GAZİANTEP – BANGLADEŞ DOSTLUK KÖPRÜSÜ | Narkoz Haber
10° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

GAZİANTEP – BANGLADEŞ DOSTLUK KÖPRÜSÜ

Editörün Seçtikleri - 08 Aralık 2011 17:58 A A

Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Zülfiqar Rahman, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’i makamında ziyaret etti.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri (GAİB) ve Gaziantep Halıcılar Odası işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Jüt Çalışma Grubu Koordinasyon Toplantısı’na katılmak üzere Gaziantep’e gelen Rahman, ‘Halı sektöründe büyük bir üne sahip Gaziantep’le ilişkilerinin sadece Jüt ile sınırlı kalmamasını istediklerini, her iki ülke arasında ekonomik ilişkiler başta olmak işbirlikleri geliştirmek istediklerini’ söyledi.

‘Ev sahipliği ve sıcak karşılamalarından dolayı Başkan Güzelbey’e teşekkür ediyorum’ diyen Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Zülfiqar Rahman, “Kentinize bu üçüncü gelişim, kentiniz ve müzeleriniz çok güzel. Ailem, Gaziantep’e ve Gaziantep Mutfağına bayılıyor” dedi.

Bangladeş’in enerji alanında yeni yatırımcılarla görüştüğünü belirten Rahman, “Tarımda özellikle ananas ve mango yetiştiriciliğinde çok ciddi bir potansiyele sahip Bangladeş’te bunu işleyebilecek, değerlendirebilecek tesisler yok, ürünler tarlalarda çürüyor. Gaziantepli iş adamlarını bu ürünleri değerlendirebilecek tesisler kurmak ve ekonomik işbirlikleri için ülkemizde görmek istiyoruz. Ticari ilişkilerimiz tek taraflı kalmasın, siz de bize satış yapın” dedi.

Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Zülfiqar Rahman’ı Gaziantep’te görmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Güzelbey, ‘5 Organize Sanayi Bölgesi, 100 bini aşan sigortalı çalışanı, dünyanın 174 ülkesi ile yıllık 7 milyar doları aşan ihracatı ile Gaziantep’in bölge başta olmak üzere Türkiye’nin lokomotif kentlerinden biri olduğunu’ söyledi.

GÜZELBEY; BANGLADEŞ’TEN KARDEŞ ŞEHİR ARIYORUZ

Yer aldığı konum itibarı ile Tarihi İpek Yolu başta olmak üzere jeopolitik konumunun sağladığı avantaj nedeniyle Gaziantep’in birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Güzelbey, ‘Bu medeniyetlerin yarattığı eserlere sahip çıkmasını bilen kentimiz, sahip olduğu Dünya’nın En Büyük Mozaik Müzesi, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile son dönemde adından turizmde de söz ettiren önemli kentlerden biri haline geldi. Geçmişine sahip çıkan, modern kent Gaziantep, yıllık 5 milyon turist hedefi ile yerli ve yabancı yatırımcıların bu alanda da dikkatini çektiğini’ dile getirdi.

‘Bangladeş’ten henüz bir kardeş şehrimiz yok ama bunun için araştırmalarımız sürüyor’ diyen Başkan Güzelbey, “Ülkeniz ile en çok ilişkiyi kültürel alanda kuracağımızı düşünüyorum ama Değerli Valimizin başını çekeceği bir organizasyonda GTO, GSO yetkilileri ile birlikte 2013 yılının Ocak Ayında ülkenize işbirlikleri geliştirmek amaçlı bir ziyaret planlayabiliriz. Bunu daha önce Kardeş Şehrimiz olan İran’ın Kermanşah kenti ile gerçekleştirdik, birçok işbirlikleri kuruldu” dedi.

Ziyaretin ardından Büyükşehir Belediyesi anı defterini imzalayan Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Zülfiqar Rahman’a Gaziantep’e özgü el işi bakır pilavlık hediye etti.

Bu haber 91 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 17:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU