logo

GÖKSU ÜÇTAŞ’IN TARİHİ BAŞARISI

Türk cimnastik tarihinde bir çok başarılara imza atan milli cimnastikçi Göksu Üçtaş, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı elde ederek, tarihi bir başarının altına imza attı. Türkiye ilk kez olimpiyat oyunlarında cimnastik branşında temsil edilecek.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı elde ederek, tarihi bir başarının altına imza atan milli cimnastikçi Göksu Üçtaş, Türkiye’nin bu branştaki talihsizliğini geride bıraktı.
Türk jimnastik tarihinde olimpiyat oyunlarına katılma hakkı elde eden ilk ve tek cimnastikçi  Göksu Üçtaş, 1990 yılında Gaziantep’in Gaziler caddesinde bulunan bir Antep evinde dünyaya geldi.5 yaşında komşuların teşviki ve ailesinin desteği ile Gaziantep Gençlik ve Spor il Müdürlüğü bünyesindeki cimnastik kurslarına başladı. Burada yaklaşık 6 ay kadar jimnastik kurslarına katılan Üçtaş, Antrenörü Yalçın Titiz’in
teşviki ile Bolu’da bulunan Cimnastik Kamp Eğitim Merkezi’ne yönlendirildi.
Titiz, Göksu’daki yeteneğin çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini,  iyi bir eğitimle çok iyi bir sporcu olacağını ve Türkiye’nin bu branşta önünü açabilecek bir yeteneğe ve esnekliğe sahip olduğunu söylüyordu.
Titiz, Gaziantep’te imkanların çok kısıtlı olduğunu, yeteri kadar çalışma tesisinin ve malzemelerinin bulunmadığını bu yüzdende Gaziantep’te iyi bir cimnastik eğitimi alınamayacağını düşünüyordu. Bu yüzden’de Göksu’nun Bolu’da Jimnastik Kamp Eğitim merkezine gitmesini istedi.
Titiz’in düşüncelerini dikkate alan aile kızları Göksu’yu alarak  Bolu Kamp Eğitim Merkezi’ne götürdüler. Burada boy, kilo, kemik yapısı, esneklik gibi bazı testler yapıldı. Yaptığı çeşitli jimnastik gösterileri ile de  buradaki yabancı antrenörlerin dikkatini çekti. Burada yaklaşık 2 aylık deneme sürecinden sonra yatılı okula kabul edildi. O yıl yani 1995 yılında  Bolu Kamp Eğitim Merkezi’ndeki yatılı cimnastik okuluna öğrenci olarak tek Göksu alındı.5 yaşında daha çamaşırını bile değiştiremeyen Göksu bir yıl kadar kamp eğitim merkezinde tek başına ailesinden uzak çalışmalarını sürdürdü Daha sonra memur olan babası 1996 yılında  tayin yaptırarak Bolu’ya taşındı ve kızına destek olmayı sürdürdü.
Bolu Düzce’de meydana gelen ve çok sayıda insanın öldüğü depremde  evleri yıkılan ve şans eseri hayatta kalan Göksu ve ailesi,  uzun süre çadırda yaşamak zorunda kaldı. Göksu Üçtaş, İlk madalyasını 8 yaşında  aldı. 1998 yılında girdiği Türkiye Okullar arası Artistik jimnastik Şampiyonası Küçükler Kategorisinde altın madalya kazandı.
12 yaşında milli formayı giydiği 16. Uluslararası Boğaziçi jimnastik şampiyonasında ülkemize altın madalya kazandırdı. Girdiği ulusal ve uluslar arası yarışmalarda 80’e yakın madalya ve kupa kazanan Üçtaş, İtalya’nın Pescara kentinde düzenlenen 16. Akdeniz Oyunları’nda gümüş madalya alarak, ülkemizi  cimnastikte ilk  kez kürsüye taşıdı
Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde düzenlenen Dünya Kupası’nda yerde altın, denge ve atlama aletlerinde ise gümüş olmak üzere ülkemize ilk kez 3 madalya kazandırdı
Katar’da düzenlenen Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda milli jimnastikçi Göksu Üçtaş,ilk kez ülkemize  yer aletiyle dünya 3’üncülüğü kazandırdı.Geçtiğimiz yıllarda Milliyet Gazetesi tarafından yılın sporcusuna aday gösterilen ve Gaziantep Genç İş Adamları Derneği (GAGİAD) tarafından yılın sporcusu seçilen Üçtaş, doğum yeri olan marka kent Gaziantep’i ve yetiştiği doğa harikası Bolu’yu çok seviyor. Bolu Abant İzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi’ni geçtiğimiz yıl  bitiren, Üçtaş, Akdeniz ve dünya şampiyonlarında aldığı madalyaları sayesinde, beden eğitimi öğretmeni olarak sınavsız ataması yapıldı.
