GAZİANTEP DENİNCE, AKLIMA FRANSIZLAR GELİR | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

GAZİANTEP DENİNCE, AKLIMA FRANSIZLAR GELİR

Hareketli Manşet - 27 Aralık 2011 17:12 A A

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90.Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen törenlerin bu yılki onur konuğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey tarafından ’25 Aralık Kurtuluş Bayramı Resepsiyonu’ na katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı konuşma ile dinleyenleri duygulandırdı.

‘BEN, GAZİ MAGUSA’DAN DOKTOR DERVİŞ EROĞLU’

‘Gazianteplilerin, Fransızları bu topraklardan kovduğu 90.Yılda aranızda bulunmaktan ve sizlere hitap etmekten büyük bir mutluluk duymaktayım. Sizlere Kuzey Kıbrıs Türk Halkı’nın sevgilerini, selamlarını ve kutlamalarını getirmiş bulunmaktayım’ diyen Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Çocukluk yıllarımız İngiliz Kraliçesinin adına okunan marşları okumakla geçmiştir. İngilizler zamanında Türk kelimesi kullanılmıyordu. Ortaokulu bitirdikten sonra Kıbrıs’ta açılan ilk Türk Maarifine bağlı ilk Türk Lisesi olan Magusa Namık Kemal Lisesinde buldum kendimi! Türkiye’den gelen hocalarımız bizlere Türklerin Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıklarını aktarmıştır. İşte Karayılanları, Şahinbeyleri biz o zaman okuduk” dedi.

‘20 Temmuzda başlayan 1.Barış Harekatı ve takip eden harekatlarda Magusa’da Seferi Hastanede doktor olarak görev yaptığını’ söyleyen Derviş Eroğlu, ‘Mücahitlik yıllarının Magusa’da ve köylerinde geçtiğini, o gündür bugündür Kıbrıs olayları içinde ve Ana Vatan Türkiye’nin tüm hükümetleri ile diyalog içerisinde Kıbrıs Türk Halkının mutluluğu ve özgürlüğü için mücadele ettiklerini’ dile getirdi.

‘Rahmetli Ecevit’in, Düşman Magusa’ya giremediği için adı Gazi Magusa olsun dediğini,  Gaziantep’e iyi bir arkadaş olan Gazi Magusa’nın böylece ortaya çıktığını, iki kentin Gaziliğini ve Gazi bir kentten olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, ‘İşte ben Gazi Magusa’dan Doktor Derviş Eroğlu’ diye kendini tanıttı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Kıbrıs halkı Gaziantep’in vermiş olduğu kurtuluş mücadelesinin aynısını vermiştir. Bugün Kıbrıs’a gelip şehitliklerini gezdiğiniz zaman 3 aylık çocuklar, 90 yaşında insanlarımız toplu mezarlardadır. Bu verilen şehitlerin sonucunda Ana Vatanımız Kıbrıs Barış Harekatını gerçekleştirmiştir. Siz hiç en sevdiğiniz insanın kurşun yarası almışken gözlerinizin içine bakıp Derviş Ağabey Kurtulacak mıyım ? dediğini, en yakınınızın eşine şehit olduğu haberini verdiğinizde karısının bayılarak ayaklarınızın dibine düştüğünü gördünüz mü ? biz onu gördük, onun için elbette özgürlüğümüz için mücadele edeceğiz. Sonra dünya kadar toprak verip, sonra Kıbrıslı Rum’un merhametine bu hakkı vermeyiz. Adada, bir anlaşma olacaksa, ada üzerinde Kıbrıs Türk Halkının ve Ana Vatanın hakları korunacak, biz de bu topraklarda insan gibi onurumuzla, özgürce yaşayacağız” dedi.

Gaziantep’i gezme fırsatı da bulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve beraberindeki heyete Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve belediye üst düzey yetkilileri eşliğinde Zeugma Mozaik Müzesi, Tarihi Bey Mahallesi, Gezegenevi ve Bilim Merkezi ve Botanik Bahçesini gezme fırsatı buldu. Gaziantep’e hayran kalan Derviş Eroğlu bu hayranlığını dile getirdi ve Gaziantep’e bu değerleri kazandıranlara teşekkür etti.

Bu haber 70 kez okundu.
Hareketli Manşet - 17:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU