Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GAZİANTEP’E GELEN TURİSTLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYOR

Dedeman Gaziantep Genel Müdürü Oktay Bulgurcuoğlu, özel günlerde Gaziantep’e gelen Turistlerin hayal kırıklığına uğradığını Gaziantep gibi marka şehir olmaya aday bir ilin bu sorunu çözmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep Dedeman Hotel Genel Müdürü Oktay Bulgurcuoğlu yaklaşık otuziki yıllık otelcilik tecrübesiyle Gaziantep’in Turizm ve Otelcilik sektörünü değerlendirirken Gaziantep’in öne çıkması için belirli markaların Gaziantep’e gelmesi gerektiğini belirtti. Çağlar Turizm adına işletilen Dedeman Gaziantep’in 10 yıllığına Dedeman Grup tarafından kiralandığını da belirten Bulgurcuoğlu Dedeman misafirperverliğinin artarak devam ettiğini ancak arka planda bazı değişikliklerin olduğunu söyledi. Bulgurcuoğlu sözlerine şöyle devam etti; “daha önce Gaziantep Çağlar Turizm adına işletilen Dedeman bu firmanın başka yatırımlara yönlenmesi ve Dedeman grubunun da Gaziantep’e olan inancının tam olması nedeniyle uzun süreli bir kira sözleşmesi yapıldı. Bunun her iki taraf içinde büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Dedeman Grup tarafından otelin kiralanması ön safhada çok fazla bir değişikliğe neden olmayacaktır, biz geçmişte olduğu gibi Dedeman misafirperverliğini devam ettiriyoruz. Ancak arka tarafta bazı değişiklikler var. Mesela biz Dedeman olarak  tekstil, gıda, reklam gibi bir çok konuda firmalarla toplu sözleşmeler yapıyoruz ve bütün Dedemanlar bu firmaları kullanıyor. Dedeman’ın Çağlar Turizm adına işletilmesinde ise firmanın böyle bir zorunluluğu yoktu.

GAZİANTEP’E GELEN TURİSTLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYOR

Özel günlerde Gaziantep’e gelen turistler beklentiler içerisinde geliyor fakat buraya geldikten sonra da hayal kırıklığına uğruyorlar.  Biliyorsunuz Türkiye’de bu tür özel gezilerin yapılabileceği bazı özel günler var. Bunlardan bir tanesi de bayramlar. Bayramlarda Gaziantep’in şehir merkezi ile görülüp gezilmesi gereken yerler kapalı. Turistler Gaziantep’e geliyorlar ve kataloglarda gördükleri yerler ile gezdikleri yerleri gördüklerinde adete hayal kırıklığına uğruyorlar. Bakırcılar çarşısına gidiyorlar üç tane dükkan açık, düşünün Bakırcılar çarşısındaki bütün dükkanların açık olduğu zaman ki ambiyansı. Yetkililerin bununla ilgili acilen bir altyapı çalışması ve düzenleme yapması gerektiğini düşünüyorum.

ŞEHİRDEKİ DİĞER OTELLER İLE ORTAK PROJELERİMİZ VAR

Biz Gaziantep’teki diğer Otel Müdürlerimiz ile düzenli bir şekilde ayda bir defa toplanıyoruz. Dedeman’ın Genel Müdürleri bulunduğu illerde sosyal faaliyetlerde bulunmaktadır ve aktiftirler. Şehrimizdeki diğer otellerle birlikte organizasyonlar gerçekleştirip birlikten güç doğar prensibiyle ortak projelere imza atmak istiyoruz. Şu anda  Gaziantep’in bir köyündeki okulumuzda çocuklarımızın daha güzel bir ortamda daha güzel bir eğitim almalarını sağlamak için bir restorasyon projemiz var, bu konuda çalışıyoruz. Bu projemizi başardıktan sonra diğer projelerimize de devam edeceğiz.

KALİFİYE ELEMAN SORUNU İÇİN ALT YAPI OLUŞTURULMASI GEREKİYOR

Biz Gaziantep’teki Turizm Okulları ile yakın bağlantılar içerisindeyiz. Ziyaretlerine gidiyoruz, konferanslara katılıyoruz, öğrencilerin ufkunu açmak ve ileriye dönük gelişim sağlamaları için kendilerini bilgilendiriyoruz. Stajyer’de alıyoruz ancak lise düzeyindeki okullarda kız çocuğu ve erkek çocuğu ayrımı var. Eğer kız çocukları bir erkek kadar aynı haklara sahip olursa, serviste ve resepsiyonda çalışmaları teşvik edilir ve onlara aileleri biraz daha güven duyarsa memnun oluruz. Ben Gaziantep’in Turizm eğitimi açısından iyi bir alt yapısının olduğunu düşünüyorum. Öğretmenlerimiz çok bilgili, çoğu eski otelci ve konusunda uzman. Öğrencilerin motivasyonu için ellerinden geleni yapıyorlar. Böyle devam ederse Gaziantep bu konuda sıkıntı çekmeyecektir. Yalnız Gaziantep’te bu işin eğitimini alan çocuklar Antalya, Ankara gibi şehirlere gidiyorlar. Ben de eğitimimi aldığım yerde çalışmadım, bu işin geneli bu şekilde. Dışarıdan nasıl kalifiye eleman getirebiliriz bunun alt yapısını hazırlamamız lazım. Barınacak yer, iyi bir maaş, marka isimler çok önemli. Otelcilerin en çok çalışmak istediği, rüyasını gördüğü markalar vardır ve bunlarla çalışmak isterler. Bu da gayet doğaldır ve bunun için bu markaların Gaziantep’e gelmesi lazım. Bunun akabinde zamanla bu alt yapı kendiliğinden oluşacaktır.

GAZİANTEP ÖNCE KENDİSİNİ DAHA SONRA DA OTELLERİNİ MARKALAŞTIRMALI

Dedeman Gaziantep olarak yaz döneminde 3 aylık süreçte yapılan turlar neticesinde yabanıcı turist olarak her hafta 30-40 kişilik gruplar alıyoruz. Bu turistler daha ziyade Almanya, İtalya, Hollanda, İngiltere’den geliyor. Aynı zamanda Türkiye’de yaşayan yabancılar, diplomatik görevli olanlar, buraya iş için gelenleri de misafir ediyoruz. Damlaya damlaya göl olur misali eminim Gaziantep’te on sene sonra artık turizm nasıl gelişir konusu bitecek bu turisti biz nasıl burada tutarız nasıl memnun ederiz tartışması başlayacaktır. Gelişmeler çok olumlu, şehirde otel eksikliğimiz var. Mesela bir Hilton, Dedeman dediğiniz zaman bu zincirlerin sadakatli müşterileri var. Bu zincirlerin müşterileri bu otellerin bulundukları yerlere giderler. Ben Gaziantep’e neden gideyim orada Hilton bile yok diyen eminim binlerce insan vardır. Onun için Gaziantep’in önce kendisi daha sonra da Otel zincirlerinin markalaşması lazım. Bu kitleler geldikçe başka kitleleri de çekecektir. Gaziantep hakikaten öne çıkmak istiyorsa belirli markaların Gaziantep’e gelmesi şart diye düşünüyorum.

Etiketler:
1191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

BENZER HABERLER

Köşe Yazıları
Gaziantep ve Sağlık Turizmi

Gaziantep ve Sağlık Turizmi

Mezine Sırakaya
İnsan Olabilmek!

İnsan Olabilmek!

Mezine Sırakaya
“Baba Mekansızdır”

“Baba Mekansızdır”