GAZİANTEP’TEN SEÇİLEN İLK FEDERASYON BAŞKANI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GAZİANTEP’TEN SEÇİLEN İLK FEDERASYON BAŞKANIGaziantep’tenseçilen ilk Federasyon Başkanı olanTürkiye Hokey Federasyonu Başkanı Gaziantepli İşadamı Sadık Karakan “Ankara ve İstanbul dışından başkan olmaz”  felsefesini nasıl yendiğini, yapmış olduğu sosyal projeler ile sokak çocuklarının nasıl topluma kazandırıldığını, suç işleme yaşının 13’e indiği ülkemizde ve şehrimizde, sporun ne kadar önemli olduğunu, Gaziantep’in geleceği için Sanko, Naksan, Merinos, Bossan, Kaplanlar gibi Gaziantep’in önde gelen kurumlarının, spora daha çok destek olmaları gerektiğini ve Hokey sporu ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi NarkozHaber’eanlattı.

Hokey sporuna olan ilginiz nasıl başladı ?

Benimsporakarşıbiryatkınlığımvardızaten!Çocukluğumdanberisportifbiryapımolduğunusöylerlerdi. Uzunyıllarfutboloynadım, tekvandoveboksgibisporlaryaptım. Tabiyaşımızilerlemeyebaşlayıncaartıksportifanlamdaidarecilikyapmayabaşladıkve ilk idareciliğimiGaziantep PolisgücüSporKulubündeyönetimkuruluüyesiolarakyaptım. Hokey iletanışmamızGaziantep PolisgücüSporKulubüçatısıaltındaoluşturduğumuzHokeytakımısayesindeoldu. Sonraişiniçinegirince biz de busporusevdikvedörtsenekulüpbaşkanlığıyaptım.

Hokey FederasyonBaşkanlığınanasılseçildiniz?

DörtyılyapmışolduğumuzkulüpbaşkanlığısonucundayaklaşıkolarakikiyıldırTürkiye Hokey FederasyonBaşkanlığıyapmaktayım.Şunusöylemekistiyorum; FederasyonBaşkanlığıseçimlerindeTürkiye’nin her yerindenoyalıyorsunuzvedolayısıylabütünbudelegelerekendinizianlatmanızgerekiyor. Türkiye’yi 3-4 defagezdiğimibiliyorum.Buralardakendinizikabulettirmenizgerekiyor. Sadecekendinizikabulettirmenizyetmiyortabikibununyanında Ankara veözellikle İstanbul illeriFederasyonkonusundaçokhassas. YanibuikiildışındabirilerininFederasyonBaşkanıolmasıçokzor. Dolayısıyla ben Gaziantep’tenadayolduğumiçinçokgüçlüklerlekarşılaştım, çokzorlandım.DörtdefaFederasyonGenelKuruluiptaledildi.Bunlarınbirkısmını biz mahkemekararıylaiptalettirdik, birkısmınıtahkimkuruluiptalettiamasonuçitibariyleinsanlarbizitanıdıveseçimdekirakibimizefarkatarakgörevegeldik.

YönetiminizdeGaziantepliüyelervarmı?

Gaziantep’ten 2 taneyönetimkuruluüyemvar, benimleberaber 3 oluyor.BununharicindeOrganizasyonKurulu, EğitimKurulu, Dışilişkiler, Basın vs.gibikurullarımız var. Gaziantep’teikameteden5-6 yayakınarkadaşımızıkurulüyesiyaptık. Ben Gaziantep’insporadınaönünüaçtığımızıdüşünüyorum.Bundansonrainşallahdiğerfederasyonlarda da, diğersporbranşlarında da Gaziantep’tenfederasyonbaşkanıçıkardiyedüşünüyorum.Meselabenimdiğerillerdenyönetimkuruluüyelerimveonlarınbanasöylediğişu: Biz daha once seninolmamaniçinçokçabasarfettik, çünküAnkara’da, İstanbul’daadambitti de Gaziantep’ten mi FederasyonBaşkanıolacakdiyeçokgaripsemiştikdediler.  Amaşu an iyikiseçilmişsindiyorlarvebanadestekveriyorlar.Türkiye’nin her yerindeçokbüyükilgivealakailekarşılanıyoruz. YönetimKuruluarkadaşlarımabazençokzorvesıkıntılıbiriş,belkigelecekzamanlardabırakabilirimdediğimdegeçmişzamanlardakarşımdaolanlarınhepsisenadayolacaksınaksitakdirde biz de yokuzdiyorlar. Bu demekoluyorki; biz tümTürkiye’yevebaştaAnkara, İstanbul olmaküzerekarakterimizle, bilgimizle, donanımımızlakendimizikabulettirdiğimizigörüyoruz.

BaşkanlıksürecinizdeSosyalsorumlulukprojelerinizoldu mu?

Biz arkadaşlarımlaberaberbusporabaşlayançocuklarınkolaykolaybusporubırakamadığınıgördükve uyuşturucu madde kullanan,eğitimini yarım bırakmış  çocukların topluma kazandırılmasıamacıyla bu konuda ilk projeyi biz yaptık. Projede sağladığımız başarı Türkiye’de örnek teşkil etti ve Türkiye’de birçok yerde uygulanmaya başladı. İçişleri Bakanımız ile bu konuyu görüştük ve şu an Türkiye’de bir çok ilde Emniyet Spor Dernekleri çatısı altında çocuklarımız hem eğitiliyor, hem spor yaptırılıyor, hem de psikologlar tarafından doğru yönlendirilmeye çalışılıyor. Benim hep söylediğim bir şey vardır. Suça meyilli olan bu çocuklara siz sahip çıkmaz iseniz birileri sahip çıkar. İşte bir takım suç örgütleri ve terör örgütleri bu çocuklara taş attırıyor. Ben şunu söylemiştim; bu çocuklara biz sahip çıkalım bunlar taş atmasınlar gül atsınlar demiştim. Dolayısıyla bu işi sadece spor yaptırmak olarak görmemek lazım.

Bu zorluseçimsürecindeGaziantep’tendestekaldınızmı?

Federasyon seçimlerinde, federasyon başkanının arkasında duran il çok önemli. Ben açık yüreklilikle söylüyorum alınan alınsın, alınmayan alınmasın. O dönemde ben somut olarak kendi ilimden destek görmedim. Tabiî ki arkadaşlarımız, spor camiası ve kamuoyundan, seçildikten sonra yoğun başarı telefonları aldım, seçim süresince destek aldığım arkadaşlarım da oldu ama benim söylemek istediğim şu: Örneğin Federasyon Başkanları seçilirken ben seçilirsem arkamda Vodafone var, İstikbal var veya işte hemşerim Kayserili bir işadamı var diyor. Ben Gaziantepli olarak arkamda bir tane böyle bir destek göremedim. Marka şehir diyoruz,çok ciddi kuruluşlar var, halıda birinciyiz, tekstilde Avrupa lideriyiz ama bütün bunlar para kazanmaya endeksli olmamalı. Gaziantep hakikaten benim gurur kaynağımdır.  Seçimlerde o ilin belediye başkanı her tarafı ayağa kaldırıyor adayına destek vermek için. Ancak biz seçildikten sonra bile randevu alamadık Belediye Başkanlarından. Gaziantep’ten biz çıktığımız için hafif geliyor olabilir belki ama kusura bakmasınlar bu yapıdaki adamlarda bana hafif geliyor.YerelyöneticilerimizinbirtanesindenFederasyonumuzkanalıylaresmiyazıilerandevutalepettik, yardımcımilegörüşsünlercevabıgelmiş.Görüşmem kardeşim, ben sana yardımcımı göndermiyorum ki.Kesinlikle art niyetli olmadıklarını düşünüyorum belki bu konuda yeterli kültüre haiz değiller yada işin önemini bilmiyorlar, inşallah düzelir.

GAZİANTEP’TEN SEÇİLEN İLK FEDERASYON BAŞKANIHokey sporunun Gaziantepli bir sponsoru var mı?

