Engellilere tek kart müjdesi | Narkoz Haber
Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

Engellilere tek kart müjdesi

Hareketli Manşet - 03 Aralık 2019 16:44 A A

CHP Milletvekili, “Engelli kimlik kartı sahiplerinin toplu ulaşım hizmetlerinden, ülke genelinde ve her ilde geçerli olacak şekilde düzenlenecek ücretsiz tek kart sistemi ile yararlandırılması” için Meclis Başkanlığına kanun teklifi verdi.

Engelli vatandaşların sorunlarını gündeme getiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 4736 Sayılı Kanunun 1’nci fıkrasına ek olarak TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifinin gerekçesinde, “Her belediyenin kendi belediye meclis kararı ile engellilere verilen indirimli ve ücretsiz seyahat kartının kriterlerinin belediyeden belediyeye göre değişiklik gösterdiğini ve uygulamada yaşanan kargaşanın ortadan kaldırılması için her ilde geçerli olacak ücretsiz tek kart sistemini hayata geçirmenin” önemine vurgu yaptı.

“Engelli vatandaşlarımıza belediyeler tarafından verilen indirimli ve ücretsiz seyahat kartları her belediyenin kendi sınırları içinde geçerli olması başka şehirlere giden engelliler için sıkıntılar doğurmaktadır” diyen Yılmazkaya, Türkiye nüfusunun önemli bölümünü engelli vatandaşlarımız ve onların yakınları oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki Engelli Oranı Dünya Ortalamasının 2 Katı

Yılmazkaya hazırladığı kanun teklifinde, “Türkiye nüfusunun önemli bölümünü engelli vatandaşlarımız ve onların yakınları oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Türkiye nüfusunun %13’üne yakını engellidir. Engelli nüfusun dünya ortalaması %7,5’iken Türkiye’de bu oran neredeyse 2 katına çıkmaktadır.

Engellilerin toplumla bütünleşmesi konusunda yoğun sorunlar yaşanmaktadır. Dünya ortalamasının çok üstünde olan engelli nüfusumuzun birçok sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların başında topluma katılma ve toplumla bütünleşme gelmektedir. Bu konularda sıkıntı yaşayan engellilerin önündeki bir başka güçlük de, engellinin aile yaşamı ve özel yaşamı olarak ortaya çıkmaktadır. Fiziksel işlevlerindeki bozulma ya da bazı eksiklikler nedeniyle engellinin hareket yeteneği sınırlanınca, bu onun özel yaşamında da bazı kısıtlamalar yaratmaktadır.”

Engelli Maaşı Asgari Ücretin Üçte Biri

Yılmazkaya, “Engellilik sadece engelli bireyi değil, ailesini ve yakın çevresinde ekonomik, sosyal ve psikolojik yönden etkileyen önemli bir konudur. Ekonomik açıdan zorluk yaşayan engelli bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi topluma katılmaları açısından oldukça önemlidir.

Açlık sınırının 2103 TL olduğu yoksulluk sınırının 6849 TL olduğu Türkiye’de 2019 yılı verilerine göre %40- %69 arası engelli olanların aylığı 526.76 TL iken, %70 ve üzeri bakıma muhtaç engelli aylığı ise 790.14 TL dir. Yani asgari ücretin üçte biri.

Bu rakamlar bile bizlere özürlü yurttaşlarımızın ve ailelerinin ne zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Engelliler Ekonomik Anlamda Büyük Sıkıntılar Çekmektedir

Engelli vatandaşların ekonomik sıkıntılarına değinen Yılmazkaya, “Çok kısa tanımıyla sosyal devlet, toplumdaki güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği, yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü olmalıdır.

Engelli bireylerimiz maalesef ülkemizde dünya standartlarının altında hizmet görmekte, ekonomik anlamda büyük sıkıntılar çekmektedir” dedi.

