekmeye zorlayanların “dünyanın en güçlü elitleri” olduğunu ileri sürerek bu kişileri üç gruba ayırdı.

“Birincisi, bunun gerçekten yanlış bir karar olduğunu düşünenler, ikincisi, bunun iyi bir karar olduğunu ama yanlış nedenlerle alındığını düşünenler, üçüncüsü ise kararımızdan korkanlar” diyen Bukele en çok ses çıkaranların ve baskı yapanların dünyanın güçlü elitleri ile onlar için çalışan insanlar olduğunu söyledi.

Bukele, sözlerine “Eskiden her şey onların elindeydi ve bir bakıma hâlâ da öyle; medya, bankalar, STK’lar, uluslararası örgütler ve neredeyse dünyadaki tüm hükümetler ve şirketler. Elbette bununla birlikte; ordulara, kredilere, para arzına, kredi notlarına, propagandaya, fabrikalara, gıda tedariklerine de sahipler. Uluslararası ticareti ve uluslararası hukuku kontrol ediyorlar. Ancak en güçlü silahları ‘gerçeğin ’ kontrolüdür” şeklinde devam etti.

“Bitcoin ’leri satmadık, zararda değiliz”

Başkan ayrıca, El Salvador’un Bitcoin’de risk alması nedeniyle 50 milyon dolar kaybettiği yönündeki söylemleri de reddederek “Bitcoin ’leri satmaya niyetleri olmadığından zararda da olmadıklarını” kaydetti. Bukele bunun GSYH’nin sadece yüzde 0,2’sine denk geldiğini, yani ekonomiyi tahrip etme ihtimali olmadığını iddia etti. Devlet başkanı ayrıca El Salvador ’un nispeten fakir bir ülke olmasına rağmen 2021 yılında 28 milyar dolarlık ürün ve hizmet ürettiğini belirtti.

Bukele, politikaları hakkında; Bloomberg, Forbes, Fortune, Financial Times, Deutsche Welle, BBC, Al Jazeera, The Guardian, The New York Times, The Washington Post gibi önde gelen gazetelerde yayımlananları “saçmalıklar” olarak nitelendirerek ana akım medya kuruluşlarını eleştirmeye devam etti ve El Salvador’un temerrüde düşmeyeceği konusundaki ısrarını sürdürdü.

Bukele ayrıca yüzde 85 ila yüzde 90 arasında seyreden başkanlık onay oranının diğer ülkelerdeki liderlerin aldığı onaylardan çok daha yüksek olmasıyla da övündü.

“Cinayet başkentinin nasıl hızla değiştiğine bakın”

Kendisini eleştirenlere doğrudan hitap eden Bukele, onları El Salvador’u ziyaret etmeye teşvik ederek şunları yazdı:

“Size mesajım şu; elitlerin Kool-Aid’ini (bir fikri sorgulamadan kabul etmek) içmeyi bırakın ve gerçeklere göz atın… Kıtanın en yoksul ülkelerinden birinin ve dünyanın bir önceki cinayet başkentinin nasıl hızla olabileceği en iyi yer haline gelmek adına değiştiğini görün.”

Ayrıca kararından şüphe edenleri bir an durup “dünyanın en büyük güçlerinin” neden El Salvador’un Bitcoin Yasası ’na karşı olduğunu düşünmeye davet ederek; El Salvador ’un, Bitcoin’in benimsenmesinin ve bununla birlikte ekonomik özgürlüğün, finansal egemenliğin, sansüre karşı direncin merkezi olduğunu söyledi.

Bukele, politikasının başarılı olması halinde diğer ülkelerin de El Salvador’un izinden gideceğini öngördüğünü ve diğer ulusların Bitcoin ’i benimsemesi adına başarısız olmayı kabul etmediğini ifade ederek sözlerini; “Bunu çok iyi biliyorlar ve bu yüzden bizimle bu kadar çok savaşıyorlar. Onların kuralına göre mi oynayacaksınız? Yoksa gerçek oyunun farkına varacak mısınız?” sorularıyla bitirdi.

Daha fazlası:

➤ Bitcoin Haberleri

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
El Salvador başkanından Bitcoin manifestosu: Korkuyorlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin