Gaziantep’te Emlak Fiyatları El Yakıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep’te Emlak Fiyatları El YakıyorTürkiye’de hemen hemen herkes tarafından bilinen ve İstanbul’u tanımlayan “taşı toprağı altın” söylemi artık Gaziantep için söylenir oldu. Öyle ki kentte emlak fiyatları yüzde yüze yakın bir artış gösterdi.

Gaziantep’te emlak sektöründe çok ciddi artışlar olduğunu söyleyen Zirve Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemal Geneş, Gaziantep’in bu yakıştırmayı hakkettiğini ve bu duruma pek çok unsurun neden olduğunu açıkladı.

Piyasalarda Suriye Savaşı ve Aşırı Göç Temel Etken

Gaziantep’teki emlak fiyatlarının önlemez bir yükseliş gösterdiğini ve bu yöndeki seyrin aralıksız bir şekilde devam ettiğini açıklayan Geneş, “Gaziantep’te ev, arsa ve kira değerlerindeki artış son birkaç yıllık süreçte hız kazandı. Özellikle yanı başımızda yaşanan Suriye’deki iç savaş bu süreçte temel etken oldu. Suriye’den alınan aşrı göç kentteki kira fiyatlarını müthiş derecede yukarı çekti.” dedi.

Geneş, özellikle Suriye’den Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok kesimine göç eden ve maddi olanakları gayet iyi olan kesimlerin, bu bölgelerden normal değerlerinin çok çok üzerinde ev almalarının bu durumu tetiklediğini de sözlerine ekledi.

Arz-Talep Oranındaki Dengesizlik Ön Planda

Kentin normalin çok üzerinde göç almasının arz-talep oranında da dengesizliğe yol açtığını vurgulayan Geneş, “Alınan göçle aynı oranda boş ev bulmak çok zor. Bu nedenle hazırda bulunan boş evler dolunca arz-talep oranında ciddi bir dengesizlik ortaya çıkıyor. Böyle olunca da yeni yapılan evlerde ciddi artışlar gözlenebiliyor.” diyerek oluşan dengesizliğin ev almak isteyenlerin önüne güçlükler çıkardığını belirtti.

Bu durumun kira ücretlerinin de yukarı doğru bir seyir izlemesine yol açabileceğini ifade eden Geneş, “Yüksek fiyat veremeyecek durumda olup ev alamayanlar mecburiyetten kiralık dairelere yöneliyorlar. Bu durum doğal olarak orada da fiyatlarda artış gözlenmesine yol açıyor.” diye konuştu.

Yeterince Yerleşim Alanı Açılmıyor

Göç nedeniyle nüfus yoğunluğunun da giderek arttığına değinen Geneş, fiyatların bir nebze olsun düşebilmesi için yeni ve daha geniş yerleşim alanlarının oluşturmasının gerektiğini ama bu konuda çok yavaş davranıldığını söyledi. Bu yavaşlığın da doğal olarak mevcut yerleşim alanlarında yığılmalara, yığılmaların da fiyat artışlarına yol açtığını vurguladı.

Geneş, bu yığılmalarının önlenebilmesi için yeni imar alanlarının belirlenmesiyle birlikte bu alanlardaki alt ve üst yapı başta olmak üzere tüm sosyal donatıların eksiksiz tamamlanması gerektiğinin altını özellikle çizdi. Geneş, bu unsurların dışında kentsel dönüşümün gerektiği kadar başarılı uygulanamadığını ama bu başarısızlığın tersine çevrilmesi halinde olumlu gelişmelerin yaşanabileceğini de belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Gaziantep’te Emlak Fiyatları El Yakıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin