Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

HELAL GIDA GÜVENLİ ÜRETİMDİR

TSE Gaziantep Ürün Belgelendirme Müdürlüğü tarafından Gaziantep Ticaret Borsası üyelerine “Helal Gıda ve Belgelendirme Paneli” düzenlendi. Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelik, Helal Gıda’nın irtica gibi kavramlar yerine İyi üretim, güvenli üretim şeklinde değerlendirilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

Gaziantep Ticaret Borsası Konferans salonunda düzenlenen “Helal Gıda ve Belgelendirme Paneli” ne Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelik, TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörü A. Mahmut Ulaş, TSE Ürün Belgelendirme Merkezi Başkanı Doğan Yazar, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Dr. Muhlis Akar, TSE Gıda Sektörü Belgelendirme Müdürü Ercan Kurt, TSE Gaziantep Ürün Belgelendirme Müdürü Mustafa Derecik ve TSE Ürün Belgelendirme Merkezi Uzmanlarının yanı sıra Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sektörün Gıda Mühendisleri ve temsilcileri katıldı.

İRTİCA DEĞİL GÜVENLİ ÜRETİM

Helal Gıda ve Belgelendirme Panelinin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çelik, %99’u Müslüman olan bir ülkede Helal Gıda standardının olmasının gayet doğal olduğunu belirterek üreticileri önümüzdeki süreçte bazı zorluklarla karşılaşmamaları için şimdiden bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Çelik; “Gaziantep olarak helal gıda konusunda gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Bundan sonraki süreçte bizim %99’u Müslüman olan bir ülkede İslami hassasiyetlere göre üretim yapmak için gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Bizim borsa olarak görevimiz alıcıyla satıcıyı bir araya getirmektir. Ticaretin iyi şartlar içerisinde yapılması gerekir. Eğer bu konuda alıcının bir talebi varsa bizim bu talebi burada üretim yapan, ticaretle uğraşan insanlarımıza iletmemiz ve bunun nasıl yapılabileceğini öğretmemiz gerekiyor. Bu helal üretimi sadece Türkiye açısından düşünmemek lazım. Dünya’da yaklaşık olarak 2 milyar Müslüman nüfus var ve dünya ticaretinde söz sahibi olmak için bu konuyu iyi değerlendirmek gerekiyor. Helal Gıdayı irtica gibi boş laflarla eleştirmek yerine,  iyi üretim, güvenli üretim manasında değerlendirmek daha doğru olur” dedi.

HELAL GIDA ARZ VE TALEP DENGESİNDEN DOĞMUŞTUR

TSE Güneydoğu Bölge Koordinatörü A. Mahmut Ulaş, son zamanlarda gıda üretimlerinde İslami hassasiyetlere uygun olmayan üretimlerin artmaya başlamasıyla böyle bir ihtiyacın ortaya çıktığını sonuç itibariyle Helal Gıda’nın arz ve talep dengesinden ortaya çıktığını söyledi. Ulaş; “küreselleşen günümüz piyasasında helal piyasanın hacmi yaklaşık olarak 1.2 trilyon dolara ulaştı. Helal Gıda’yı sadece Türkiye ile sınırlı tutmamak gerekiyor. Bugün dünya nüfusunun 2 milyarlık kısmı Müslüman bireylerden oluşmaktadır.Diğer taraftan dünya genelinde Gıda ürünleri üretimlerinde İslam’ın hassasiyetlerine duyarlı olmayan üretimlerin ihmal edilemeyecek boyutlara ulaşması ve bu bağlamda Müslüman tüketicilerin Helal Gıda belgesi arayışında hassas bir tavır geliştirmesi ile Ülke gıda ürünleri üreticisinin pazarda rekabet üstünlüğünü sağlayabilmesi için üretmiş olduğu ürünlerde helal belgelendirme yapması zorunluluğu doğmuştur. Nüfusunun yüzde 99´u Müslüman olan Türkiye´de halkın özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarda kalite ve hijyenin yanında inanç kriterlerine de önem verilmeye başlanmıştır. Helal Gıda Sertifikası da bu anlamda beklentileri karşılamaya çalışmaktadır. Helal gıda standartlarına göre insani ve uluslararası gereklilikler yanında İslami kriterlere de uygun üretilmiş her ürün için üretici ve tüketicinin ortak bir zeminde buluşması  hedeflenmiştir.

HELAL GIDA SERTİFİKASI CİDDİ DENETİMLERDEN SONRA VERİLİR

İslam ülkeleri arasında ortak bir helal gıda standardı oluşturma çalışmaları neticesinde İslam Konferansı Teşkilatı  çatısı altında yürütülen çalışmalar neticesinde İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelerinin katkıları ve İslam Fıkıh Akademisinin incelemeleri sonucu İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü tarafından 3 adet Helal Standardı kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Türkiye İse Metroloji Enstitüsünde  TSE ile temsil edilmekte olup, Genel Sekreterliğine de 17 üye ülke temsilcisi arasından Türk aday Genel sekreter olarak atanmıştır. Türkiye’nin, bölgenin helal gıda üssü konumuna getirilmesine yönelik çalışmalar artarken Metroloji Enstitüsü Merkez Ofisi İstanbul’da açılmıştır. TSE olarak işletmelerde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ürünün hammadde sürecinden başlayarak mamul madde çıkışına kadar bütün aşamalar, ürün bileşiminde bulunan bütün maddelerin gerek menşei, gerek temin biçimi ve yolları, gerekse temin kaynağı bakımından İslamiyet’e  ve standartlara ve insani kriterlere uyup uymadığı, iyi üretim, hijyen, şartlarını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmekteri. Kullanılan tüm hammadde ve yardımcı malzemelere ilişkin analiz sonuçlarının olumlu çıkması halinde komisyon kararı ile Helal Gıda Sertifikası verilmektedir.

NARKOZ HABER MERKEZİ

Etiketler: » » » » » » » » »
564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?