TÜRK BAYRAĞI KENDİMİ GÜÇLÜ HİSSETMEMİ SAĞLIYOR
Bütün zorluklara rağmen Antrenörü Mergül Güler ile birlikte Bolu Jimnastik Kamp Eğtim Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Üçtaş ,kendisine destek olan herkese teşekkür etti.Üçtaş “Yarışmalarda o kadar kişinin önünde yarışmak değil, aslında hakemlerin önünde yarışmak zor.  Aynı zamanda  gurur verici tabi. Özellikle yurt dışındaki yarışmalar için çok farklı bir duygu gerçekten. Orada sadece kendinizi değil, ülkenizi de temsil ediyorsunuz.Sol omzumda taşıdığım Türk Bayrağı kendimi güçlü hissetmemi sağlıyor ve yalnız olmadığımı bir kez daha anlıyorum. Bayrağınızın göndere çekilmesi ve İstiklal Marşınızın okunması kadar güzel bir olay olamaz. Hedefim olimpiyatlardan madalya ile dönmek Bunun için çok çalışıyorum.” dedi.
“Jimnastik tüm sporların temelini oluşturuyor. Daha esnek oluyorsun, diğer sporlardan çok farklı. Bu spor sayesinde daha disiplinli ve sorumluluk duygumun geliştiğini düşünüyorum. Hayatım tam bir düzen içinde yani. Herkes voleybol, basketbol veya futbol oynayabilir, ama herkes jimnastik yapamaz. Sözüm diğer sporlara değil lütfen alınmasınlar, jimnastik için söylüyorum sadece. Her spor dalının ayrı bir güzelliği var. Bu spora çok küçükken başlamak gerek ve eğer profesyonel olarak jimnastik yapmak istiyorsanız gerçekten yıllarınızı vermeniz gerekir. Her spor dalı için böyle zaten. Ben bu sporu seviyorum ve zevk alarak yapıyorum.Dışarıdan insanların göz zevkine hitap eden, fakat içine  girildiğinde zor ve adrenalin dolu bir dünya.
“Yarışmalarda o kadar kişinin önünde yarışmak değil, aslında hakemlerin önünde yarışmak zor.  Aynı zamanda  gurur verici tabi. Özellikle yurt dışındaki yarışmalar için çok farklı bir duygu gerçekten. Orada sadece kendinizi değil, ülkenizi de temsil ediyorsunuz .Sol omzumda taşıdığım Türk Bayrağı kendimi güçlü hissetmemi sağlıyor ve yalnız olmadığımı bir kez daha anlıyorum. 1. olduğunuzda bayrağınızın göndere çekilmesi ve İstiklal Marşınızın okunması kadar güzel bir olay olamaz. Hedefim olimpiyatlar. Bunun için çok çalışıyorum.Tabi ki bana bu imkanı sağlayan Türkiye Cimnastik Federasyonuna, Bolu Gençlik spor il Müdürlüğüne, antrenörlerime ve aileme çok teşekkür ediyorum.’diye konuşan Üçtaş sözlerini şöyle sürdürüyor;
DERECELERİ
ULUSAL SPOR KARİYERİ
1998  : Türkiye Okullararası Artistik Cimnastik Şampiyonası Küçükler Kategorisi 1.’si
2001  : Artistik Cimnastik Türkiye Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi Genel Tasnif 3.’sü
2003    : II. Etap Kulüplerarası Artistik Cimnastik Gençler Kategorisi Genel Tasnif 2.’si
2004 : Türkiye Okullararası Artistik Cimnastik Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi 1.’si
2004 : II. Etap Kulüplerarası Artistik Cimnastik Gençler Kategorisi Genel Tasnif 1.’si
2005  : Türkiye Okullararası Artistik Cimnastik Şampiyonası Gençler Kategorisi 1.’si
2005  : II. Etap Kulüplerarası Artistik Jimnastik Büyükler Kategorisi Genel Tasnif 1.’si
2005 : Artistik Cimnastik Türkiye Şampiyonası Büyükler Kategorisi Genel Tasnif 1.’si
2006  : I. Etap Kulüplerarası Artistik Cimnastik Büyükler Kategorisi Genel Tasnif 1.’si
2006 : II. Etap Kulüplerarası Artistik Cimnastik Büyükler Kategorisi Genel Tasnif 1.’si
ULUSLARARASI  SPOR KARİYERİ

