16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.42
 • DOLAR 5.68

iPhone Marka Telefonları Yavaşlatan Apple’a Türkiye’den Büyük Ceza Yolda!

Ulusal Haberler - 11 Mart 2019 13:44 A A

Amerika’nın Dev Şirketine Milyar Dolarlık Ceza TBMM Gündeminde!

S-400’ler için Türkiye’ye baskı kurmaya çalışan Amerika’ya karşı TBMM’den önemli bir hamle.

ABD’nin dünya devi şirketi Apple’ın,iPhone 5, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ve iPhone 7 dahil eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığını gerekçe gösteren Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclis’ine araştırma önergesi verildi.

Türkler 24 Milyar Dolar Apple’a Para Ödedi

58 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunan Türkiye’nin son 10 yılda toplam 143 milyon adet cep telefonu ithal edip, 24 Milyar Dolar Apple’a yani Amerika’ya döviz yolladığını belirten CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Fransa’da, İtalya’da, İsrail’de ve Amerika’nın birçok eyaletinde Apple açılan davalarda şirketin uygulaması ile ilgili teknik incelemeler sonucu eskiyen telefonların yavaşlatılarak kullanıcıları yeni telefon almaya yönlendirilmesi olduğu ortaya çıkarsa bu davalar büyük bir dolandırıcılık davasına dönüşebilir” dedi.

 

Türkiye’de 9.5 Milyon Aktif iPhone Kullanıcısı Var

Sadece Fransa’da yasayı ihlal etmekle suçlu bulan şirketler, yıllık gelirinin % 5’i kadar para cezasına çarptırılabilir. Bu, Apple’ın ödemeyi zorunlu kılacağı 11.5 Milyar Dolar ceza anlamına geliyor” diyen Yılmazkaya; Türkiye’de yaklaşık 9.5 milyon aktif iPhone kullanıcısını bu yolla yeni telefon almaya yönlendirmesi, kullanıcılarının daha fazla para ödemesini sağlayan Apple’a büyük davalar açılabilir” ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde Apple ve Samsung gibi telefon şirketlerine bazı Avrupa ülkelerinde ‘Telefon Yavaşlatma’ cezası verildiği çıkan haberlerle ülke kamuoyumuza da birçok defa yansıdığını gerekçe gösteren CHP Gaziantep Milletvekili Bayram YılmazkayaApple ve Samsung telefon şirketlerinin incelenmesi içinTBMM Başkanlığına verdiği araştırma önergesinde şu gerekçelere yer verdi;

“Son dönemlerde Apple ve Samsung gibi telefon şirketlerine bazı Avrupa ülkelerinde ‘Telefon Yavaşlatma’ cezası verildiği çıkan haberlerle ülke kamuoyumuza da birçok defa yansıdı.

Samsung ve Apple’ın “planlanmış eskitme” stratejisine karşı açılan dava sonucunda sadece bir ülkede teknoloji devleri toplamda 15 milyon Euroluk cezaya çarptırıldı.

Apple’a verilen ceza 10 milyon Euro olurken, Samsung’un 5 milyon Euro cezaya çarptırıldığı İtalya’da Devlet yetkilileri, Apple ve Samsung’un adaletsiz ticari aktiviteler gerçekleştirdiğini, cezanın sebebi olarak “telefonda ciddi aksamalar ve bariz şekilde yavaşlamalar yaşamaları sonucu kullanıcıları yeni cihaz almaya yönlendirmesi” gösterildi.

Apple firmasının geçtiğimiz yıllarda, pil ömrü azalan eski telefonları bilerek yavaşlattıkları yönündeki beyanları bile Türkiye Cumhuriyetinin ve 82 milyon vatandaşının milli menfaatleri adına bu konuyla ilgili gerekeli araştırmanın yapılmasını zaruri hale getirmiştir.

Fransa’da da aynı şekilde Apple’a yönelik benzer bir dava dosyası açılmış ancak o dava daha bir karara bağlanmamıştır.

Eski model iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul eden Apple, ABD ve İsrail’in ardından Fransa’da da dava riskiyle karşı karşıya.

Kamuoyuna da yansıdığı üzere Apple, iPhone yazılımının bazı telefonları şarj sorunları nedeniyle yavaşlattığını kabul etti.

Fransa’da yasayı ihlal etmekle suçlu bulan şirketler, yıllık gelirinin % 5’i kadar para cezasına çarptırılabilir. Bu, Apple’ın ödemeyi zorunlu kılacağı 11.5 Milyar Dolar ceza anlamına geliyor.

Fransa’da, İtalya’da, İsrail’de ve Amerika’nın birçok eyaletinde Apple açılan davalarda şirketin uygulaması ile ilgili teknik incelemeler sonucu eskiyen telefonların yavaşlatılarak kullanıcıların yeni telefon almaya yönlendirilmesi olduğu ortaya çıkarsa bu dava büyük bir dolandırıcılık davasına dönüşebilir.

Apple’ın, kullanıcıları uyarmadan telefonları yavaşlatıcı yazılım güncellemesi yaptığı savıyla, ABD’nin farklı federal mahkemelerinde toplam sekiz ayrı davası bulunmakta.

Mahkeme dosyalarında, Apple’ın eski sürüm yazılıma sahip iPhonelar da yaptığı güncellemelerin telefonların performansını kötüleştirip, iPhone sahiplerinin sorunlarını çözmek için yanlış yönlendirdiği iddia ediliyor.

Kaliforniya, New York ve Illınois eyaletlerinde açılan davaların hepsinin toplu dava olduğu ve ülke genelindeki milyonlarca iPhone sahibinin temsil edileceği belirtiliyor.

İsrail’de bir mahkemede de açılan benzer davada, Apple ilk defa iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ve iPhone 7 dahil eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul etmiş, ancak bunun amacının telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak olduğunu savunmuştu.

Davalarda ise Apple’ın batarya sorununu ücretsiz değiştirmek yerine batarya sorununu gizlediği iddia ediliyor.

Şu anda Türkiye’de 58 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Türkiye, son 10 yılda toplam 143 milyon adet cep telefonu ithal edip, 24 Milyar Dolar Apple yani dolayısıyla Amerika’ya ödedi.

Statcounter’ın verilerine göre Apple’ın Türkiye’deki akıllı telefon pazarındaki payı Temmuz 2018 itibariyle yüzde 16,5 seviyelerinde. Diğer bir deyişle Türkiye’de yaklaşık 9.5 milyon aktif iPhone kullanıcısı bulunuyor.

Samsung’un Türkiye’deki pazar payı yüzde 52, Vestel’in pazar payı yalnızca yüzde 2. Türkiye’deki akıllı telefon pazarının büyük kısmı Güney Koreli, Amerikalı şirketlerin ve kısmen de Çinli şirketlerin elinde.

Telefon şirketlerinin, kullanıcıları işletim sistemlerini güncellemeye yönlendirdiği, ancak yeni işletim sistemlerinin cihazlarda yavaşlamalara ve donmalara sebep olduğu görülmekte. Cihazları yavaşlatacak güncelleme ve uygulamalar ile kullanıcıları yeni telefon almaya yönlendiren bu tip uygulamaların varlığı konusunda Türkiye’de de bazı telefon firmalarının varlığı bilinmektedir.

Apple firmasının özellikle batarya ve batarya ömrü konusunda tepki çeken bu uygulamalarının teknik olarak incelenmesi ve yaşanan birçok mağduriyetin giderilmesi adına gerekli adımların atılması, yaşanan büyük ekonomik kayıplarında göz önünde bulundurulması ulusal çıkarlarımız adına gereklilik arz etmektedir.

Milyarlarca doların ödendiği, ekonomik olarak büyük kayıpların yaşandığı bu döviz çıktısına dur demek adına, ülkemizdeki milyonlarca iPhone ve Samsung kullanıcısının mağduriyetlerinin giderilmesi için konun daha detaylı incelenerek akıllı telefonlarla ilgili bu gerekçelerin göz önünde bulundurulup teknik çalışmaların yapılması, gerekli adımların atılması ve yasal zeminin oluşturulması, idari ve kurumsal düzenlemelerin oluşturulması amacıyla Türk Milletinin Ulusal çıkarları adına Meclis Araştırması gereklidir.”

Bu haber 34 kez okundu.
Ulusal Haberler - 13:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Psikoterapist Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı
  TERAPİDER Genel Başkanı Psikoterapist Uzman Doktor Taner Canatar, mutlu olmanın sırlarını açıkladı.  *MUTLULUK İÇİN ÇABALAMAK MUTLULUK GETİRMİYOR Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamalar ile farkındalık oluşturmaları için 2012 yılında 20 Mart’ı “ Dünya Mutluluk Günü ” olarak ilan etti. Dünya mutluluk gününde Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) de mutlu olmanın sırlarını […]
 • 02
  Başkan Fadıloğlu: “Çok daha güçlü bir gönül bağı kuruyoruz”
  Esnaf ve mahalle ziyaretlerini aralıksız devam ettiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, halkın yoğun ilgisi ve sevgisiyle karşılaşıyor. Başkan Fadıloğlu’nun mahalle ziyaretleri, adeta miting havasında gerçekleşiyor. Halka yapılan hizmetleri ve yapılacak hizmetleri anlatmak, varsa sorun, talep, görüşlerini almak adına sık sık esnaf, aile ve mahalle ziyaretleri yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, özellikle gerçekleştirdiği mahalle […]
 • 03
  Ahmet Uzer özür diledi
  Gaziantep’te Gaziray Hattı Projesinin test sürüşü sırasında sarf ettiği “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözüyle ilgili AKP Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer’den özür mesajı geldi. Ahmet Uzer tartışma yaratan sözlerinin, “Sevinç ve gururun yaşattığı aşırı coşku haliyle şakadan sarf edildiğini” öne sürerek twitter hesabından yayımladığı mesajla Gazianteplilerden özür diledi. İŞTE O MESAJ “Dün sevinç ve gururun […]
 • 04
  Doğan, Uzer’in sözlerine tepki gösterdi
  Demokratik Sol Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celal Doğan, Ak Parti Milletvekili Ahmet Uzer tarafından vatandaşlara karşı sarf edilen “Şeyin trene baktığı gibi bakıyorlar” sözlerini eleştirdi. Doğan, ” Siz hangi hakla vatandaşı öküz yerine koyarsınız? Burası Gaziantep! Gaziantep Savunmasında kan döken 6 bin 317 şehidin torunlarının yaşadığı yer. Kimsenin vatandaşa hakaret etmeye hakkı yok” […]
 • 05
  Gaziantep Basketbol kıl payı galibiyeti kaçırdı: 65-66
  Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 23’üncü haftasında Gaziantep Basketbol, kendi evinde  konuk ettiği Anadolu Efes karşılaşmasında kıl payı galibiyeti kaçırdı.  66-65 mağlup oldu. Ev sahibi ekip Jekiri’nin sayılarıyla beraberliği koruyan Gaziantep Basketbol oyunun kontrolünü bırakmadı. Rakip takım ise Dunston’un atışlarıyla etkili olmaya çalışırken, ilk periyot 15-15 berabere tamamlandı. 2’nci periyotta konuk ekip etkili oldu. Anadolu Efes, pota […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU