İKİ PORTRE, TEK DÜŞ | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.53
 • DOLAR 5.89

İKİ PORTRE, TEK DÜŞ

Mezine Sırakaya - 11 Kasım 2011 18:35 A A

“Hayatın çok kötü gidiyorsa eğer,

direksiyon hakimiyetinin senin elinde olduğunu asla unutma!”

Düşlere teslim olmuş bir portre çiziyorum bu gün. Aynı kişi olup iki farklı karakter yaratmak çokta zor değildir tualde.

Bir zavallı çizelim kendinden aciz dökülmüş biçare.. Ya da kendine güvenen hayatı sırtına yüklemiş giden cesur bir yürek.

Fadile doğma büyüme kırklar köyündendir. Köyde yetişmiş, ortaokulu bile zor okumuş tarlalarda hayatını toprağa bağlamış bir şefkat timsalidir o! Bir gün şehirden güzel bir otomobil gelir köye. Fadile kıza talip, cebi dolu, yakışıklı heybetli. Gelenekler yerine getirilir, Fadile kız artık düğünden sonra şehre yerleşecektir. Ama içini bir korku sarar birden!

Ben ne yaparım oralarda. Nasıl olmalıyım? Şehirde bana gülmezler mi? Allahım bana bir yol göster diyerek kendine sorular sorar.

Güzel bir ev, araba ve nicesi Fadile’nin elinin altındadır. Artık o herkesin hayalini kurduğu bir evlilik yapmıştır fakat bundan sonrası çok önemlidir. Fadile kim olacak?

Bu portreyi tüm okuyucular kendi düşlerindeki gibi çizsin.

Benim düşlerimdeki Fadile hep kendi olmalı. Hayatta insanın en büyük dostu kendisi olduğu gibi, en büyük düşmanı da kendisidir. Eğer şoför sen isen hakimiyet sendedir. Direksiyonu nereye çevirirsen oraya gider. Bilmediğin bir yolda giderken hedefine varabilmek için iki yoldan birisini seçmek zorundasın. Baktın ki gittiğin yol toz, toprak delik deşik arabana zarar veriyor, bir daha ki sefere yolun nasıl bir yol olduğunu öğrendiğin için o yoldan gitmezsin. Yaşamadan, hatalar yapmadan, tecrübe kazanmadan doğruları yapma şansımız azalıyor. Asfalt bir yoldasınız o kadar güzel ki yolun büyüsüne kapıldınız ve bastınız gaza, kim bilebilir o güzelim yolun hayatın sonu olacağını. Hiç kimse! Çünkü sen gaza bastıkça ya varış noktana daha çabuk ulaşacaksın, ya da tedbirini alıp kaza yapmanı önleyeceksin. İşte bu noktada Fadile’nin ne olacağını ancak kendisi yaşayarak öğrenecek. Zarar verirse kendisine verecek. Biz bu noktada ancak kişiliğimiz ve ruhumuzun sesini düşlerimize yansıtıp çizdiğimiz portreye renk verebilir, onu canlandırabiliriz.

Şunu da ifade etmeden geçemeyeceğim yaşadığımız olumsuzluklar karşısında su olmamalı buz olmayı öğrenmeliyiz. Hayatta ilk öğrendiğimiz şeylerden bir tanesi küsmektir. Çocukluğunuza bir dönüp bakın. Bazen dediğimizi yaptırmak için biz küseriz ya da yakınlarımız dediklerini yaptırmak için bize küser. Umarım siz okuyucularım hayatta küsmezsiniz! İçimde tarif edilemez bir acı yaşıyorum şu sıralar ama o acıyı yenmek için tecrübelerimi gözden geçiriyor ve yeni bir portre çiziyorum. Bundan sonra ne olacak bilmem ama hayatımın renkli yüzü Fadile kız olacak.

Charles D’orleans; “İnsanların düşleriyle oynaması kadar güzel bir vakit geçirme yolu yoktur” der. Siz okuyucularıma güzel düşler diliyorum. Kendinizi güvende hissedebileceğiniz ve ulaşamadıklarınıza ulaşabileceğiniz tek yer düşlerinizdir.

Bu haber 80 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 18:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Rahşan Ecevit hayatını kaybetti
  Eski Başbakan, Türk siyasetinin Karaoğlan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Demokratik Sol Parti’nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 97 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde  ( GATA) organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata veda etti. Rahşan Ecevit yıllar önce vasiyetinde rahmetli eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini açıklamıştı.  
 • 02
  Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde karne heyecanı
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gören çocuklara 2019- 2020 eğitim- öğretim ilk döneminin karnelerini verdi, duygusal anlar yaşandı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nin bünyesinde bulunan Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nde açılan örgün öğretim sınıfında yarıyıl tatili dolayısıyla, Başkan Fatma Şahin tarafından karneleri dağıtıldı. Hem uyuşturucu bağımlılığı tedavisi […]
 • 03
  Türkiye’den en çok Iraklı vatandaşlar konut aldı
  Türkiye genelinde 2019 yılında konut satışları bir önceki yıla azalış gösterirken, 1 milyon 348 bin 729 adet konutun el değiştirdiği görüldü. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışının da Irak vatandaşlarına yapıldığı kaydedildi. Böylelikle Irak vatandaşlarının geçen yıl 7 bin 596 konut satın aldığı saptandı. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, konut satış oranları ile alakalı basına […]
 • 04
  Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130’uncu sırada yer alıyor
  Türkiye, “toplumsal cinsiyet eşitliği” alanında parlak bir görünüm sergilemiyor. Kadın iş gücü, hizmet sektörü hariç hemen hemen tüm alanlarda geri planda yer alırken, üst düzey yöneticiler arasında kadın oranı yüzde 18 olarak belirlendi. Türkiye, “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu”na göre 130. sırada yer alıyor. Kadın istihdamı Türkiye’de her dönemde ele alınan, tartışılan bir konu olarak gündemde […]
 • 05
  Yeni nesil okullarımız açılıyor
  Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. Gaziantep’te 16 derslikli Küçükkızılhisar Ortaokulu açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona ererken karne gününde gerçekleştirilen törenle hizmete alınan okulun açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, yapımı devam eden 4 bin dersliğin 800 tanesinin tamamlandığını kaydetti. Öğrencileri karne gününde yalnız bırakmayarak onların hem yeni okula kavuşma hem de karne heyecanına ortak […]

YOL DURUMU