25° Açık
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.72

Hukukçu hekimler sağlıkta şiddete çözüm önerileri sunacak

Sağlık - 23 Aralık 2018 21:28 A A

Altınbaş Üniversitesi ve Hukukçu Hekimler Derneği işbirliği ile düzenlenecek olan seminerde sağlıkta şiddete çözüm önerileri sunulacak.

Hukukçu Hekimler Derneği Başkanı Dr. Avukat Cengiz Bayram, Hukukçu Hekimler Derneği olarak kuruldukları günden bu yana hekimlerin haklarını savunup, mesleki sorunların çözülmesi aşamasında hekimlerle birlikte hareket ettiklerini belirterek, düzenledikleri seminerlerle de onların haklarını öğrenmeleri konusunda yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik sözel saldırının zamanla darp ve cinayet aşamasına kadar geldiğine dikkat çeken Hukukçu Hekimler Derneği Başkanı Dr. Avukat Bayram, “Ne yazık ki hekimlik mesleği günden güne itibar kaybetmektedir. Oysa biz hekimler zorluklara göğüs gererek, hayatımızdan ödün vererek sağlık hizmeti sunmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Eskiden hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanları arasında karşılıklı saygıya dayanan bir ilişki vardı. Bu ilişki zamanla yerini şiddete bıraktı. Sağlıkta şiddet olayları her geçen gün artıyor. Yaşanan her şiddet olayı ise bizleri derinden yaralıyor. Hukuk mücadelesi yanında dernek olarak hekimlerin hukuk bilincini arttırmak ve haklarını, sınırlarını anlatmak için eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler hekim ve sağlık çalışanlarımız açısından oldukça yararlı” dedi.

Tıp mesleğinin uygulanmasında karşılaşılan hukuki sorunları tartışmak ve çözüm önerilerinde bulunmak için 25 Aralık’ta Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi’nde düzenlenecek olan seminere tüm hekim ve sağlık çalışanlarını davet eden Hukukçu Hekimler Derneği Başkan Dr. Av. Cengiz Bayram, seminer ile ilgili şu bilgileri verdi:

Seminerimizi iki oturum şeklinde gerçekleştireceğiz. İlk oturumda, görevini yaparken hasta ve hasta yakınların tarafından katledilen doktorlarımız Dr. Fikret Hacıosman, Dr. Ersin Arslan Dr. Edip Kürklü, Dr. Aynur Dağdemir’i anıp, onları aileleri ve arkadaşlarının anlatımıyla dinleyeceğiz. Diğer yandan Prof. Dr. Ejder Akgün Yıldırım, insanın içindeki şiddet, Sabah Gazetesi Sağlık Yazarı Didem Seymen ise sağlık çalışanlarına şiddet ve medyayı anlatacak. İkinci oturumda  ise Okan Üniversitesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pervin Somer, hukuki bakış açısı ile sağlık çalışanlarına şiddet, Türk Tabipler Birliği Denetleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Zeynep Solakoğlu, Meslek Odalarının sağlık çalışanlarına şiddet ile ilgili çalışmaları, Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşaviri Av. Olcay Kutlubay, Sağlık Bakanlığı’nın Beyaz Kod ve sağlık çalışanlarına şiddete yönelik düzenlemeleri ile ilgili bilgi verirken, Hukukçu Hekimler Derneği adına sunumları yönetim kurulu üyeleri Dr. Av. Aynur Özensoy  ve Dr. Av. Ömer Akel yapacak. Yönetim Kurulu Dr. Av. Akel, “Sağlık çalışanlarına şiddet bir iş kazası mıdır?” Dr. Av. Özensoy, “Sağlık çalışanlarına şiddet konusundaki yasal düzenlemeler ne kadar yeterli, ne kadar gerekli? sorularını yanıtlayacak.

Sağlık çalışanları ve hekimlerin her an saldırıya uğrayacağı düşüncesiyle hareket etmelerinin toplum sağlığının gelişmesini de olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken Hukukçu Hekimler Derneği Başkanı Dr. Avukat Cengiz Bayram, “Hekimlerimiz haklarını bilirse görevlerini daha iyi icra edebilirler. Bu açıdan bu eğitim seminerine tüm hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın katılmalarını öneriyorum”dedi.

Bu haber 34 kez okundu.

Sağlık - 21:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nevzat Kara spor camiasını üzdü
  Gaziantepli İşadamı Nevzat Kara hayatını kaybetti.  Dün gece arkadaşlarıyla halı saha maçında fenalaşan Nevzat Kara kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 • 02
  Oğuzeli Narı Tescillendi
  “GAZİANTEP’İN ÖNEMLİ TARIM ÜRÜNLERİNDEN OĞUZELİ NARINI TESCİLLEDİK” Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Gaziantep’in önemli tarım ürünleri arasında yer alan ‘Oğuzeli Narının’ Coğrafi işaret tescil belgesini alarak, şehir adına tescilini gerçekleştirdiği ürün sayısını 12’ye çıkardı. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün […]
 • 03
  GAİB’ten 187 Ülkeye 5,7 milyar dolar ihracat
  “Gaziantep’in Ağustos İhracatı 554 Milyon Dolar“ Dünyanın 187 ülkesine ihracat gerçekleştiren Güneydoğulu ihracatçılar Ağustos ayında da yeni başarılara imza attı. Ağustos 2019’da Gaziantep’ten 554 milyon dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 671 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken 2019 yılının sekiz aylık diliminde Gaziantep’ten 4,8 milyar dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 187 ülkeye 5,7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. […]
 • 04
  Irak ve Suriye’de Kan Kaybeden İhracatçının Afrika ve ABD’de Yüzü Gülüyor
  İhracatın Ağustos Şampiyonu Hububat Bakliyat Sektörü Güneydoğulu İhracatçıların Yeni Rotası Pazar Çeşitliliği 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 154 ülkeye 1 milyar 268 milyon 998 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya Ağustos 2019’da ise bir önceki yıla oranla %9,8 düşüşle […]
 • 05
  İşte Transfer döneminin en çok konuşulan isimleri
  17 Haziran’da başlayıp 2 Eylül’de sona eren 2019-2020 sezonu birinci transfer dönemi yaz aylarına damgasını vurdu. Türkiye Süper Lig ekipleri kadrolarını birçok yıldız isimle güçlendirirken, ayrılıklar da bir o kadar ön plana çıktı. Süper Lig’de 2019-2020 yaz transfer dönemi resmen sona erdi. Transfer döneminde en fazla transfere imza atan kulüp 22 isimle sözleşme imzalayan İstikbal […]

YOL DURUMU