EY ANTEPLİLER NEREDESİNİZ? | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

EY ANTEPLİLER NEREDESİNİZ?

Editörün Seçtikleri - 25 Aralık 2011 23:31 A A

Antep’in kurtuluş mücadelesi dönemine tanıklık eden 86 yaşındaki Ahmet Muhtar Ademoğlu Antep’in kurtuluşundaki mücadele, coşku ve heyecan ile günümüzde yaşanan duyarsızlığı göz yaşları içinde anlattı.

Antep’in kurtuluş mücadelesini gözyaşları içinde anlatan Ahmet Muhtar Ademoğlu kurtuluş mücadelesi döneminde insanların mağaralarda 7-8 aile birlikte kalarak sefaletin, yokluğun son demlerinin yaşandığını ve çekirdek ezmesi ile geçirilen günlerden sonra bugünlerin cennet olduğunu söyledi. Ademoğlu; “ ben 86 yaşındayım ve 35 sene terzilik yaptım ve şu anda da halen çiftçilikte uğraşıyorum, memleketime faydalı olmaya çalışıyorum. Bizim dönemimizde yokluk vardı, harpten çıkmış bir memleket, evler harap, kiminin kolu yok, kiminin bacağı yok, perişanlık had safhadaydı. Ermeniler gittikten sonra memlekette sanatkar kalmamıştı, zaman içerisinde Antepli sanatı öğrendi ve büyük bir sanayi kitlesi oluştu.

SEFALET İÇİNDE BİR KURTULUŞ MÜCADELESİ

Gaziantep savunmasında babam Mağara Başı Cephesinde çalışmıştı ve kendisi aynı zamanda Bekir Bey Camisinin de imamıydı. Semt reisi Bülent Uygun ile beraber çalışırlardı. Babam hep anlatırdı; mücadele yıllarında bir gün düşman kuvvetleri tarafından Mağara Başı tarafına bir tank geçirilmek istenmiş ve babam o gün mahalle halkını toplayarak bu tankı nasıl yok ederiz diye plan yaptıklarını, Mağara Başında ki köprünün ayağını gece sabaha kadar keserek, gelen tankın köprüden geçerken aşağı düşmesini sağladıklarını söylerdi. Eğer bu tank geçseydi Antep 5 ay öncesinden teslim alınacaktı derdi hep. O zamanlar 7-8 aile bir mağarada otururduk. Silah ve bomba seslerinden dışarı çıkamazdık, ekmek yok, yiyecek yok, iş yok, yokluk son devresinde. evlerde hiçbir şey kalmamıştı. Antep’in büyük zenginleri ambarlarında ne varsa vatandaşa dağıtmışlar, vatandaş çekirdek ezmesi ile günler geçirerek kurtuluş mücadelesi vermiştir. Çok perişanlık çekilmiş, onun için bugünlerin kıymeti bilinmeli ve geçmişimiz unutulmamalı, unutturulmamalıdır.

KURAN-I KERİME EL BASARAK YEMİN ETTİK

Gaziantep’in o dönemlerde 26 bin nüfusu olduğunu söylerdi babam. Bunun 13 bin tanesi Ermeni, 13 bin tanesinin de Müslüman Türk olduğunu söylerdi. Ermenilerle olan komşuluk ilişkileri iyiymiş. Ancak Fransızlar geldikten sonra Ermeni gençlerini kışkırtmışlar ve bu gençler Müslümanlara karşı cephe almışlar. Ermeni ailelerin yaşlıları, gençlere biz beraber bu topraklarda büyüdük, yaşadık mücadele ettik deseler de ikna edememişler ve gençler Fransızlarla birleşerek bize hücum etmişler. Fransızlar bize çok zulüm etmişler, evlerimizi yıkmışlar, ağaçlarımızı yıkmışlar, gençlerimizi öldürmüşler, ağır silahlarla bize çok eziyet etmişler. Babam anlatırdı; “ Karatarla Camii önünde 360 kişi toplandık ve Kuran-ı Kerime el basarak Antep’i kanımızın son damlasına kadar savunacağız, teslim etmeyeceğimiz diye yemin ettik” derdi.

EY ANTEPLİLER, MARAŞLILAR, ADANALILAR NERDESİNİZ?

Cenab-ı Allah bize ruhu şad olsun Atatürk’ü gönderdi ve o büyük insanın önderliğinde bu memleket kurtuldu. Atatürk büyük bir insandı, dünya liderleri arasında bir insandı. Ne pahasına olursa olsun halkı topladı, sorunları anlattı ve teşkilatı kurarak çok şükür bu Cumhuriyeti kurdu. Atatürk öldüğünde ben 3.sınıftaydım ve öğretmeniz söylediğinde çok ağlamıştım. Fransa bu kadar karar alırken kendi kendime düşünüyorum Ey Antepliler, Maraşlılar, Adanalılar  nerdesiniz diye haykırasım geliyor! Ayaklanın, yürüyüş yapın, bayrakları elinize alın “ Ey namussuz alçak Fransız biz senin alçaklığını biliyoruz, dünya bilsin diye yürüyüş yapılmasını, haykırılmasını istiyorum.” İyi bir liderimiz olsa bu millet en başta ben olmak üzere sokaklara dökülür yürüyüş yapar, bayraklarla flamalarla Fransa’nın yaptığı zalimliği zulmü haykırır. Bu tür etkinlikler yapılmalı, eski insanlardan bugünleri yaşayanlara söz verilerek o günün şartları geçlerimize anlatılmalı.

Bizim Bekir Bey Mahallesinde Fransızlar hücum ettiklerinde bir odamızı yıkmışlar. Annem babama demiş ki “hoca içeri gel, şu cüppeni ve sarığını giy öyle çık” demiş. Babam o sarık ve cüppeyle çıktığı gibi Fransızlar diğer odalarımızı yıkmamışlar ve geri gitmişler. Babama hoca olması, din adamı olmasından dolayı bir saygı göstermişler. Anneme düşen bombalardan bir şarapnel parçası isabet etmişti, annem aynı zamanda gaziydi. Fransızların bu yüzsüzlüğü benim içimi dağlıyor. Bu anlamlı günde Gaziantep’in sessizliğe bürünmesi beni korkutuyor. Ey Antepliler nerede siniz ? diyen Ahmet amca o günleri acı içinde anlattı ve Fransızların çıkartmış olduğu “Ermeni Soykırım İnkar” yasasına,  Gazianteplilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının sessiz kalması karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Bu haber 341 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 23:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU