GÜZELBEY’İN RAPORU 29 DİLE ÇEVRİLDİ - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
11° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.77

GÜZELBEY’İN RAPORU 29 DİLE ÇEVRİLDİ

Editörün Seçtikleri - 29 Ocak 2012 22:52 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin de üyesi olduğu ARLEM  (Akdeniz’e Kıyısı Olan Ülkelerin Bölgesel ve Yerel İdareleri’nin Kurmuş Olduğu Birlik) Başkan Güzelbey’in raporunu 29 dile çevirdi.

Başkan Dr. Asım Güzelbey’in Temmuz 2011 de Hırvatistan’da düzenlenen ve raportör olarak katıldığı ARLEM Toplantısında Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik sunduğu rapor 29 dile çevrilerek yayımlandı.

Hırvatistan’ın Porec kentinde gerçekleşen Avrupa Birliği ve 16 Akdeniz ülkesinden toplam 84 meclis üyesinin katıldığı toplantıda Güzelbey’in “Kültürel Mirasın Korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması insanlığın ortak değeri olmalıdır” başlığı ile paylaştığı ve 29 dile çevrilen raporda, Akdeniz çevresindeki tüm ülke ve bölgelerdeki tarihi kentlerin sahip oldukları kültürel mirasın söz konusu ilke ve uluslara değil, tüm insanlığa ait kıymetli hazineler olduğu vurgulandı.
Ocak 2012 yılında İtalya’nın Bari şehrinde yapılacak olan yeni genel kurul toplantısında raportör olarak son bir rapor sunacaklarını belirten Başkan Güzelbey, “Tarihi ve Kültürel değerler bir toplumun en büyük miraslarının başında gelmektedir. Koruma çalışmalarında öncelikle kültür varlıklarının korunması ve yaşatılması ile toplumun konuya duyarlı hale gelmesi gerekiyor. Kültürel mirasın korunması yönelik çalışmalar insanlığın ortak görevi olmalıdır.
Bu sebeple, bu mirasın Akdeniz’deki gelecek nesiller için korunması ve muhafaza edilmesi, bir dizi normatif araçla desteklenen ve Akdeniz’deki tüm aktörlerin müşterek sorumluluk ilkesini benimsemesiyle takviye edilen ahlaki gereklilikler arz etmektedir. Akdeniz ülkeleri bu alanda bir konsensüs, bir ortak hassasiyet geliştirilmeli ve birbirine uyumlu hale getirilmiş kurallar ve mevzuatlar oluşturulmalıdır” dedi.
ATILACAK HER ADIM AKDENİZ RUHUNA UYGUN OLMALI
Kültürel Mirasın muhafaza edilmesinde birçok felsefi, teknik ve siyasi sorun ve boyutun Akdeniz’de en çok karşılaşılan ortak konular olduğunu hatırlatan Başkan Güzelbey;  “Sunduğumuz raporda bu sorunları, Yasal ve Siyasi düzeylerdeki sorunlar, finansal sorunlar, kurumsal düzeyde karşılaşılan sorunlar, eğitim ve yeterlilik sorunları, belgeleme ve repertuar sorunları olmak üzere 5 ana başlık altında belirttik.
Kültürel mirasın muhafazasının zor ve karmaşık bir süreç olduğunu, bu süreç hükümetler kadar özel kurum, topluluk, sivil toplum kuruluşları ve örgütlerin mutlaka katkı sağlaması gereken, kılı kırk yaran, çok disiplinli ve koordineli bir eylem olduğunu vurguladık” diye konuştu.
Başkan Güzelbey, “Bu ortak kültürel mirasın korunması ve zenginliğin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için biz yöneticilere çok büyük görevler düşüyor. Atılacak her adımın da Akdeniz Ruhu’na uygun olması gerekmektedir” dedi.

Bu haber 102 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 22:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU