logo

GAZİANTEP İHRACATINDA SEVİNDİREN GELİŞME

GAZİANTEP İHRACATINDA SEVİNDİREN GELİŞME

Gaziantep’ten, Haziran ayında yüzde 4,4 artışla 536 milyon 595 bin dolarlık ihracat yapıldı.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatın olumlu sinyaller vermeye başladığını ifade ederek, 2015 yılının başından itibaren negatif yönde seyir izleyen rakamların Haziran ayında yeniden artışa geçtiğini vurguladı.
Gaziantep’ten bu yıl Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artışla 536 milyon 595 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Konukoğlu, ilk yarıya ilişkin de şu bilgileri paylaştı:
‘’Ocak-Haziran 2015 dönemi dikkate alındığında Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 oranında azalarak 3 milyar 95 milyon 591 bin dolar oldu. 2014 yılı Ocak-Haziran döneminde ise 3 milyar 288 milyon 410 bin dolar değerinde ihracat yapmıştık.’’
Gaziantep ihracat gelişiminin, Türkiye genelinden daha pozitif bir seyir izlediğine işaret eden Konukoğlu, ‘’En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında, Haziran ayında en yüksek ihracat artışını Gaziantep yakaladı. Haziran ayında ilk 10 içerisinde sadece Gaziantep ve Manisa ihracatını artırmayı başardı’’ diyerek, Gaziantepli ihracatçıları kutladı.
‘’YILIN İKİNCİ YARISININ DAHA İYİ GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ’’
İşadamları olarak her zaman daha fazla üretim ve ihracat yaparak, ülkenin kalkınmasına desteklerini sürdürmek istediklerini dile getiren Konukoğlu, ‘’Bu nedenle ihracatımızın yeniden artış trendine girmesine sevindik. Artış eğiliminin güçlü şekilde devam ederek, toparlanmanın kalıcı olmasını ümit ediyoruz’’ sözlerine yer verdi.
Senenin ikinci yarısına yönelik hedeflerine ilişkin umutlarının arttığını ve daha iyi performans beklediklerini belirten GSO Başkanı Konukoğlu, ihracatçıların başarılı performansının devamını dileyerek, açıklamasını şöyle tamamladı:
‘’İhracatın yükselmesi, Türkiye ekonomisinin büyümesine ve aynı zamanda istihdama pozitif yansıyacaktır. Birçok sektörde küresel pazarlara entegre olan, dünyanın her noktasına mal satan ihracatçılarımız var. Ancak bu sayıyı artırmalıyız, ihracatın tabana yayılmasını sağlamalıyız. Bunun için ihracat yapan firmalara verilecek destekler, küresel risklere karşı ve ana pazarları arasında yer alan çevre ülkelerden kaynaklı sorunlara hızlı çözümler getirilmesi büyük önem taşıyor. Bu yüzden temennimiz güçlü bir hükümetin bir an önce kurulmasıdır.’’

Etiketler: » » » » »
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?