GAÜN'de Dünya Gıda Günü kutlaması | Narkoz Haber
-0° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

GAÜN’de Dünya Gıda Günü kutlaması

Üst Manşet - 16 Ekim 2019 20:35 A A

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından 16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlaması kapsamında etkinlik düzenlendi.

GAÜN Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Medeni Maskan, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında dünya genelinde açlık ve yoksulluk temaları için farkındalık yaratmak, herkesin gıda güvenliğine ve besleyici gıdalara ulaşmasına katkı sunmak amacıyla her yıl belli bir tema kapsamında kutlandığını söyledi. Konuşmasının devamında, açlığın sebepleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Maskan, “İklim değişikliği ve kuraklık gibi doğal afetlerin yanı sıra gelişmiş ülkelerin tarımsal ürün ticaretindeki korumacı politikaları, gıdaya olan talebin artması, tarımda girdi fiyatlarının artması, tarım sektörüne yeterli yatırımın yapılmaması, tarım ürünlerinin bio yakıt üretiminde kullanılması, bilgisizlik, hızlı nüfus artışı, yoksulluk gibi birçok etken dünyada açlık ve yetersiz beslenmeye neden oluyor” diye konuştu.

Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilcisi Onur Aydın, gıda güvencesi, gıda güvenliği ve gıda egemenliği kavramlarının son dönemde çok fazla birbirleriyle karıştırılarak, kavram kargaşası yaşandığını belirtti. Aydın, “Gıda güvencesi üç sacayağı olan içinde gıda güvenliğini, egemenliğini ve güvencesini barındıran bir konu. Gıda güvencesi bir toplumun sağlıklı, erişilebilir ve beslenme özelinde ihtiyacını karşılayabilecek gıdaların üretiminin istikrarını ifade eder. Yani, bu üretimin içinde bulunduğu topluma yeteri kadar erişebilir olmasından bahseder” diyerek, gıda güvencesi riskleri bakımından dünyanın gelişmişlik düzeyleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

TÜRK TÜKETİCİSİNİN SAĞLIKLI ÜRÜNLERE TALEBİ DAHA FAZLA

Rumeli Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tokuç Danışmanlık ve Eğitim Akademisi Dr. Kemal Tokuç ise Gıda Sanayiindeki Yeni Trendler ve Riskler konulu sunum yaptı. Konuşmasında en önemli trendin sağlık trendi olduğunu vurgulayan Dr. Tokuç, “Sağlıklı, güvenilir ürünlere ulaşma konusu önemli. Artık insanlar sağlıklı olan ürünlere doğru yönelmek istiyor çünkü doktorlarla uğraşmak istemiyor. ‘Sağlıklı besleneyim sağlıklı kalayım’ felsefesiyle hareket ediyor” diyerek, Türk tüketicisinin sağlıklı ürünlere olan talebi diğer ülkelerden daha fazla olduğunu ifade etti.

Bu haber 73 kez okundu.
Üst Manşet - 20:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 02
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 03
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.
 • 04
  Elazığ’da meydana gelen deprem’de can kaybı
  Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  depremde şuana kadar Elazığ’da 6, Malatya’da 5 olmak üzere 11 vatandaşımız hayatını kaybettiğini 272 vatandaşında yaralandığı açıklandı. AFAD Telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların kullanılmasını istedi. Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  deprem  Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Bitlis, Şanlıurfa, Tunceli, Adana, Şanlıurfa, Hatay, Adıyaman’da da hissedildi.
 • 05
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi’nde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Deprem nedeniyle korku panikle vatandaşlar sokağa çıktı. Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan her hangi bir can haberindiğini açıkladı. DEPREM ELAZIĞ SİVRİCE Buyukluk: 6.8(Mw) Yer: Turkiye Elazig Sivrice […]

YOL DURUMU