Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GAZİANTEP’İN EYLEM PLANI VAR, İSTANBUL’UN YOK…

Gaziantep’in İklim Eylem Planı ulusal medyada ses getirmeye devam ediyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in, 15 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan ‘Türkiye’de Sürdürülebilir Kentler’ zirvesinde Türkiye’de İklim Eylem Planı hazırlayan tek Belediye Başkanı olarak yer alması diğer belediyelere örnek gösteriliyor.

Bugün Gazetesi İstanbul Yazarlarından Perihan Çakıroğlu’nun hazırladığı haberde, 1990 yılında ABD hükümeti ve Avrupa Komisyonu ortaklığıyla kurulan Bölgesel Çevre Merkezi’nin (REC) Türkiye Direktör Yardımcısı Kerem Okumuş ile yapılan röportaja yer verilerek, ‘Milyonlarca nüfusa ulaşan şehirlere entegre çevre yönetimi ve iklim değişikliği eylem planları uygulama gerekliliği’ vurgulandı.

TOPLANTININ KAHRAMANI BAŞKAN GÜZELBEY OLACAK

(REC) Türkiye Direktör Yardımcısı Kerem Okumuş’un ‘Türkiye’de İklim Eylem Planına sahip tek kentin Gaziantep’in olduğunu, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yerel belediye başkanlarının hala kanalizasyon ve atık su yatırımı yapmaktan, eylem planı oluşturma çizgisine geçemediklerini, bu konuya kamuoyunun dikkatini çekebilmek adına 15 Kasım’da İstanbul’da İklim Değişikliği Kapsamın Sürdürülebilir Kentler Konferansı düzenlediklerini’ paylaştığı haberde, Perihan Çakıroğlu, ‘Geleceğin akıllı şehirlerde olduğunu ama buna rağmen henüz bu ortak aklın fazla işlerlik kazanmadığını gördüğünü’ dile getirdi.

‘15 Kasım’da İstanbul’da Türkiye’den belediye başkanlarının yanı sıra Avrupa’nın Paris, Birmingham, Zagreb gibi belediye otoritelerinin bu önemli toplantıda deneyim paylaşımında bulunacaklarını’ hatırlatan Perihan Çakıroğlu, “Bu konferansın en önemli kahramanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey olacak ve şehrinin uyguladığı Eylem Planı’nı anlatacak” dedi.

Etiketler:
595 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?