Bakın Başbakanlar bile çok ciddi meseleler içinde bile ikili görüşmelerde sporu konuşuyorlar. Ancak burada marka dediğimiz Merinos, Kaşmir, Royal, Sanko Holding, Naksan gibi firmalar bu tür hayır işlerine sahip çıkmalıdır. Neden hayır işi diyorum; kime hizmet ediyorsunuz, çocuklara ve gençlere, onları farklı yollara itilmekten kurtarıyorsunuz. Spor adına sesinizi uluslara duyuruyorsunuz, bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Ama maalesef bizim şirketlerimiz bu konuda duyarlı değiller. Bizim Hokey Süperligimiz var. Senede 8-10 tane değişik yaş gruplarıyla yurt dışına maçlara gidiyoruz. Şimdi Süperligin adına ben Merinos Süper ligi koysam, SankoSüperligi koysam kötümü olur, bir Gaziantepli olarak bundan gurur duyarım. Türkiye’yi ayağa kaldırırım. Ben Gaziantep’in bu eksikliğini tamamlamasını temenni ediyorum.

Gaziantepli yetkililer Hokey sporuna nasıl bakıyor?

Bizim belediyelerimizin şuanda yöneldikleri iş turizm. Gaziantep’i bir turizm şehri yapalım, Gaziantep’e daha fazla turist gelsin çabasındalar. Şimdi bir şehre turist getirilmesinde  spor en önemli faktördür ama spor kültürünüz yoksa bunu yapamazsınız. Camilerin kiliselerin önünü açalım, güzelleştirelim ile olmaz bu işler. Bu insanları bir vesileyle buraya getirmeniz gerekiyor. Geçen hafta Nizip’te 14 yaş altı çocukları topladık ve Nizip bu konuda Gaziantep’ten daha duyarlı. 21 tane kulübün katıldığı organizasyona 400 sporcu çocuk geldi ve buraya gelenlerin  tamamının konaklama ve yemek masraflarını Nizip karşıladı. Ticaret borsası, Milli eğitim müdürlüğü, halk eğitim müdürlüğü, kaymakamlık, belediye herkes bu işi sahiplendi ve Nizip’in tanıtımı yapılmış oldu. Bu 400 kişinin 300’ü dışarıdan gelen insanlar. Şimdi siz bu çocukları buraya getirip, bir otobüs tahsil edip birde rehber verseniz bunun maliyeti nedir ki ?Gezdirin Antep’in güzelliklerini gitsin annesine babasına anlatsın. Burada federasyon başkanlığı gibi bir makamın şu anda ki sahibi Gaziantep’tir. Bütün federasyonlarla, federasyon başkanlarıyla bağlantımız iyi. Organizasyon alalım, bütün iller organizasyon almak için araya para koyuyorlar, adam koyuyorlar işte ne olur bizim ilimizde yapın organizasyonlarınızı diye. Ben Antep’ten şu ana kadar böyle bir şey duymadım. Şimdi nasıl turist getireceksiniz ?Beni bırakın, tekvando, voleybol, hentbol olsun 60 tane spor dalı var.  Bu organizasyonu buraya verin deyip alırım ve reklamımız olmuş olur. Her grup bir kilo fıstık alsa, 400 kilo fıstık eder ve bu esnafa da yarar. Buradan belki de bir hediye alıp yanlarında götürecekler, yani her bakımdan gerek ekonomi gerek tanıtım olarak spor çok önemli. Şu anda dünya ülkeler bazında, spor organizasyonları almak için birbiriyle yarışıyor. Sayın başbakan İstanbul’da Türkiye’nin 2012 olimpiyatlarına adaylığını açıkladı. Onlar bu işin artık bilincindeler, sporun ülkeler üzerindeki etkisini ve prestijini kavramışlar.  Dikkat ederseniz Erzurum’da bir kış oyunları yapıldı. Dünyanın 140 tane ülkesinden buraya sporcu, antrenör vs geldi. 2013’de Mersin’de Akdeniz oyunları yapılacak ve Mersin’e ne kadar yatırım yapılıyor biliyor musunuz? Sadece spordan dolayı  3 milyar dolar yatırım yapılıyor.Bana Antep’te olan bir şey gösterin, göze batacak bir şey yok. Bunun için lobi oluşturacaksınız. Odalar, Sivil Toplum Örgütleri, dernekler herkes el birliği yapacak ve organizasyonlar Gaziantep iline alınacak. Gaziantep sadece sanayisiyle, tekstiliyle, halısıyla övünecek bir il statüsünden çıkmalı artık.