2002: 16. Uluslar arası Artistik Cimnastik Boğaziçi Turnuvası Denge Aleti 1,’liği
2003 : 17. Uluslar arası Artistik Cimnastik Boğaziçi Turnuvası Yer aleti 3.’lüğü, Kız Paraleli aleti 3.’lüğü
2003 : Bulgaristan Uluslar arası Altın Kumlar Turnuvası Yer aleti 3.’lüğü
2003 : Yunanistan Balkan Gençler Şampiyonası Takım 3.’lüğü
2004 : Hollanda Gençler Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası 26.’lığı
2005 : İspanya Akdeniz Oyunları Genel Tasnif 9.’luğu, Denge aleti 7.’liği, Atlama Masası 8.’liği
2005 : İtalya Gençlik Festivali Genel Tasnif 21.’liği
2005 : 19. Uluslar arası Artistik Cimnastik Boğaziçi Turnuvası Genel Tasnif 1.’liği,         Atlama Masası aleti 3.’lüğü, Kız Paraleli aleti 3.’lüğü, Denge aleti 2.’liği, Yer aleti 1.’liği
2006 : Romanya Uluslar arası Artistik Cimnastik Turnuvası Genel Tasnif 3.’lüğü, Denge aleti 3.’lüğü
2006 : Yunanistan Büyükler Avrupa Şampiyonası Genel Tasnif 26.’lığı
2006: Slovakya Uluslar arası Artistik Cimnastik Turnuvası Genel Tasnif 4.’lüğü, Denge aleti 1.’liği, Yer aleti 3.’lüğü
2006 : 20.Uluslar arası Artistik  Cimnastik Boğaziçi Turnuvası Denge Aleti 1.’liği ,Yer Aleti 1.’liği
2006 : Danimarka Büyükler Dünya Şampiyonası Genel Tasnif 83.’lüğü
2007 : Türkiye Artistik Cimnastik 1. liği

16. Akdeniz Oyunları’na katılan Gaziantepli Göksu Üçtaş, cimnastikte tarihi başarı elde etti. Üçtaş, Akdeniz Oyunlarında kürsiye çıkan ilk bayan cimnastikcimiz oldu.
Bravo Göksu
*İtalya’nın Pescara kentinde düzenlenen 16. Akdeniz Oyunları’nında ülkemizi temsil eden Gaziantepli  Milli Cimnastikci Göksu Üçtaş,  Artistik Cimnastikte gümüş madalya kazandı.
*Dünya şampiyonasına katılan ilk ve tek bayan cimnastikcimiz olan Göksu Üçtaş, Akdeniz Oyunları’nda da cimnastikte madalya alan ilk ve tek bayan sporcumuz oldu.
Dünya şampiyonasına katılan ilk ve tek bayan cimnastikcimiz olan Göksu Üçtaş, Akdeniz Oyunları’nda da cimnastikte madalya alan ilk ve tek bayan sporcumuz oldu.
İtalya’nın Pescara kentinde bulunan Universo Spor Salonu’nda gerçekleştirilen oyunların artistik cimnastik bölümünde  ilk gün sporcumuz Göksu Üçtaş, ferdi finallerde 51.750 puan toplayarak  finale kaldı. İkinci gün yapılan final yarışmalarında ise Fransız Dufournet Youna ‘nın 13.975 puan ile 1. ‘liği kazandığı finallerde. Üçtaş 13.650 puanla ikinciliği, Yunanlı Zafeırakı Evgenia 13.612 puanla üçüncülüğü aldı.
60 madalya
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan ve Bolu Kamp Eğitim Merkezi’nde  çalışmalarını sürdüren Üçtaş, daha önce girdiği ulusal ve uluslar arası yarışmalarda  60’a yakın madalya kazandı.  Geçtiğimiz yıllarda Milliyet Gazetesi tarafından yılın sporcusu adayı olarak gösterilen Üçtaş, GAGİAD tarafından  da yılın sporcusu seçilmişti.
6 saat antreman
Antrenörleri Mergül Güler ve Öznur Cesur’la birlikte günde 6 saat antreman yapan milli cimnastikçi Göksu Üçtaş 1990 yılında Gaziantep’in Gaziler Caddesinde bulunan bir Antep Evinde dünyaya geldi.  5 yaşında  Gaziantep Gençlik Spor il Müdürlüğü’nün cimnastik kurslarında spora başlayan Üçtaş, tesis yetersizliği yüzünden Bolu’ya  giderek çalışmalarını  Murat Canbaş Spor salonunda sürdürdü.

Etiketler: » »
963 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?