Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ENGELLİLERİN MERHAMETE İHTİYACI YOK

Gaziantep Milletvekili Ali Şahin engellilerin sadece Aralık ve Mayıs aylarında olmak üzere senede sadece iki gün hatırlanmaktan duydukları rahatsızlığı haklı bulduğunu, engelliliğin her alanda her an hissedilir olması gerektiğini söyledi.

Son 15 yılını Engellilere adamış ve bu yönde onlarca projeye imza atmış biri olarak 3 Aralık Dünya Engeliler Gününün engelliler ve yakınları için ne ifade ettiğini çok iyi bildiğini belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin “Ülkemizde yaşayan engellilerin en önemli problemi işsizlik veya eğitim, erişim veya  sağlıktan öte toplumsal bellekte oluşmuş sağlıksız engelli algısıdır. Engelli deyince toplumsal belleğimizde aciz ve muhtaç bir birey beliriyorsa ki bu maalesef bu şekildedir bu durum toplumsal engelli algımızın sağlıklı bir zeminde oturmadığını göstermektedir. Şurası iyi bilinmelidir ki ülkemiz de yaşayan engelliler aciz ve muhtaç bireyler olmayıp en az engelsiz bireyler kadar muktedir ve üretkendir” dedi.

ENGELLİLERE EŞİT ŞARTLARDA YARIŞMA FIRSATI VERİLMELİDİR

Ali Şahin, Engelli bireylerin her alanda yaşam haklarının olduğunu belirterek herkese bu konuda görev düştüğünün belirtti. Şahin “Ülkemizde yaşayan engellilerin kimsenin merhametine ihtiyacı yoktur. İhtiyaç duydukları tek şey kendilerine yaşama dair her alanda engelsiz insanlarla birlikte eşit şartlarda yarışma fırsatı verilmesi, inanılması ve güvenilmesidir. Engellilere fırsat verildiğinde engelli de olsa birey bir Stephen Hawking, Beethoven, Aşık Veysel ya da Eşref Armağan olabilmektedir. Dünya, saydığım isimler gibi kültürden sanata, spordan bilime tarihe damga vurmuş yön vermiş engelli isimlerle doludur. 3 Aralık Dünya Engelliler gününün engelli ve yakınlarından öte engelsiz bireylerin engellileri sağlıklı algılama günü olmalıdır” diyerek tüm engelli vatandaşların 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutladı.

507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?