Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GTO’DAN ANTEPFISTIĞI’NA TAM DESTEK…

Gaziantep Ticaret Odası’nın (GTO), İpekyolu Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında kabul edilen “Antepfıstığı Sektörünün Geliştirilmesi Projesi” start aldı.

Proje kapsamında, sektöre yönelik bir yol haritası belirlenmesi amacıyla Antepfıstığının Mevcut Durum Analizi yapılarak, sonuçlar rapor halinde ilgili kişi ve kurumlara sunulacak.


GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve aynı zamanda Antepfıstığı Tanıtım Derneği Başkanı olan GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı tarafından konu ile ilgili ortak açıklama yapıldı. Yapılan, açıklamada proje kapsamında yürütülecek çalışmalarla Antepfıstığının üretimi ve ihracatının gelişiminin yanı sıra yerel ve bölgesel kalkınmaya yön verecek bir yol haritası oluşturularak ulusal ve uluslararası düzeyde daha fazla pay sahibi olmasının hedeflendiği belirtildi.

Antepfıstığının mevcut durumunun bir resminin çizilerek dünya pazarlarında hak ettiği ticari potansiyeline ulaştırılması, katma değerinin arttırılarak yerel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayabilmesine yönelik yapılması gerekenlerin ortaya konularak sektör odaklı bir yol haritasının belirlenmesinin projenin çıkış noktalarından birini oluşturduğuna dikkat çeken Mehmet Aslan ve Zeki Yağcı, açıklamalarını şöyle sürdürdüler:

“Proje kapsamında Antepfıstığı sektörünün mevcut kaynak ve kısıtlarının belirlenmesi, üretim ve ticareti ile buna bağlı süreçlerdeki mevcut durumun analiz edilmesi, işleyiş problemlerinin ve bunların kaynaklarının tespiti ve bu sorunların olası çözüm yollarına dair önerilerin ortaya konulması sonucunda sektöre yönelik bir yol haritası hazırlanacaktır. Antepfıstığının geleceğine ve tanıtımına yönelik hazırlanacak yol haritası ile sektörde üretim, ihracat ve tanıtım anlamında atılması gereken adımların Gaziantep Ticaret Odası önderliğinde ilgili tüm kurum ve kuruluşların desteği alınarak gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Bu kapsamda proje ortağı olan Antepfıstığı Tanıtım Derneği çalışmalara önemli katkı sağlayacak ve bu sektörde bulunan firmalarımızın proje çalışmalarında yer almasını temin edecektir. Ayrıca Mevcut Durum Analiz çalışmalarının tamamlanmasının ardından somut bir çıktı olarak raporun basımı gerçekleştirilerek ilgili kişi ve kurumlara dağıtılması planlanmaktadır.”

Etiketler: » » »
500 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?