Bize Hokey sporunu biraz anlatırmısınız?

Milattan once 4000 yılındahokeyinvarolduğusöyleniyor.Mısır’da hokey sporuylailgilenensporcularınfigürlerininolduğumezarlar var. 1200 yıllardaİngiltere’deokulsporlarında, bizimülkemizdeise1915’lerde hokey ligleri var. Avrupa’daveDünya’dafutboldansonraki en popülerspor.Olimpiyatlardayinefutboldansonra en çokseyircitoplayanbirspordalı. Avrupa’daçoküstdüzey, prestijlibirspor.Ben yaptığımızfaaliyetler, ziyaretlerileHokeysporununadınıduyurduğumuzkanaatindeyim. Şuanda 50’ye yakınildetemsilcimiz var. Gaziantep’teşuandaaktifbirspordeğilama 5 tanesporkulubü var. Hokey 1908 senesindenberi 103 senedirkesintisizolimpiyatlardatemsiledilenbirbranş. İstanbul’daolimpiyatköyüyapılıyorveiçerisinde hokey tesisleri var. Osmaniye’deşuandabirtesisyapılıyor. Gaziantep ÜniversitesiBedenEğitimiSporYüksekOkuluMüdürüProf.Dr.AliGürprojesinihazırlamışveGaziantep’ebir hokey sahasıyapacaklarınısöylüyor.Hokeyinöneminikavradıktansonrayetkilibirmakamdaoturanbirşahısolarakdedimki: kendiilimizebirtesiskazandıralım. Bu tesisTürkiye’debir ilk olmaözelliğinitaşısın.ŞuandaTürkiye’deaçık, olimpik hokey sahasıhiçyok.EğerAntep’teböylebirtesisolursauluslararasıorganizasyonlarGaziantep’teyapılmakzorunda.BizimAvrupaFederasyonuilearamızçokiyi.DeğişikyaşgruplarındanbirkaçtanesininorganizasyonunuTürkiye’yealdığımızdabunuGaziantep’teyapmakzorundasınız.Böylece biz de Gaziantep’in 1 milyonturisthedefinekatkısağlamışoluruz.

Hokey her yerdeoynanabilir mi?

Açık alanda Türkiye’de nizami hokey sahası hiç yok. Osmaniye ile beraber Ankara’da yapılıyor. Hokeyi salonda yapıyoruz zaten ancak Gaziantep’te salon da yok. Karataş’ta yapılan Spor salonu nizami, ancak orada da boyası çizilir, eskir gibi düşüncelerle spor yaptırmıyorlar. Gençlik Spor Müdürü son birkaç senedir tesisleşme konusunda atılımlar yaptı, kendisine teşekkür etmek lazım. Gaziantep müthiş bir genç nüfusa sahip. Sporsuz eğitim, eğitimsiz de spor olmaz. Ben isterim ki her semtte bir spor salonu olsun. Gazianteplinin çocuğunu spora gönderebileceği alanlar çok kısıtlı. Ben yeni gelen Valimizi de bu konuda ziyaret edeceğim. Emniyet Müdürlüğümüz Gaziantep’te suç işleme yaşının 13’e indiğini söylüyor, bunun çok iyi incelenip mutlaka tedbirler alınması gerekiyor. Bunun çözümü için sporun mutlaka desteklenmesi gerekiyor.

Hokey Federasyonu olarak mali açıdan yeterli desteği alıyormusunuz?

