Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Haldun Dormen Cumhuriyetin Kadınlarını Anlattı

Ünlü Tiyatro oyuncusu Haldun Dormen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen söyleşiye katılarak Türk kadınının Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren üretime ve fikir hayatına önemli katkılar sağladığını gösteren Cumhuriyet Kadınları konulu belgesel destekli söyleşi yaptı.

Düzenlenen etkinlik öncesi Seylan Göksel’in ilk kişisel sergisi olan Goblen Tablolar Sergisinin açılışı yapıldı. Sergi açılışı Ünlü Tiyatrocu Haldun Dormen, GKV Mütevelli Kurulu Başkanı Nüket Ersoy, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Lebriz Güzelbey,   GKV Özel Okulları Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr Atanur Vergili, Şahinbey Lions Kulübü Başkanı Sevin Gökseven, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Sema Tatar ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sergide 47 eserin yer aldığı ve her birisinin uzun süren emekler ve çabalar sonucu ortaya çıkarıldığı da ifade edildi. Sergi açılışının ardından Cumhuriyetin Öncü Kadınları Konulu söyleşiye geçildi.

Söyleşi öncesi günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Sema Tatar “Bundan tam 156 yıl önce 8 Mart günü, Amerika’nın New York eyaletinde, bir tekstil fabrikasında çalışan kadınların,  eşit işe eşit ücret, günde 8 saat çalışma ve doğum izni talepleriyle başlayan, 129 kadının hayatlarını kaybetmeleri ile sonuçlanan mücadeleleri ne mutlu ki tarihin karanlıklarına gömülmedi. Uzun süre bazı Avrupa devletleri ve Avustralya’da bu günü unutturmamak için yapılan eylemlere,1977 Yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu son noktayı koydu.’’8 Mart’’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması oy birliği ile kabul edildi. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüz yıllardır sürdürdüğü eşitlik ve özgürleşme mücadelesinin anıldığı,  kadınların güncel sorunlarının ve isteklerinin kamuoyuna duyurulduğu bir gün haline geldi. Cumhuriyetimizin ilk ve önder üniversite mezunu kadınları tarafından 1949 yılında kurulmuş olan derneğimiz üyeleri olarak, Bu 8 Mart’ta da, demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan kadın –erkek eşitliğinin, aileden başlayarak toplumsal yaşamın her alanında,   YANİ;  eğitimde,   çalışma yaşamında, siyasette, çağdaş standartlarda yasal temele dayandırılmasını ve uygulaya geçilmesini istiyoruz. Ailede,  iş yerinde, sokakta kadına yönelik ekonomik, fiziksel, sözel, cinsel ve psikolojik şiddete son verilmesini istiyoruz. Çocuk gelinler sorununun çözüme kavuşturulması, temel eğitimin kesintisiz uygulanması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşama geçirilmesi için kararlı bir devlet politikası uygulanmasını istiyoruz. Bu konuda yakın zamanda çıkarılan kanunları takdirle karşılıyor, bir an önce uygulamada ki aksaklıkların düzeltilmesini, bundan da önemlisi, caydırıcı tedbirlerin alınmasını önemle istiyoruz. Yerel yönetimlerde ve büyük millet meclisinde daha fazla sayıda kadın yönetici ve milletvekili görebilmek istiyoruz.  Ne demişti Mustafa Kemal Atatürk, “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı İHMAL ve KUSUR’dur Ve yine demişti ki “Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geri kalmaya mahkûmdur.” dedi.

Gaziantep’e ilk kez geldiğimizde çekiniyorduk

Gaziantep’e ilk kez GKV Mütevelli Kurulu Başkanı Nüket Ersoy’un davetiyle 30 yıl önce geldiğini ifade eden Ünlü Tiyatrocu Haldun Dormen “İlk geldiğim zaman üzerinde biraz ürkeklik vardı. Gaziantep’i o dönemlerde farklı bir şekilde düşünüyordum. Açıkçası söylemek gerekirse biraz korkarak geldim. Ancak geldiğim zaman gördüm ki muazzam kaliteli bir izleyici kitlesine ve aydın insanlara sahip. Bundan sonra sanırım en az 15-20 defa daha Gaziantep’e gelerek oyun sahneledim. O günden sonra Gaziantep ve Gaziantepliler benim hayatımda önemli ve anlamlı bir yere sahip oldu. Gaziantep benim için çok önemli bir şehirdir””dedi.  Cumhuriyetin Öncü Kadınları Konulu söyleşisinde Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren ilkleri başarmış ve farklı alanda ismini ulusal ve uluslararası alanlarda duyurmuş Türk kadınlarının yaşam öykülerinin kısa kesitler halinde anlatıldığı filmlerle söyleşisini destekleyen Dormen Atatürk’ün Türk kadınının eğitim ve iş hayatına girebilmesi için sarf ettiği çabaları da gözler önüne serdi. Büyük bir izleyici kitlesi tarafından ilgiyle izlenen Dormen söyleşiye katılmak üzere salona gelen GKV Özel Okulları öğrencileriyle de yakından ilgilendi. Dormen Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Tatar’ı da kutlayarak böylesine güzel organizasyonların kentsel gelişim için önemli olduğunu ifade etti. Söyleşisinin ardından GKV Özel Okulları öğrencileriyle de uzun uzun sohbet eden Dormen günün anısına GKV Özel Okulları öğrencileri ve yakın dostu GKV Mütevelli Kurulu Başkanı Nüket Ersoy’la hatıra fotoğraf çektirdi. Salonda bulunan izleyicilerin büyük bir bölümünün uzun yıllar önce GKV Özel Okullarının değişik kademelerinden mezun olması dikkat çekerken Ünlü Tiyatro Oyuncusu Haldun Dormen “50 yıllık bir eğitim kurumu olan GKV Özel Okulları sadece Gaziantep’in değil ülkemizin de aydınlanmasında önemli rol oynamıştır. Üstelik bu kurumun başında aydın bir Cumhuriyet kadını olan değerli dostum Sayın Nüket Ersoy bulunmaktadır. Kendisini ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yöneticilerini yürekten kutluyorum” dedi.  

Etiketler: » » » » » » » » »
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?