Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni görmelisiniz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni görmelisiniz

“Burç Ormanı Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Projesi” Hayvanat Bahçesi Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine tahsis edilmiştir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi konumunda olup, Avrupa’da belli bir sıralamaya girmiş bulunmaktadır.

İçerisinde servis binası, kafeterya, akvaryum, kanatlılar için kafesler, maymun, kanguru, deve kuşu, atlar, deve, ceylan, geyik, dağ keçisi, dağ koyunu, karaca, Kamerun koyunu evleri tel örgüyle çevrilmiş doğal ortamının ve kışlık barınaklarının bulunmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi

 

İçinde yüzlerce türün bulunduğu kuş kafesi 400 m² alana sahip 30 m yüksekliğindedir.   Kuş kafesinde 90 tür ve 950 adet hayvan bulunmaktadır.

Deniz ve tatlı su canlılarının bulunduğu akvaryum bölümü 1200 m² alana sahip ve 450 ton su kapasitelidir.3 adet deniz akvaryumu ve 18 adet tatlı su akvaryumu olmak üzere toplam 21 adet akvaryum bulunmaktadır. 82 tür ve 3250 adet balığımız mevcuttur.

Çift tırnaklılar her cins kendileri için ayrılan 20–25–30 dönümlük alanlar içinde etrafı şok telleri ile muhafaza edilmektedirler.  8 tür ve 35 adet maymun bulunmaktadır.

Yırtıcı hayvanlar bölümünde yazlık ve kışlık bölümler bulunmakla beraber kışlık bölümler kaloriferle ısıtılmaktadır. Aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurtlar, bu bölümdedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi

Zürafa, deve, zebra, kanguru, atlar, yak ve deve kuşları kışın kapalı alanda yazın ise doğal ortamına yakın yazlık alanda barınmaktadırlar. Sürüngen evinde bulunan yılanlar ve timsahlar kışın alttan ısıtmalı bölümlerde muhafaza edilmektedir.

Hayvanat Bahçemizde Türkiye’nin ilk safari parkının açılışı 2015 yılı 23 Nisan’da yapılmıştır. Safari parkımız yaklaşık 200 Dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiş içerisinde, Kızıl geyikler, Alageyikler, Benekli Geyikler, Ceylanlar, Karacalar, Dağ Keçileri, Tiftik Keçileri, Kamerun Koyunları, Maymunlar, Haflinger ve Midilli Atları, Kangurular. Tibet Öküzleri, Mandalar, Develer, Kangurular, Lamalar, Deve Kuşları, Tavus Kuşları vb. birbiri ile bir arada yaşayabilen 25 farklı türde toplam 257 adet hayvan ile yaklaşık 50 farklı türde 500 adet kanatlı hayvan bulunmakta olup ayrıca hayvanların yaşamlarını ikame edecek yemlikleri, suluklar hayvanların serinlemesi için iki adet doğal gölet bulunmaktadır.

Yapılan bu Safari Parkta Hayvanlar Doğal Ortamlarında Serbest olarak bulunurken insanlar gezi aracı içerisinde hayvanları yakından görme ve tanıma imkanını bire bir yaşamaktadırlar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi İçerisine 2017 yılı 23 Nisan’da 700 m2 lik alan inşa edilen Zooloji ve Doğa Müzesi ziyaretçilerin gösterisine açılmıştır. Müzemizde yurt içi ve yurt dışındaki hayvanat bahçelerinde fizyolojik ömürlerini tamamladıktan sonra tahnit edilen yaklaşık 50 Türde 120 kemikli hayvan ile 128 Türde 427 adet kanatlı bulundurmaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni görmelisiniz

Yine müzemizde kavanozlar içerisinde formhalide edilmiş değişik türlerde 80 adet sürüngen hayvan, 22 türde 78 adet deniz canlıları ile M.Ö.1700 Yıllarında yaşamış 7 adet dev Mammuthus, Dimetrodon ,Machairodus ,Gorilla ,Rhinoceros ,T-rex Skull Kafa ,Dorudon İskeletleri  sergilenmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi toplamda 325 tür ve 7.100 adet hayvanıyla sadece Gaziantep’e değil tüm bölgeye ve Türkiye’ye hizmet etmektedirler.

Gaziantep Zoo

Gaziantep Zoo is the Zoo with the largest area in Turkey and has entered a certain ranking in Europe.
The Zoology and Nature Museum, which was built on an area of ​​700 m2 on April 23, 2017 in Gaziantep Zoo, was opened to the show of the visitors. Our museum has 120 bony animals of 50 species and 427 birds of 128 species, which are embalmed after completing their physiological life in zoos in Turkey and abroad.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

 

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni görmelisiniz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin