İKLİM DOSTU PROJE İLK ÜÇE GİRMEYİ BAŞARDI | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.25
 • DOLAR 6.71

İKLİM DOSTU PROJE İLK ÜÇE GİRMEYİ BAŞARDI

Hareketli Manşet - 30 Ocak 2012 15:49 A A

SANKO Holding tarafından İstanbul’un Çatalca İlçesi’nde kurulu Çatalca Rüzgar Enerjisi Santralı, “karbon azaltan iklim dostu bir proje olarak” dünya genelinde kalitesini ispatladı.

Yenilenebilir enerji kaynağından elektrik üreterek Türkiye şebekesine temiz elektrik veren Çatalca Rüzgar Santrali, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren projeleri desteklemek amacıyla İsviçre Posta İdaresi tarafından hazırlanan proclima (iklim dostu) yarışmasında finale kalan üç proje arasına girdi.

İsviçre Posta İdaresi’nin, halkı yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ve karbon ayak izi konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenlediği yarışmada Çatalca Rüzgar Enerji Projesi “iklim dostu” olarak ilk sırada seçilirse, İsviçre Posta İdaresi, projenin karbon azaltım sertifikalarının bir kısmını alarak sponsor olacak.

PRO CLİMA PROJESİ

İsviçre Posta İdaresi tarafından taşınan gönderilerinin neden olduğu karbondioksit salınımını azaltmak isteyen müşteriler, Şubat 2009’dan beri “proclima” için verilen ek ücretleri ödeyerek amaçlarına ulaşıyorlar.

İsviçre Posta İdaresi, karbon nötr gönderilerden toplanan ek ücretlendirmeleri, ek ödeme sağlanmaması halinde yapılması mümkün olmayacak olan yüksek kalite iklim koruma projelerine aktarıyor.

Çatalca Rüzgar Enerji Projesi, karbondioksit emisyonuna neden olmadan elektrik üretmesinden dolayı, azaltmış olduğu karbondioksit miktarını Gold Standard olarak sertifikalandırarak, İsviçre Posta İdaresinin destekleyebileceği proje haline gelmiştir.

İsviçre Posta İdaresi müşterilerinin gönderilerini karbon nötr olarak sevkiyatını yaparak, 191 milyonu aşan sevkiyatı ve bu sisteme kayıtlı 260 kurumsal müşterisiyle, “iklim dostu” posta servisi memnun edici seviyelere ulaşmıştır.

ÜÇ PROJEDEN BİRİ SEÇİLEBİLİYOR
İsviçre Posta Teşkilatı tutarlı bir iklim koruma stratejisi yürütüyor: Enerji tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılıyor ve fosil kaynaklar yenilenebilir enerji kaynaklarıyla değiştiriliyor.

“İklim dostu” posta sisteminin sunduğu hizmet sayesinde müşteriler enerji tüketimlerinin açığa çıkardığı CO2 salınımını azaltarak gönderilerini daha çevre dostu bir yöntemle sevk edebiliyorlar.  İsviçre Posta Teşkilatı tüm bu ek ödemeler ile en yüksek kalite çevre koruma projelerine yatırım yapıyor.

Bu yıl “proclima” ek ücretlerinin bir bölümü, ilk kez küçük ve orta boy zirai biyogaz tesisleri kullanarak çiftliklerde yeşil elektrik üreten bir İsviçre Projesine yatırılacak.

Ayrıca, önceki yıllarda olduğu gibi CO2’i azaltmak için İsviçre dışından bir projeye sponsorluk yapılacak. 31 Ocak’a kadar aşağıdaki linkte belirtilen üç projeden birini seçmek durumundalar. Çatalca Rüzgar Enerji projesi bu yarışmada ilk üç proje arasına girerek, karbon azaltan iklim dostu bir proje olarak kalitesini ispatlamış durumdadır.

Her yıl yaklaşık olarak 120 bin ton CO2 azaltan Çatalca Rüzgar Enerjisi Projesi, Avrupa’da karbon nötr faaliyet gösteren pek çok şirket ile sertifikalarını değerlendirmektedir.

İsviçre Posta İdaresi tarafından yapılan yarışmada Çatalca Rüzgar Enerji Projesini destekleyerek Türkiye’den bir rüzgar enerji projesinin dünyaca tanınmasını sağlayabilirsiniz. Tek yapılması gereken aşağıdaki linki tıklayarak oyunuzu kullanmanızdır.

http://www.post.ch/en/post-startseite/post-konzern/post-engagement/post-engagement-klimaschutz/post-pro-clima/post-pro-clima-klimaschutzprojekte/post-kompensationsprojekte-abstimmung.htm

Bu haber 112 kez okundu.
Hareketli Manşet - 15:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nergis Kumbasar, “Hayatla İnatlaşmamak Gerek”
  Nergis Kumbasar’la çok özel! “HAYATLA İNATLAŞMAMAK GEREK” 19 yaşında mankenlikle başlayan kariyerine oyunculuk ve sunuculuk yaparak devam eden, ünlü oyuncu ve sunucu Nergis Kumbasar Narkoz Sağlık Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Canped ve Kontinans Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’ nün ünlü sunucusu Nergis Kumbasar özel hayatına ve kadınların sağlık konusundaki yaklaşımına dair özel […]
 • 02
  Şehitkamil’de sağlık için yoğun mesai
  Şehitkamil Belediyesi, kurduğu özel ekiple yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek adına yayılmayı önleyici tedbir çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürüyor. Halk sağlığını güvence altına alan çalışmalar kapsamında ekipler, yoğun mesai ile görevlerini yapmayı sürdürüyorlar. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için ilk günden sıkı tedbirler alan ve ilçe genelinde adeta bir hijyen seferberliği başlatan […]
 • 03
  KİTSO ve KESOB’tan çağrı
  Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Şevket Memiler ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO)  Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı Kilislilere seslenerek  “Evde Kal” çağrısında bulundu. KESOB ve KİTSO’dan yapılan açıklamada, tespit edilen vaka sayısının 16 olduğuna dikkat çekilerek Corona Virüsü yayılma hızını engellemek için esnafın Cumartesi ve Pazar günü iş yerlerini kapatması […]
 • 04
  Bakan Koca açıkladı: Corona Virüsü can kaybı 356’ya çıktı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada vaka sayısını açıkladı. Türkiye’de Korona’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya çıktı. Toplam test sayısı 125.566 Test sayımız düne göre 4.000’in üstünde artış gösterdi. Test sayısına oranla pozitif vaka sayımız ise azaldı. İyileşen 82 yeni hastamız var. Son 24 saat içinde kaybettiğimiz hastaların %82’sinin 60 yaşını aşmış kişiler olması […]
 • 05
  Mustafa Topçuoğlu, “Kurallara Uyarak Birlikte Başaracağız”
  Gaziantep Valiliği tarafından yürütülen gönül seferberliği kampanyasına da üç bin koli bağışı yaparak sorunların birlikte aşılacağını ifade eden Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu koronavirüsle mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayarak “Millet olarak kenetlenerek el birliğiyle başaracağız” dedi. Dünyayı kasıp kavuran ve her geçen gün büyük bir hızla yayılarak insanlık için büyük tehdit […]

YOL DURUMU