Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GTO, GAÜN VE ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ’NDEN ANLAMLI KUTLAMA…

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. Yıldönümü kentte düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Etkinlikler kapsamında Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Şehitkamil Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Gaziantep Savunması Anma Gecesi’nde, Antep Savunmasına öncülük eden Kahramanların günümüzde yaşayan yakınlarına Onur Ödülü verildi. Anma Gecesi’nde hüzün, mutluluk ve gurur bir arada yaşandı.

GTO’nun 5 yıldan bu yana düzenlediği ve geleneksel hale gelen Gaziantep Savunması Anma Gecesi, bu yıl GAÜN ve Şehitkamil Belediyesi’nin işbirliğinde gerçekleştirildi. Törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanı sıra, AKP Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu, Nejat Koçer, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Abdülkadir Konukoğlu, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa ve çok sayıda davetli katıldı.

Şehitkamil Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Anma Gecesi, Gaziantep’in işgal dönemini anlatan siyah- beyaz fotoğrafların yer aldığı “Fotoğraflarla Gaziantep Savunması” konulu fotoğraf sergisinin açılışı ile başladı. GTO tarafından Araştırmacı-Yazar Can Dündar’ın danışmanlığında hazırlatılan Kefen Bayraklı Kale: Gaziantep belgeselinin izlettirilmesinin ardından gece, açılış konuşmalarıyla devam etti.

Gecenin açılış konuşmasını yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, “90 yıl önce düşman işgali sırasında canları pahasına kenti savunan kahramanlarımızı anmak ve onlara olan minnet duygularımızı ifade etmek amacıyla bugün buradayız” dedi.Başkan Aslan, bugün üzerinde rahatça yaşadığımız bu toprakların çok zor şartlar altında kazanıldığına dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Gaziantep tarihte emsali görülmemiş bir savunmanın sonucu düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bizim yapmamız gereken daha fazla çalışmak ve her alanda güçlenerek, bizlere bu cennet vatını bırakan atalarımıza layık olabilmektir. İnsanlarımıza barış ve huzur içinde yaşamalarının alt yapısını oluşturabilmektir. Antepliler olarak bizler, sadece Gaziantep için değil, Türkiye için böyle bir vizyonçizmiş durumdayız. Canını bu topraklar uğrunda veren atalarımıza ancak bu şekilde layık olabiliriz. Bugün dünyanın yüzde 172 ülkesine ihracat yapıyoruz. Bu şehirde 250 bine yakın istihdam sağlıyoruz. Geçmişte Kurtuluş Savaşı’nın öncülüğünü yapmış ecdadın torunları, evlatları olarak bugün aynı ruh ve inançla üretimde ve ticarette önemli bir misyon üstlenmiş durumdayız. Ben bu gün, buradan ülkemizin ve şehrimizin kurtuluşunda kahramanlık göstermiş aziz şehitlerimizin, gazilerimizin ve onlara uzaktan da olsa ilham kaynağı olan, güç veren, komuta eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve şükranla anıyorum. Onların mücadelesini, kahramanlıklarını, yaşadıkları acıları unutmadık, unutturmayacağız. Hepsine buradan selam olsun. Selam Olsun Mustafa Kemal’e, selam olsun Şahinbey’e, Karayılan’a. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, ”Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en önemli miras bilim ve akıldır. Bilimi kullanacaksın, aklı kullanacaksın. Aklını ve bilimi kullandığın zaman bize öğrettiği yol haritasında yapmamız gereken şeyler belli” dedi. Bakan Şahin, GTO’nun Araştırmacı-Yazar Can Dündar danışmanlığında hazırlattığı ‘Kefen Bayraklı Kale: Gaziantep’ adlı belgeselden birçok şey öğrendiğini belirterek, hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, neticelerin ayrıntılarda gizli olduğunu ifade etti. Bakan Şahin, şöyle devam etti: ”O gün, büyük bir azim vardı. Büyük bir kararlılık vardı. Büyük bir alın teri vardı. Büyük bir sabır vardı. Büyük bir gayret vardı. Ama başka bir şey daha vardı. Bugün bize 5. organize sanayiyi kurduran, bu kenti cazibe merkezi yapan başka bir sebep vardı. Bu savaşa baktığınız zaman akıl var. Teknoloji var. Örgütlü bir hareket var. Kadın, erkek hep beraber bir mücadele azmi var. Teknoloji var. Yaptığı çelik mermi ile gelen Fransız tankının motorunu bozan bir mermi var. Halbuki İngilizler, Fransızlar gelmeden önce şehirdeki bütün cephaneyi toplayıp gidiyor. Onlarda hiç cephane yok. Cephane yapacak hiçbir şey de yok. Ama güçlükleri yenme, aklını kullanma ve başarıyı yakalamada, büyük bir inavasyon altyapısı var. İşte bugün bizi farklı kılan o günden gelen genetik mirasımız. O gün atalarımız işgale 11 ay onun için dayandılar. Hiçbir hesapları yoktu. Hiç kimse bunu başaramadı. Hatta 11 ayın sonunda komutanın söylediği ‘Bu nasıl bir şey, nasıl bir halk bu kadar direniyor. Bunlar nasıl bu kadar dayanıyor’. Ama biz atalarımızın ne yaptığını biliyoruz. Burada 23 bölgeye ayrılmış ve kendi içinde örgütlenmiş büyük bir hareket var. Örgütlü bir hareket var. Bilgi var ve zerdali çekirdeğinden ekmek yapma bu da başka bir şey. Olmayan şartlarda oldurma var. Bizi biz yapan başka bir şey var. O yüzden biz bunları mutlaka anlamalıyız, anlatmalıyız. Gençlerimize mutlaka bu ruhu aşılamamız gerekiyor. Bizi biz yapan değerlerimizi asla kaybetmemeli ve yeni nesillere aktarmalıyız. Bu ruhu gençlere aşıladığımız zaman korkacak hiçbir şey yoktur. Yarınlarımız çok aydınlık olacaktır.”