İş İmkânı Verilmeyen Engelli Bireyler Toplumdan İzole Ediliyor

Engelli bireylerin sosyal ve iş yaşamlarındaki kısıtlılığa dikkat çeken Yılmazkaya, “Engelli bireyler yaşadıkları toplumun dışında bırakılarak toplumdan izole edilmektedir. Toplumdan kopuk yaşam

şekli, engelli vatandaşlarımızda psiko-sosyal sorunlar doğurmaktadır. Çalışma hayatında engellilere yeterince iş imkânı verilmemesi ekonomik olarak da bağımsızlıklarını yok etmektedir. Ekonomik sıkıntılar sosyal yaşamdan da kopmalarına sebep olmamaktadır.

Ekonomik sıkıntı çeken engelli yurttaşların topluma katılma, toplumla bütünleşmesinin önündeki en büyük engellerden birisi ulaşım sıkıntısıdır. Toplumla iç içe yaşamaları konusunda engelli vatandaşlarımızın seyahat sıkıntısının giderilmesi önemli bir husustur.”

Uygulamada Kargaşaya Son Verilmeli

“Engelli vatandaşlarımıza belediyeler tarafından verilen indirimli ve ücretsiz seyahat kartları her belediyenin kendi sınırları içinde geçerli olması başka şehirlere giden engelliler için sıkıntılar doğurmaktadır.

Her belediyenin kendi belediye meclis kararı ile engellilere verilen indirimli ve ücretsiz seyahat kartının kriterlerinin belediyeden belediyeye göre değişiklik göstermesi, uygulamada kargaşa yaratması, Türkiye genelinde belli kriterlere oturmaması, uygulamada ve bütünlükte sorunlar çıkarmaktadır”

Bu haber 73 kez okundu.
Hareketli Manşet - 16:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Çin’de yeni Korona virüsü vakası 830’a yükseldi
  Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, yeni korona virüsü vaka sayısının toplam 830’a, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 25’e yükseldiğini ve 34 kişinin taburcu edildiğini açıkladı. Beijing saatiyle gece 00.00’da yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde İç Moğolistan ve Xinjiang Uygur Özerk bölgelerinin yanı sıra, Shanxi ve Gansu dahil toplam 29 eyalet düzeyinde bölgede 259 yeni vaka […]
 • 02
  TÜSAD’dan Corona Virüsü bilgilendirmesi
  Çin’in Wuhan kentinde yaşanan corona viral salgın haberlerine ilişkin açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösteren corona virüsü ile ilgili bilgilendirme yaptı. Çin’in Wuhan kentinde solunum yolu enfeksiyonu ve pnömoniye (zatürre) neden olan viral salgın haberlerine ilişkin açıklama yapan […]
 • 03
  Etem Çalışkan SANKO Okulları’nda öğrencilerle buluştu
  Adı Atatürk ile özdeşleşmiş dünyaca ünlü ressam, hattat ve kaligrafi ustası Etem Çalışkan, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i ziyaretlerinin 87’inci yıldönümü Anma Etkinlikleri kapsamında SANKO Okulları 8’inci sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilere 92 yıllık birikimini anlatan Çalışkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 87’nci yıldönümünde Gaziantep’te bulunmaktan ve SANKO Okulları öğrencileriyle bir […]
 • 04
  Mavi Özel Halk Otobüsleri yeni sisteme geçiyor
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yeni kurulan mahalleler ve artan toplu taşıma talepleri için mavi özel halk otobüslerinde yeni seferler uygulamaya aldı, sistem değişikliğine giderek havuz sistemine geçti. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, şehirde yeni kurulan ve gelişen mahallelerde doğan toplu taşıma ihtiyacı için düğmeye bastı. Yapılan düzenlemelerle sefer sayıları arttırılırken sistem değişikliğine gitti. Bu kapsamda 19 […]
 • 05
  Bir Banka çalışanı hesabına para geçirmekten tutuklandı
  Bir Bankadan 3.2 Milyon TL, 14.491.09 USD ve 3000 EURO Parayı başka hesaba aktaran Banka çalışanı ve 12 şahıs yakalandı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir banka şubesinden, banka çalışını M.F.B isimli şahıs tarafından, 3.2 milyon TL,14.491,09 USD ve 3.000 EURO paranın bankanın başka bir müşteri hesabına aktarıldığı, ayrıca […]

YOL DURUMU