Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GAZİANTEP DENİNCE, AKLIMA FRANSIZLAR GELİR

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90.Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen törenlerin bu yılki onur konuğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey tarafından ’25 Aralık Kurtuluş Bayramı Resepsiyonu’ na katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşma ile dinleyenleri duygulandırdı.

‘BEN, GAZİ MAGUSA’DAN DOKTOR DERVİŞ EROĞLU’

‘Gazianteplilerin, Fransızları bu topraklardan kovduğu 90.Yılda aranızda bulunmaktan ve sizlere hitap etmekten büyük bir mutluluk duymaktayım. Sizlere Kuzey Kıbrıs Türk Halkı’nın sevgilerini, selamlarını ve kutlamalarını getirmiş bulunmaktayım’ diyen Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Çocukluk yıllarımız İngiliz Kraliçesinin adına okunan marşları okumakla geçmiştir. İngilizler zamanında Türk kelimesi kullanılmıyordu. Ortaokulu bitirdikten sonra Kıbrıs’ta açılan ilk Türk Maarifine bağlı ilk Türk Lisesi olan Magusa Namık Kemal Lisesinde buldum kendimi! Türkiye’den gelen hocalarımız bizlere Türklerin Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıklarını aktarmıştır. İşte Karayılanları, Şahinbeyleri biz o zaman okuduk” dedi.

‘20 Temmuzda başlayan 1.Barış Harekatı ve takip eden harekatlarda Magusa’da Seferi Hastanede doktor olarak görev yaptığını’ söyleyen Derviş Eroğlu, ‘Mücahitlik yıllarının Magusa’da ve köylerinde geçtiğini, o gündür bugündür Kıbrıs olayları içinde ve Ana Vatan Türkiye’nin tüm hükümetleri ile diyalog içerisinde Kıbrıs Türk Halkının mutluluğu ve özgürlüğü için mücadele ettiklerini’ dile getirdi.

‘Rahmetli Ecevit’in, Düşman Magusa’ya giremediği için adı Gazi Magusa olsun dediğini,  Gaziantep’e iyi bir arkadaş olan Gazi Magusa’nın böylece ortaya çıktığını, iki kentin Gaziliğini ve Gazi bir kentten olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, ‘İşte ben Gazi Magusa’dan Doktor Derviş Eroğlu’ diye kendini tanıttı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Kıbrıs halkı Gaziantep’in vermiş olduğu kurtuluş mücadelesinin aynısını vermiştir. Bugün Kıbrıs’a gelip şehitliklerini gezdiğiniz zaman 3 aylık çocuklar, 90 yaşında insanlarımız toplu mezarlardadır. Bu verilen şehitlerin sonucunda Ana Vatanımız Kıbrıs Barış Harekatını gerçekleştirmiştir. Siz hiç en sevdiğiniz insanın kurşun yarası almışken gözlerinizin içine bakıp Derviş Ağabey Kurtulacak mıyım ? dediğini, en yakınınızın eşine şehit olduğu haberini verdiğinizde karısının bayılarak ayaklarınızın dibine düştüğünü gördünüz mü ? biz onu gördük, onun için elbette özgürlüğümüz için mücadele edeceğiz. Sonra dünya kadar toprak verip, sonra Kıbrıslı Rum’un merhametine bu hakkı vermeyiz. Adada, bir anlaşma olacaksa, ada üzerinde Kıbrıs Türk Halkının ve Ana Vatanın hakları korunacak, biz de bu topraklarda insan gibi onurumuzla, özgürce yaşayacağız” dedi.

Gaziantep’i gezme fırsatı da bulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve beraberindeki heyete Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve belediye üst düzey yetkilileri eşliğinde Zeugma Mozaik Müzesi, Tarihi Bey Mahallesi, Gezegenevi ve Bilim Merkezi ve Botanik Bahçesini gezme fırsatı buldu. Gaziantep’e hayran kalan Derviş Eroğlu bu hayranlığını dile getirdi ve Gaziantep’e bu değerleri kazandıranlara teşekkür etti.

Etiketler:
701 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?