”Kendi tarihimizle barıştık” diyen Şahin, şunları söyledi: ”Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en önemli miras bilim ve akıldır. Bilimi kullanacaksın, aklı kullanacaksın. Aklını ve bilimi kullandığın zaman bize öğrettiği yol haritasında yapmamız gereken şeyler belli. Onun için verilen mücadelede bugün artık topla tüfekle değil ekonomik mücadele ile verildiğini biliyoruz… Ortak duygularımızı paylaşmaktan çekinmeyeceğiz. Ama o mücadelede, ekonomik mücadelede daha iyi makine yapabilmeyi bizi farklı yapan değerleri daha farklı noktaya koyabilmeyi başaracağız. Lobi yapmayı öğreneceğiz. Haklı davamızı dünyaya daha farklı anlatmaya yöneleceğiz.”

Bakan Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi’nden çıkacak kararı önemsediklerini belirterek, şöyle dedi: ”Bir avuç Ermeni nasıl bu kararı çıkarıyor dediğimiz bir şey var. Onların da yüzyıllık bir mücadelesi var. Oysa biz Avrupa’da yalnızca 3,5 milyon Türküz. Yani 3 kuşak aklıyla Almanya’nın, Hollanda’nın, Fransa’nın yani bütün Avrupa’nın ekonomisinin içerisinde varız. Genç girişimcilerimiz de var. Şimdi ‘bunlar küçük bir parça’ dediğimiz Ermeniler buna inanarak mücadele ediyor da biz 100 yıllık haklı davamıza neden mücadele etmiyoruz. Kendimizi hesaba çekmemiz gerekiyor. Buradan çıkaracak derslerimizi iyi görmemiz gerekiyor. ‘Bunlar onu 35 milletvekiliyle çıkarıyor’ deyip farklı bir şekilde koyabiliriz.” ‘Kefen Bayraklı Kale’ adlı belgeselin çok önemli olduğuna dikkati çeken Şahin, belgeselin tarihi, siyasi ve askeri olarak Fransızlara ve Avrupa’ya anlatabilecek çok önemli bir eser olduğunu ifade etti.

“Yakın tarihimizle ilgili olarak hep kaynaklar kapalı tutuldu” diyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise “Fransız arşivlerine dahil yeni yeni ulaşabiliyoruz. Hatanın kimde olduğunu bu kaynaklardan ortaya çıkartacağız. Bu zor şartlar altında bizim görüntü ve ses kayıtlarımız fazla yok. Askeri kaynaklarda bunlar mevcut. Bunlar ortaya çıkartıldığı takdirde her şeyi göreceğiz. Bu zor şarlar altında kazanılan bu topraklara bizler nasıl sahip çıkacağız. Artık dünyada ekonomik güç konuşuyor. Ekonomik olarak güçlüyseniz, dünyada söz sahibisiniz” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “İnsanların ve ülkelerin hayatlarında bazen yol ayrımları olur. Bu yol ayrımlarında olmak ya da olmamak gerekmektedir. Bazen var olmak için de yok olmayı göze alacaksınız. O dönemde Türkiye gerekirse, var olma pahasına yok olmayı göze aldı. Büyük Atatürk’ün önderliğinde artık sürüngen gibi yaşamaktansa onurlu bir ülkenin evladı olarak yaşamayı seçtik” dedi.

“Bugüne geldiğimiz kurtuluşun farklı bir anlamı var” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, Gaziantep Savunmasının düzenli bir orduya karşı çolukla çocukla, gerçekleştirilmiş büyük ve emsalsiz bir direniş olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından Gaziantep Savunmasına öncülük eden Kahramanların yakınlarına Onur Ödülleri takdim edildi. Onur Ödüllerinin takdimi sırasında duygu dolu anlar yaşanırken, davetlilerin büyük çoğunluğu gözyaşlarına hakim olamadı. Gecede, GTO tarafından yaklaşık bir yılda hazırlıkları tamamlanan ve baskı aşamasına getirilen Ateş ve Toprağın Tadı isimli yemek kitabının hazırlanmasında emeği geçen yemek yazarlarına da Gaziantep’in kültürünün yaşatılmasına katkılarından dolayı şükran plaketi verildi.

Gecenin finalinde ise, GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve Şehitkamil Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun işbirliği ile “Türkülerle Gaziantep’in Kurtuluşu” konseri ve halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Gecede, davetlilere GTO tarafından hazırlatılan ve Gaziantep’in savunmasını anlatan kitap ve belgesel CD’lerinin yanı sıra Türk bayrağı ile Şehitler Abidesi’nin maket maskotuda hediye edildi.

Etiketler:
985 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?