logo

Gaziantepli aşçılardan, Down sendromlulara destek

Gaziantepli aşçılardan, Down sendromlulara destek

Gaziantepli Aşçılar, “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” dolayısıyla Downlu Umut Penceresi Derneği ve Gaziantep Gastronomi ve Aşçılar Derneği öncülüğünde düzenledikleri etkinlikte Down Sendromlu insan ve ailelerine yemek vererek günün anlam ve önemine katkı sağladı.  Kebapçı Halil Usta’da verilen yemeğe Yesemek Restaurant ve Cumba Künefe’nin desteği ile bir araya gelen Down Sendromlu insanlar ile aileleri keyifli bir gün geçirdiler.

Downlu Umut Penceresi Derneği Başkanı Bengü Aslanpay, böylesine güzel ve anlamlı günde Down Sendromlu insanlarla ilgili düzenlenen etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür etti.

Down Sendromluların aslında birer engelli olmadığını ve kesinlikle böyle düşünülmemesi gerektiğini belirten Aslanpay, “ Düzenlenen bu etkinlik bizim için çok önemli. Çünkü bugün 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü. Böyle bir günde biz farklı bir ortam oluşturmak istedik ve kentimizdeki Down Sendromlu insanlar ve aileleri ile bir araya geldik” dedi.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle bir çok yerde çeşitli konferanslar verilerek Down Sendromunun nedenlerinin anlatıldığını dile getiren Aslanpay,” Konferanslarda anlatılanların neredeyse tamamını zaten aileler biliyor. Biz bundan dolayı farklı bir ortam oluşturarak bu insanları eğlendirmek için bir araya getirdik. 1 aylık ve 40 yaş aralığında insanlardan oluşan 150 üyesi bulunan derneğimizde zaten biz resim, ritim, dans, halk oyunları ve tiyatro gibi çeşitli eğitimler veriyoruz. Bu sayede insanlarımızı mutlu ediyoruz. Gaziantep’te yaklaşık 800 Down Sendromlu insan var ve amacımız bu insanların farkındalıklarını ortaya koymak. Sadece 21 Mart’ta değil bu insanlara her gün ilgi gösterilmesini istiyoruz. Biz engelli değiliz, biz özel insanlarız” diye konuştu.

Yemeğin ilgi odağı 2 yaşındaki Naile Nur oldu

Yemeğe katılan 2 yaşındaki Down Sendromlu Naile Nur Çevik herkesin ilgi odağı oldu. Üç çocuklu Çevik ailesinin en küçük çocuğu olan Naile Nur’u, aşçılar ve Dernek Başkanı elleriyle besledi.

 

Etiketler: »
15 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?