ERKEN TEDAVİ GÖRME KAYBINI ÖNLEYEBİLİR | Narkoz Haber
Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

ERKEN TEDAVİ GÖRME KAYBINI ÖNLEYEBİLİR

Sabit Manşet - 14 Kasım 2011 13:54 A A

Göz Nuru Göz Hastanesi doktorlarından Göz Hastalıkları ve cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Cem Öztürkmen yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı) hastalığında erken tedavi ile kalıcı görme kaybının önlenebileceğini belirtti.

Göz Hastalıkları ve cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Cem Öztürkmen; gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla oluşan ve karakterize bir hastalık olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu (diğer ismi ile sarı nokta hastalığı)’nun 60 yaş üzerindekilerde görme kaybının en sık sebeplerinden birisi olduğunu, görmenin zamanla kademeli olarak azalarak, merkezin karanlık bir odak haline geleceğini ve bununda hayatı olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Özellikle yakını görmede ve ölçme kabiliyetinde ciddi derecede olumsuz etkiler yarattığını belirten Öztürkmen; “sarı nokta hastalığı merkez çevresindeki retina sağlam olduğu için hiçbir zaman tam körlüğe yol açmaz. Retina, gözün arka kısmında yeralan sinir tabakasına verilen isimdir. Bu sinir tabakası görüntünün beyine sağlıklı bir şekilde iletilmesini sağlar. Makula ve onun tam merkezinde yer alan sarı nokta ise %90 oranında görmemizi sağlar. Okuma, iğneden iplik geçirme gibi ince işleri yapmamızı sağlayan görme keskinliğinin en üst düzeyde olduğu retina bölümüdür.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun Belirtileri Nelerdir?

Yaşa bağlı makula dejeneresyonu her hastada farklı belirtiler gösterir. Bu yüzden ilk bakışta teşhisin yapılması zor olabilir, bir göz görüş sorunu yaşarken diğer göz yıllarca normal işlevine devam edebilir. Her iki göz de etkilendiğinde merkezi görme kaybı daha çabuk fark edilecektir. Makula düzgün çalışmadığında, görme alanımızın merkezinde bulanık veya karanlık farkederiz. Bir sayfa üzerinde yazılı kelimelerin bulanıklaşması, düz çizgilerin bozulmuş gibi görünmesi veya görüş merkezinin ortasında siyah ya da beyaz bir nokta oluşması başlangıç belirtilerindendir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun tanı ve tedavisi

Muayene sırasında göze damla damlatılarak belirli bir süreden sonra Göz Dibi Muayenesi, basit ve kısa zamanda uygulanan tanıda yardımcı bir yöntem olan Anjiyografi, hastalığın gözün retina tabakasında ne kadar ödeme sebep olduğunu ve retinayı ne kadar kalınlaştırdığını gösteren Optik koherans tomografi yöntemi ile hastalığın tanısı konabilir. Kuru Tip makula dejenarasyonun tedavisi yoktur. Antioksidan ilaç uygulanır. Yaş Tip Makula Dejenerasyonunda ise hastalığın tedavisi ile ilgili ilk anlamlı gelişme 2000 yılında Fotodinamik Tedavi ile olmuştur. Bu tedavinin ardından daha güncel ve başarı oranı daha yüksek, göz içine iğne ile enjeksiyonla uygulanan anti-VEGF (damar büyüme faktörünü bloke eden) tedavi yerini almıştır.İğne ile enjeksiyon öncelikle 1 ayda 3 kez olarak uygulanır. Daha sonra aylık olarak çekilen OCT sonuçlarına göre tedavinin seyrine göre aralıklarla tekrarlanır.

Risk Faktörleri

Yaşa bağlı olarak 50 yaşında oluşma riski %2,  75 yaşında ise %30 dur. Ailesinde Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu  olan kişilerde risk yüksektir. Makula dejenerasyonu  için en önemli risk faktörü ise sigara kullanımıdır. Sigara içme hastalığa yakalanma riskini 3 kez artırır. Sigara içilen ortamda bulunmak riski 2 kez artırır.Sigarayı bırakmak riski azaltır ve 20 yıl sonra sigara hiç içmemişlerle risk aynıdır. Güneş ışığına aşırı maruz kalma, özellikle mavi ve ultraviyole dalga boyları, hastalık riskini artırmaktadır. Bu dalga boylarını filtre eden güneş gözlükleri ve ayrıca şapka ya da kep takılması faydalıdır. Kötü beslenme, açık Renkli gözler ve kadınlarda risk yüksektir.

Beslenmemizle sarı nokta hastalığı arasında nasıl bir ilişki vardır?

Ispanak, karalahana ve brokoliden bol bir diyetle beslenen kişilerde sarı nokta hastalığı daha az görülmektedir. Bu besinler bol miktarda lutein ve zeaxanthin denilen makülayı koruyucu iki önemli pigment içerirler. Koyu yeşil yapraklı sebzeler dışında sarı biber, mısır, avokado, şeftali, portakal, hurma ve yumurta sarısında da bol miktarda lutein ve zeaxanthin vardır. Çinkodan zayıf bir diyetle beslenen kişilerde sarı nokta hastalığı daha sık görülmektedir. Et, balık, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, nohut ve yulaf gibi besinlerde çinko bulunmaktadır.

SARI NOKTA HASTALIĞI TESTİ (Amsler Grid Testi)

Herkesin evde kendi başına kolaylıkla yapabileceği bu testi aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirz.Erken tanı ve tedavi için yukarıda belirtilen risk faktölerinde olan kişilerin öncelikle bu testi yapması hastalığın tedavisinde erken teşhis için çok önemlidir. Risk faktörlerinde olmayan kişilerindeKontrol amaçlı bu testi ara ara yapması öneririz.

  Yeterli ışık açık halde, okuma gözlüklerinizi takın ve ekrana 20-25 cm. yakın durun.

  Tek gözünüzü kapatın.

  Açık olan gözünüzle ortadaki noktaya düz bakın.

  Noktaya bakarken etrafındaki tüm çizgilerin düz ya da bozulmuş, bulanık ya da karanlık olup olmadığını kontrol edin.

  Aynı işlemi diğer gözünüzle tekrarlayın.

  Testin bir bölümünün dalgalı, bulanık ya da karanlık görülmesi durumunda göz doktorunuzu arayınız

Bu haber 238 kez okundu.
Sabit Manşet - 13:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU