Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

GÜZEL İNSAN, GÜZEL İDARECİ

Tokat’ın Niksar ilçesi Kaymakamlığından Şahinbey Kaymaklığına atanan ve yaklaşık 2,5 ay önce göreve başlayan Uğur Turan Şahinbey Kaymakamlığı kapılarının vatandaşa 24 saat açık olduğunu belirterek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu bir ilçeye Kaymakam olmaktan dolayı da onur duyduğunu söyledi.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan vatandaşların gönül rahatlığı içinde dertlerini sıkıntılarını anlatmak için Kaymakamlığa gelebileceklerini, amaçlarının vatandaşların kaymakamlıktan dönerken dinlenmiş, derdi ile ilgilenilmiş, çayı-kahvesi söylenmiş, elinden yanağından öpülmüş, kucaklanmış rahat bir şekilde evlerine dönmesini sağlamak olduğunu söyledi. Geldiği günden itibaren Gazianteplilerin, çalışanların, sivil toplum örgütlerinin, yöneticilerin, iş adamlarının, esnafın, sanatçıların, yediden yetmişe tüm kesimlerin kendisine gösterdiği yakın ilgiden memnun olduğunu belirten Turan “ Şahinbey 750 bin nüfusu olan, Türkiye’nin 69 ilinden nüfus olarak daha büyük ve Türkiye’nin 4.büyük metropol ilçesi. Bizim görevimiz burada yaşayan insanları mutlu ve mesut yaşatmaktır. Bu güne kadar çok güzel projelere imza atılan Şahinbey’de önümüze yeni hedefler koyarak insanımızı daha mutlu ve daha müreffeh yaşatmaya çalışacağız.

VATAN SEVGİSİ ONA YAPILAN HİZMETLE ÖLÇÜLÜR

Gaziantep’te çok anlamlı ve güzel olan bir söz var. Ufku görmek yetmez, ufkun ötesini de görmek lazım. Önceleri birçok ülkeye imrenir, gittiğimiz zaman büyülenirdik. Ancak şimdi insanlar Türkiye’ye geldiğinde imreniyor ve büyüleniyor. Öz güvenimiz çok iyi müthiş bir potansiyelimiz var ama hep şunu söylüyoruz, çalışalım-çalışalım-çalışalım. Vatan sevgisi ona yapılan hizmetle ölçülür. Vatandaşlarımız her şeyin en iyisine layık, bu nedenle Allah vatandaşlarımıza daha güzel hizmetler yapmak konusunda bize güç ve kuvvet versin, bu yoldan bizi alıkoymasın. Şu anda dünyanın en ileri on ülkesi olma konusunda çok güzel ritimlerimiz var ve ben inanıyorum ki dünyanın en ileri on ülkesini bırakın, belki dünyanın nizamı, adaleti, ekonomisi, sanatı ve bütün güzellikleri ile dünyanın bir numarası olabiliriz. Bizim ülke olarak hedeflerimize ulaşabilmemizi sağlayacak potansiyelimiz ve görkemli bir tarihimiz var.

ÖNCE GÜZEL İNSAN, SONRA GÜZEL İDARECİ OLMAK GEREKİR

Görev yaptığı her yeri çok sevdiğini belirten Turan; “Hepimiz Türkiye sevdalısıyız. Ecdadımızın bize bıraktığı her çakıl taşına sahip çıkmalıyız. Beni yetiştiren bir öğretmen babanın çocuğuyum ben. Ailem bana hep sevgiyi, sevdayı anlattı. Rahmetli Zeynep Baba Annem’de bana hep şehitleri anlattı. Sonuç itibariyle Türkiye’nin her karış toprağı çok kıymetli ve bu manada  Şahinbey ve Gaziantep’te beni çok heyecanlandırdı. Bilmediğimiz ve  öğrenmemiz gereken daha çok şey var. Esas olan güzel insan olmaktır. Önce güzel insan, sonra güzel idareci olmak gerekir. Vebali çok büyük bir mesleği yapıyoruz. Kaymakamlık mesleği gerçekten güzide mesleklerden bir tanesi ve beni bu mesleğe layık görenleri saygı ve hürmetle anıyorum.  Mesleğinizi büyük bir aşk ve sadakatle yapıyor olmanız çok önemlidir. Hepimiz bu vatanın evlatlarıyız, Allah birlikten beraberlikten ayırmasın, bir ve beraber muhteşem Ülkemizi, görkemli Vatanımızı, Bayrağımızı ve bütün değerlerimizi yüceltmeyi bize nasip eylesin. Doğum ile ölüm arasında güzel şeyler yapmak ve şükretmek lazım. O yüzden gittiğimiz her görev yerinde bir hayır olduğunu bir güzellik olduğunu düşünüyor ve Gaziantep’e atanmakla çok büyük heyecan ve mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Biz sadece ecdadımızı ve tarihimizi bilsek ve bunlardan feyiz almaya devam etsek bizim sırtımız kesinlikle yere gelmez. “sevginin olmadığı yerde üretim olmaz”, “insanı yaşat ki Devlet yaşasın” diyen bir ecdadımız var. Biz kimsenin sırtını yere getirmek için uğraşan bir millet değiliz, biz komşularımızla iyi geçinen, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini benimsemiş bir milletiz. Geçmişte ülkeler Osmanlı çatısı altına girmeye gönüllü olmuşlardır. Çünkü Osmanlı Devleti yeni bir medeniyet kurmuş, insanı yüceltmiş, merhametli olmuş, adaletli olmuştur. Biz böyle bir neslin devamıyız” dedi. Turan sözlerine şöyle devam etti;