Şuanda hokey federasyonuolarakdesteğintamamınıdevlettenalıyoruz.Bizim her yılbaşlarındaocak-şubataylarındabütçegörüşmelerimizolur.SporbakanlığımızdanaldığımızkaynaklarınyanındafarklıbirorganizasyonolursaSpor Toto kaynaklarından da bizeparaverilir.DediğimgibisadeceGaziantep’tedeğil, ülkegenelindesponsorlukkültürüçokfazlaoluşmadığındandevletsporadestekveriyor. Devletimizspordandesteğiniçekerse, sporsıkıntıyadüşer.Sporşuandaülkelerintanıtımıaçısından en önemliunsurhalinegeldi.

Hokey sporusosyetesporuolarakgörülüyor.Bu konuda ne söylemekistersiniz?

Banagöresporunhiçbirisosyetesporuolmaz, sporspordur.Çocuğunuzunvücutanatomisineyeuygunsa o sporuyapmalıdır.Meselatenisesosyetesporudeniliyor. Tenisoynamakiçinbirraketbir de top gerekmiyor mu? Bununmaliyeti nadir ki?Pekineresisosyetesporubunun.HülyaAvşar’daoynadığıiçinteniskulüplerikendileriniüstdüzeybirspormuşgibigöstermeyeçalıştılar.Sanki başkalarınınbileğirakettutamazsadecezengininsanlarrakettutabilir, böylebirşeyyok.Hokey Antep’te, Nizip’te, Malatya’da,Osmaniye’deçokyaygın.Ankara’dakitakımabaktığımızdababasıprofesörolanlar davar, babası general olanlar davar, babasıöğretmenkapıcı, hamalolanda var. Biz busporiçinbirkriterkoymadık. Çokpahalıbirspordadeğildir.Hokey sopasınıaldığınızda da yıllarca size yeter.Sadecehokeyinkalecikıyafetipahalıonu da 5-10 senekullanabilirsiniz.

Milli takımlarımızda Gaziantepli oyuncular yer alıyor mu?

Her yaş grubundaki sekmelerimizde Gaziantepli sporcular mutlaka yer alıyor. Hatta kızlarda gol krallarımız Nizip-Antep’ten çıkıyor. Erkeklerimiz Avrupa şampiyonu olduğunda Türkiye’den 12 sporcu seçildi takıma, bu 12 kişiden 5’i Antepliydi. Dolayısıyla Gaziantep’in Türk Hokey sporuna katkısı var. Temsilcimiz Ali Koç 8 sene Gaziantep’te hokey oynamış, bir sürü kupamız var. Gaziantep’te spor olarak ne var ne yok kimsenin haberi yok. Basın Hokey sporu ile ilgili fazla bilgisi olmadığından yakınıyor, herkese tek tek seminer mi verelim. Gaziantep’te çok ciddi başarılı hokey sporcuları var ancak basının ilgi alanına girmediği için bu sporcuları tanımıyorlar ve hokey sporuna yer vermiyorlar.

Siyasetçilerimizle ilişkileriniz nasıl, size destek oluyorlarmı?

Siyasetçilerimizden Sayın Bakanımız Fatma Şahin’le Gaziantep’li olması hasebiyle gurur duyuyorum. Henüz yeni bakan oldu, spor adınada ilimizde faydalı işler yapacağını ümit ediyorum. Kendisiyle henüz görüşme fırsatım olmadı. Bu zamana kadar hiçbir siyasi parti, milletvekilli ve bakanımızdan randevu talep etmedim. Geçtiğimiz haftalarda aldığımız Avrupa Şampiyonluğundan sonra çok sayıda tebrik aldım. Bunların içerisinde Bakanlarımızda var, Beni Türkiye’nin farklı illerinden bir çok milletvekili arayıp tebrik etti. Fakat Gaziantep’ten Spor İl Müdürümüz hariç hiç siyasi yada kurum amiri aramadı. Sadece ilk başkan seçildiğimde, Sayın Yaşar Ağyüz; kendisi ile tanışmışlığımız olmamasına rağmen aradı tebrik etti, kendisine çok teşekkür ederim. Siyasilerden beklentimiz Türk çocuklarına ve gençliğine sahip çıkmalarıdır. Spor da bu konuda eğitim kadar önemli bir araçtır.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
GAZİANTEP’TEN SEÇİLEN İLK FEDERASYON BAŞKANI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin