logo

ERİKÇE KENT ORMANDA KAYAK KEYFİ BAŞLIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; Gaziantep’i her alanda çağdaş kentler seviyesine ulaştırabilmek ve kentte yaşayan halkın ihtiyaçları doğrultusunda yeni vizyona sahip rekreasyon alanları oluşturmaya devam ediyor.

Erikçe Kent Ormanı Rekreasyon Alanı’na Sentetik Çim Kayağı Pisti yapma projesini tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’i tüm bölgeye hizmet verebilecek doğa turizmi merkezi haline getirerek ilin turizm gelirlerindeki payını arttırmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı düzenleme çalışmalarının ardından Gaziantep’in en gözde mekanları arasında yer alan Erikçe Kent Ormanına Sentetik Çim Kayağı Pisti projesi hazırlayan belediye çalışmaya destek veren İpekyolu Kalkınma Ajansı ile protokol imzaladı.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen imza programına Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ile İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan katıldılar.

GAZİANTEP’İN DAHA İYİ YAŞAM ALANLARINA İHTİYACI VAR

Gaziantep’in daha iyi yaşam alanlarına ihtiyacı olduğunu düşündüklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “İnsanların eskiden yazlık bir sinema dönemi ve Kavaklık dönemi vardı. Ama şimdi farklı arayış içindeler. Biz de Gaziantep’te insanların bu ihtiyacına karşılık vermek için Erikçe’deki kent ormanı içinde bir kayak pisti yapmaya karar verdik. Gaziantep küresel ısınmadan etkilenen bir şehir ve artık şehrimizde kar çok az yağıyor. Bizim insanımızın bu spordan uzak kalmaması düşüncesindeyiz. Bu yüzden suni bir kayak pisti yapmaya karar verdik” dedi.

Projenin genel amacı doğrultusunda Erikçe Kent Ormanı’nı turizm, doğa ve çevresel olarak değerlendirilerek bu çalışmanın hem gelen yerli ve yabancı turistler hem de bölgenin ekonomik kalkınması açısından doğrudan destek sağlayacağını vurgulayan Başkan Güzelbey, “Bahsetmiş olduğumuz bu genel amaç doğrultusunda; Erikçe Kent Ormanı Rekreasyon alanı içerisinde yapacağımız Sentetik Çim Kayağı Projesi ile her yaş grubunun faydalanabileceği, bölgesel ve ulusal olmak üzere çeşitli aktivitelerin organize edilebileceği, bölgedeki mevcut kaynak ve tesislerin geliştirilebileceği, ulusal ve uluslararası, alternatif ve profesyonel sporların yapılabileceği, spor kamplarının kullanımına tahsis edilebilecek ve yarışmaların düzenlenebileceği entegre bir tesis hizmete sunmaktır” diye konuştu.

Güzelbey, “Hayata geçirilecek bu proje ile her yaş grubunun şehir merkezinden uzakta, doğal parkuru ve alternatif sporların yapılmasına uygun yerlerde, günübirlik faaliyet ve aktivitelerin yapılabileceği alan olarak değerlendirilerek vatandaşlarımızın daha sportif, sağlıklı yaşaması için spor alanlarına kolayca ulaşması ve etrafında sporları destekleyen sosyal donatılar sayesinde kaliteli zaman geçirmesi sağlanacaktır. Ayrıca oluşturulacak söz konusu sportif faaliyet alanlarında çocuklara gençlere ve ailelere yönelik faaliyetler düzenlenerek sosyal iletişimin güçlenmesi beklenen proje sonuçlarından bir diğeridir” diye ifade etti.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bülent Özkan, “Bu proje Gaziantep için önemli olan projelerden birisidir. Bu proje turizm alt yapısı projesi burada da bölge halkının yeni rekreasyon alanları içerisinde gidebileceği ve vakit geçireceği bir alan bizim için projenin yanında Kalkınma Ajansı olarak bölge ile ilgili stratejiler geliştirebilmek. Bölge ile ilgili vizyon ortaya koyabilmek. Bölgenin gelecek yıllardaki hayali için büyüklerimize yol göstermesidir.

Biz Kalkınma Ajansının görevi sadece hibe vermek değil. Bu amaçla da hibe programından turizm alt yapısı da bunun belli bir alanı kapsıyor. Bugün bu projeye başlamış olmak ve imzasını atmak bizim için büyük bir onur ve mutluluktur” dedi.

Erikçe Kent Ormanı içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına Mayıs 2013’te başlanacak olan ve 7200 m2 alanda yapılması planlanan Sentetik Çim Kayağı 2 ayrı pistten oluşacak.

Yılın 12 ayı kayak yapma imkânının sağlanacağı kayak pistlerinin alt kısmında eğitim alanı için de ayrıca bir pist yapılacak. Proje için arazi tesviye çalışmalarının 120 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Çim kayağı alt kotunda kayakçılar ve refakatçilerine hizmet verecek 3 katlı sosyal tesis binasında aynı zamanda tesis içerisinde tüm kayak malzemelerinin temini sağlanırken doğa manzarası içerisinde kafeterya olarak ta kullanılabilecek.

Kayak pistleri ve kayak ekipmanlarının yaklaşık maliyeti 3 milyon 350 bin Türk Lirası olacağı projenin 1 Milyon 79 bin Türk Liralık kısmının finansmanını İpekyolu Kalkınma Ajansı sağlayacak. Projenin 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Etiketler: » » » » » »
488 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?