GSO’nun Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
27° Açık
 • EURO
 • DOLAR

GSO’nun Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı

Ekonomi - 19 Şubat 2020 17:38 A A

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Şubat ayı meclis toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, meclis ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıda Dünya, Türkiye ve Gaziantep ekonomisindeki son gelişmelerle birlikte güçlükler ve fırsatlar değerlendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Elazığ ve Malatya’da meydana gelen ve 41 vatandaşımızın yaşamını kaybettiği depreme dikkat çekerek, depreme karşı yapı denetimlerinin zaman kaybetmeden yapılması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta İdlib’de şehitlerimiz olduğunu anımsatan Konukoğlu, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, aziz milletimize sabırlar diliyorum. Bir an evvel Suriye’nin barışa kavuşmasını temenni ediyoruz” dedi.

Merkez üssü Elazığ Sivrice olan depremde Elazığ ve Malatya’da 41 kişinin yaşamını kaybettiğini anımsatan Adil Sani Konukoğlu, “Herkes evinin yanı sıra, işletmelerini kontrol ettirsin. Son zamanlarda uzmanlar Kahramanmaraş Türkoğlu bölgesinde bulunan fay hattının kırılacağı konusunda tahmin yürütüyorlar. Türkoğlu ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi kuş uçuşu mesafe bakımından çok yakın” şeklinde konuştu.

Prefabrik yapılar başta olmak üzere, idari binaların ve işletmelerin kontrollerinin mutlaka yaptırılması gerektiğine vurgu yapan Konukoğlu, “Herhangi bir yerde sorun varsa dikkat edip, almanız gereken önlemleri zaman kaybetmeden almalısınız. Aksi takdirde, daha ağır yüklerle karşı karşıya kalabiliriz” uyarısında bulundu.

Organize Sanayi Bölgesi olarak, önümüzdeki günlerde depreme karşı alınabilecek önlemler konusunda çalışma başlatılacağını açıklayan Konukoğlu, şöyle devam etti:

“En kısa zamanda bir çalışma yaptırıp, sizlere bilgi vereceğiz ama sizlerden ricam, lütfen beklemeyin. Herkes kendi binasının kontrolünü yaptırsın, alması gereken tedbiri bir an evvel alsın. Oluşabilecek bir deprem hem can hem de iş kayıplarına sebep olur. Kontrolleri inşaatı yaptırdığınız kuruma değil, üçüncü bir kuruma yaptırın.”

Çin’de meydana gelen korona virüsü salgınına değinen ve Çinli üreticilerin hem yükleme hem de sipariş alma problemi yaşadıklarını kaydeden Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de geçici olarak bazı ürünlere talep artışları yaşanabilir. Ancak, bunu yeni yatırımların gerekçesi yapmayın. Bu dalgalanma durulunca her şey tersine dönebilir. Yatırım kararları birden fazla veri dikkate alınarak yapılmalı. GSO olarak, Çin’den ithal edilen ve bu ülkeye ihracatı gerçekleştirilen ürünlerin detaylı incelemesini başlattık. Çalışma tamamlandığında hazırlanacak raporu sanayicilere göndereceğiz.”

Çin’deki korona salgınından kaynaklı olarak hammadde fiyatlarında oluşabilecek dalgalanmalara karşı sanayicileri uyaran Konukoğlu, “Böyle dönemlerde hammadde fiyatlarında düşme olabilir. Ancak her zamankinden daha duyarlı olmalıyız. Öncelikle hammaddelerin menşeine dikkat etmeliyiz. Hammadde fiyatı düştü diyerek hemen almayın, iyi inceleyin. Çin bu hammaddeyi ne kadar kullanıyordu, belki kullanmadığı bir hammaddedir” ifadelerine yer verdi.

Meclis üyelerine Gaziantep’in üretim, ihracat ve diğer ekonomisi ile ilgili rakamlarını aktaran Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de, meslek liselerinin önemine vurgu yaptı. Adnan Ünverdi, meslek lisesi konusunun milli birlik ve berberlik ruhuyla hareket edilerek tüm kesimlere iletilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Meslek liselerine ağırlık vererek, tüm kesimlere yayılmasını sağlamalıyız. Lütfen bu konuyu çevremizde kim varsa anlatalım ve çocuklarımızı meslek liselerine yönlendirelim” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile GSO tarafından yapımı devam eden Gaziantep Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika) Projesi’nin bu yıl içerisinde faaliyete başlayacağını dile getiren Ünverdi, “Bu proje ile Gaziantep’in sanayisinin yalın üretim, dijital dönüşüm ve sanayi 4.0 geçişini sağlamış olacağız. Burada verimlilik üretim konusunda eğitimler verilecek. İnşallah bu çalışmalarla daha hızlı mesafe kat edeceğiz” diye konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası ile Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) işbirliğiyle “Saha İstanbul İşbirliği Çalıştayı” yapıldığını hatırlatan Adnan Ünverdi, “Bunun sonucunda odamızda, ‘SAHA İstanbul İrtibat Ofisi’ kuruluyor. Burada SAHA İstanbul’un bir temsilcisi olacak. İstanbullu sanayicilerin Gaziantep’te savunma sanayi veya metal sanayinde yaptırabilecekleri ürünleri buraya yönlendirecekler” ifadelerini kullandı.

Bu haber 70 kez okundu.

Ekonomi - 17:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gaziantep YTONG, Sektöründe TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi Alan İlk Firma
  Gaziantep Ytong, sektöründe “TSE COVID- 19 Güvenli Üretim Belgesi”ni alan ilk ve tek firma oldu. SANKO Holding şirketlerinden Gaziantep Ytong, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından “COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı” kapsamında yapılan denetleme sonucu, koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemlerin yeterliliği göz önüne alınarak TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandı. Koronavirüs […]
 • 02
  1 Günde 120 Aranan Şahsa İşlem Yapıldı
  Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Ekipleri 1 günde 120 aranan şahsa işlem yaptı. Gaziantep İl Merkezinde Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda; 31 şüpheli şahsa uyuşturucu bulundurmak, kullanmak ve ticaretinden, 19 şüpheli şahsa hırsızlık suçundan yasal işlem yapılarak, 120 aranan şahısa işlem yapıldı. Ayrıca yapılan çalışmalarda; -101 gr. uyuşturucu madde ve 4 adet uyuşturucu hap, […]
 • 03
  Sokakta Dilendirilen çocukların ailelerine işlem yapıldı
  Gaziantep Çocuk Şube Müdürlüğü Ekipleri sokaklarda dilendirilen 18 yaş altı çocukların ailelerine işlem yapıldı. Çocuk Şube Müdürlüğü Ekipleri Gaziantep İl Merkezinde yapılan kontrol ve denetimlerde kendilerini ve vatandaşlarımızı zor durumda bırakarak dilenen 7 çocuk tespit etti. Ayrıca 6 çocuğun ailesine ise  kabahatler kanunundan işlem yapıldı. Çocuk Şube Müdürlüğü Gaziantep İli genelinde yaya ve araç trafiğinin […]
 • 04
  Polis Vatandaşları Corona’ya Karşı Uyarıyor!
  Gaziantep’te TDP Şube Müdürlüğü  Ekipleri son zamanlarda artan vaka sayıları kapsamında vatandaşları corona virüse karşı alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirerek uyarılarda bulundu. TDP Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bilgilendirme çalışmaları kapsamında, vatandaşlara virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesinin yanıltıcı olduğu vurgulanarak, maske takmanın ve fiziki mesafeye uymanın zorunlu olduğu hatırlatılarak, maske takmayan vatandaşlar uyarılarak maske takmaları sağlandı. […]
 • 05
  GKV Öğrencileri IB Diplomaları ile Dünya Üniversitelerine Yerleşmeye Hak Kazandılar
  2019-2020 eğitim – öğretim yılı 4. mezunlarını veren GKV Özel Cemil Alevli Koleji (Uluslararası Bakalorya-IB) 12. sınıf öğrencileri IB Diploma Programı’nı başarıyla tamamlayarak diplomalarını alan öğrenciler dünyanın seçkin üniversitelerine yerleşmeye hak kazandılar. GKV Özel Cemil Alevli Koleji (IB) öğrencileri Uluslararası geçerliliğe sahip ve dünya standartlarında eğitim alan öğrenciler eğitimlerini başarıyla tamamlayarak aldıkları IB diplomaları ile […]

YOL DURUMU