BU KENTİN ÇOK GÜZEL BİR YÖNETİM İKLİMİ VAR

Gaziantep’in güzel ve ileri adımlarını, güzel projelerini duymuştum. Gerçekten Gaziantep dünyanın hızla büyüyen 9.büyük kenti olması, her geçen gün yeni ödüller alması bizleri gururlandırıyor ve sorumluluğumuzu daha da arttırıyor. Çünkü Gazikent kısa sürede çok işler başarmış Cumhuriyet Türkiye’sinin lider kentlerinden bir tanesi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Asım Güzelbey’in dediği gibi “Bu kent başardıkları ile yetinmez” ve bu nedenle Gaziantep hedefleri olan, güzel şeyler yapmayı seven bir kent. Bu kentin çok güzel bir yönetim iklimi var. Valisi, Yerel yönetimleri, değerli yönetici ve çalışanları ile bir bütün içerisinde.

ATATÜRK’ÜN NÜFUSA KAYITLI OLDUĞU  İLÇENİN KAYMAKAMI OLMAK BENİ ONURLANDIRIYOR

Şahinbey’i rahmetle ve minnetle anıyoruz ve unutmuyoruz.Gaziantep’e geldiğimde ilk gittiğimiz yer eşimle birlikte Şahinbey’in mezarı olmuştur. Çünkü bugün gelinen güzel noktaları biz onlara borçluyuz. O destanlara o muhteşem mücadeleye borçluyuz. Şahinbey’i, Karayılanı, Şehitkamil ve daha niceleri ile şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu toprakları nasıl elde ettiğimizi ve nasıl bu günlere geldiğimizi asla unutmayacağız. Yavrularımızı şuurlu, vatanına hayırlı evlatlar olması için yetiştireceğiz. Onların ellerinden tutup, saçlarını okşayacağız, büyüğümüzü ve küçüğümüzü bileceğiz, istikbale güvenilir adımlarla yürüyeceğiz. Gaziantep’in çok güzel muhteşem unvanları var. Gazi Mustafa Kemal’in nüfusa kayıtlı olduğu bir kentin Kaymakamı olmak beni şüphesiz çok mutlu ediyor ve onurlandırıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ve bütün ecdadımızı şükranla anıyoruz.

HATAYI VE KUSURU KİMSEDE DEĞİL KENDİMİZDE ARIYORUZ

Haddini bilmek çok güzel bir şey. Ben hep haddimi bilmeye çalışıyorum. Arkadaşlarımla, kentin ileri gelen bütün insanları ile beraber hemhal olmayı ve insanları çok seviyorum. Bu manada Mevlana’nın, Hacı Bektaşi Velinin, Erenlerin, Alperenlerin, Ecdadımızın ve büyüklerimizin sözlerini de kullanmayı çok seviyorum. Çünkü insan merkezli düşünüyoruz, merkeze insanı koymuşuz ve insanın yüceliğinden, değerinden dolayı insanı seviyoruz. Yaradanı  çok seviyoruz, ancak yaradan dan ötürü yaratılanı da seviyoruz. Hatayı ve kusuru kimsede değil kendimizde arıyoruz.

ŞAHİNBEYİN İHTİYAÇLARI İÇİN TAHMAZOĞLU BAŞKAN İLE ÇALIŞIYORUZ

Amacımız Şahinbey ilçesinde oturan vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek, kişi başına düşen gelir miktarlarını yükseltmektir. Onlara yaşanabilir evler, rahat edebilecekleri sokaklar, oyun alanları, parklar, yeşil alanlar, modern eğitim kurumları ve spor imkanları sağlamak bizim görevimizdir. Biz bütün bunları yaparken Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve ekibi ile birlikte çalışıyoruz. Şahinbey Belediyemizin özellikle Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu çalışmaları alkışlıyorum. Kentsel dönüşüm ve mimari konuda geçmişten gelen olumsuz birikimler düzeltilmeye çalışılıyor. Biz Şahinbey’i sadece nüfusu ile değil her yönüyle modern bir kent haline getirmeye çalışıyoruz.

ŞAHİNBEY YOĞUN GÖÇ ALAN BİR İLÇE

Yoğun göç olgusunu sağlıklı bir şekilde yönetmemiz gerekiyor. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu her sene Şahinbey İlçesine 23 bin civarında göç olduğunu söylüyor. Bu göçlerin büyük bir bölümü komşu illerimizden geliyor. Tabi ki biz onları da kucaklıyoruz, onlar da Gaziantep’e gelip burada çalışmak istiyorlar, çocuklarını okutmak istiyorlar biz onları da seviyoruz ve onların bizim için çok kıymetli olduklarını belirtmek istiyoruz. Biz Şahinbey olarak mahalleleri, beldeleri, köyleri ile kocaman bir aileyiz. Onların dua ve destekleri olmadan biz bu işi başaramayacağımızı da biliyoruz. Belki yeterli değil ama Devletimizin bize sağladığı bütçelerle vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, onların gönlünü almaya, hakkaniyet ve adaletli bir şekilde dağıtmaya imanımız ve inancımızla gayret gösteriyoruz.

VAN DEPREMİNDEN 680 AİLEYİ ŞAHİNBEY’E YERLEŞTİRDİK

Hepimiz Van’ız hepimiz biriz hepimiz Türkiye’yiz söylemini çok beğeniyorum. Van’da yaşanan afet olayı gerçekten çok üzücü! Afet yönetimi ile ilgili olarak geçmişten günümüze Türkiye’de çok şeyler yapıldı ama demek ki yapılması gerekenler de var. Erdal Ata valimizin Van depremi olmadan önce eğitim konularına gösterdiği aşırı duyarlılığı, afet yönetimine de gösterdiğini bilen birisiyim. Maalesef Van’da çok büyük bir acı yaşadık ancak yaralarımızı sarıyoruz. Gaziantepliler depremzede kardeşlerimize kapılarını ve gönüllerini açtılar, bu kardeşlerimizi kucakladılar. Bu nedenle ben bütün Gazianteplilere minnettar olduğumu belirtmek istiyorum. Deprem bölgesinden Şahinbey ilçemize bu anlamda 680 aile kişi sayısı olarak ta 3950 vatandaşımız geldi. Biz bu vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımların yanı sıra manevi olarak ta yardımlarda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin’e çok teşekkür ediyorum, çünkü buradan çok ciddi destekler aldık ve almaya da devam ediyoruz. Ben Gaziantep genelinde depremzede aileler için gösterilen duyarlılığın çok iyi olduğunu düşünüyorum ve bu anlamda sayın Valimiz başta olmak üzere, tüm sivil toplum örgütlerine, yerel yöneticilere, sanayicilerimize ve esnaflarımıza teşekkür etmek istiyorum.

ÇAĞ ARTIK PROJE ÇAĞI

Şu anda Muş Valisi olan Ali Çınar ağabeyimizin Şahinbey Kaymakamlığı döneminde başlattığı SEVÜKAP ”Sokaktan Eğitime Ve Üretime Katılım Projesi” çok güzel ve yararlı bir proje olmuş. Bunun devamında Toplumsal Huzur projesi adında Mehmet Taşdöğen ağabeyimiz başlattığı proje ile SEVÜKAP devam ettirilmiş. Ben bu projeler için Kaymakamlarımıza, Valilerimize, SODES yetkililerine, Vali Yardımcımız İbrahim Yurdakul’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Biz şu anda proje ekibimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan bir AR-GE birimi var ancak ben Şahinbey Kaymakamlığı bünyesinde bir Proje Ekibi oluşturmak gerektiğini biliyorum. Çağ artık proje çağı, insanlar eylem planlarını konuşuyor, performans konuşuyor, hızlı adım atmak ve yeni şeyler söylemek gerekiyor. Bizim proje fikri ve mantığı oluşturabilecek değerli arkadaşlarımız var. Şahinbey’in bu anlamda ciddi bir potansiyeli var ve biz proje havuzumuzu güçlendirmek istiyoruz. İllaki bir yerin bize proje çağrısında bulunmasına gerek yok, SODES var Avrupa Birliği var, Büyükelçilik fonları var, İpekyolu Kalkınma ajansı gibi çok sayıda yardım eden kuruluşlar var. Ben arkadaşlarımdan Şahinbey’in iyi bir şekilde etüt edilerek ihtiyaçlarının ortaya çıkarılmasını ve ona göre projelerin hazırlanarak bir proje havuzu oluşturulmasını istiyorum. Bizim projelerimiz havuzda hazır olsun ondan sonra bize çağrı yapılır ise biz buna projemizle cevap vermiş oluruz. Bu zamana kadar Şahinbey ilçesinde özellikle SODES ile güzel çalışmalar yapılmış bu nedenle SODES yetkililerine teşekkür ediyorum.

Etiketler:
483 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?