İŞBİRLİKÇİLER VE İKTİDAR - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
11° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.77

İŞBİRLİKÇİLER VE İKTİDAR

Nurullah Aydın - 21 Şubat 2012 21:24 A A

Tarih,yaşananları anlamak isteyenler için bir aynadadır. Yine tarih, tekerrürden ibarettir.

1920’lerde Fransa ve İngiltere tarafından şekillendirilen Ortadoğu coğrafyasını ABD-İngiltere-Fransa, yeniden şekillendirmektedirler. İşbirlikçileri ise işbaşına getirmektedir.

Nasıl mı? Hatırlayalım!

İran şahı Ortadoğu’nun jandarması olarak algılanıyordu. İran ordusu en güçlü ordulardandı. ABD yanlısı Şah ülkesini terk etti Fransa Humeyni’yi barındırdı sonrada İran’a gönderdi.

Saddam ABD’nin gözbebeğiydi. Arap dünyasından ödüller verdirildi. Arap ve İslam dünyasının kahramanı olarak lanse edildi. İran’la savaştırıldı. Yıllar süren savaş yüzbinlerce ölü bıraktı arkada. Sonra Irak işgal edildi ve Saddam oğullarıyla öldürüldü.

Tunus’ta da Bin Ali’nin, Habib Burgiba’ya karşı 1987 yılında ABD darbesiyle iş başına getirilmiş 23 yıllık diktatördü. CIA görevlisi olan Bin Ali; ABD’nin istihbarat okulu olan TheSeniorIntellegence School at Fort Holabird’de eğitilmiştir.

Mısır’da da Mübarek işbaşına gelmesi, ABD’ce planlanmıştı. Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan petrol ve doğal gaz hatları üzerinde bulunan Süveyş kanalı gibi stratejik bir bölge olan Mısır; önce İngilizlerin sonra ABD’nin kontrolüne girmişti. Sosyalist Nasır hareketinden sonra Mısır’ın başına CIA tarafından eğitilmiş kurslar almış mübarek getirildi.

Tunus’ta ABD’nin beslediği NGO’lar da, Bin Ali sonrasının kontrolü için Washington’un olaylar başladıktan sonra devreye soktuğu, diğer alt müttefikleridir. Görevleri, tepkilerin

sınırlı kalmasını sağlayarak, ABD’nin çıkarlarını koruyacak bir ara süreci yaratmaktır.

Bazı Türk aydınlarında tuhaf bir bakış açısı vardır. Kırıntı bilgilerle yorum yaparlar ama tespitleri doğrultusunda olaylar gelişmez. Kimi 100 yıl öncesinin kavram ve olgularıyla yorum yapıyorlar. Oysa; 21 yüzyıldayız. Ve insanoğlu gelişiyor, değişiyor, dönüşüyor.

Şimdi de, Tunus ve Mısır’daki halk hareketlerini, Gürcistan ve Ukrayna’daki gibi Sorosçu darbeler olarak değerlendirmektedirler. Wikileaks belgeleri ortaya çıktığında da, diplomatik mektupların, bir çok ülkede sarsıntı meydana getireceği açıktı. Yolsuzluklar bulanmış ülke kaynaklarını kendine yandaşlarına aktaran liderlerin gerçek yüzleri ortaya dökülmüştür.

Zannedilmesin ki Türkiye bundan uzak kalacak. Türkiye’yi yönetenlerin, olayların olduğu ülke liderlerinden farklı olmadığı ortadadır.

Tunus ve Mısır’daki olaylar ABD planıdır. Olaylarda yer alan kimi NGO’ların, ABD’den fonlanmıştır. ABD Irak işgali yayınlar yapılmaması için medya merkezi oluşturmuş milyonlarca dolar yandaş medya akademisyen siyasetçilere verdiği açıklanmıştı.

Tunus’taki NGO’lar da, başka ülkelerdeki NGO’lar gibi ABD ve AB’den fonlanmışlar. Sivil toplumculuk anlayışının 1980’lerde piyasa sürülmesinin nedeni de, batıdan beslenen sivil toplum kuruluşlarının, yerel olan demokratik kitle örgütlerinin yerini almasıydı.

Türkiye’deki fonlanan sivil toplum kuruluşları göz önüne alınırsa, Türkiye’de önümüzdeki günlerde yaşanacakların habercisidir.

Bir halk hareketini, içinde yer alan bazı unsurların NGO olması şaşırtıcı değildir.

2003 yılında ABD’de yazılan senaryo sahneye konulmuştur. Aktörleri de, mekanları da  bellidir. Sırası gelen, oyuna giriyor. Oyunun ismi BOP. Yani Büyük Ortadoğu Projesidir.

20 Mart 2003 tarihinde, Beyaz Saray Oval Ofis’te ABD yetkililerinin müzakere ettiği Türkiye raporu aynen şöyle:

‘BOP’un (Büyük Ortadoğu Projesi) kilit ülkeleri Türkiye ve İran’dır. Bu iki ülke ya bizimle olmalı ya da çökertilmelidir. Türkiye’nin konumu ve olaylara bakışı ile İran’ınki birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle uygulanacak politikalar ve planlar da farklı olmalıdır. Türkiye’ye karşı ekonomik destekli bir seri psikolojik operasyon uygulanarak halkın, özellikle Silahlı Kuvvetler’in direnişi kırılmalıdır. Türkiye’yi ekonomik olarak kriz sınırında tutarak siyasal isteklerimize hayır diyemeyecek bir noktaya getirmeliyiz. Bu planlar uygulanırken PKK örgütü de etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Bu planların uygulanması için çok önemli olan medya desteği için Türkiye’de yeterli alt yapımız mevcuttur. Türkiye’de küreselleşme ve ılımlı İslam modeli üzerinde çalışırken, Azerbaycan’da ve İran’da sosyal yapıya dönük milliyetçilik planları uygulanmalıdır.’

Türkiye’de yaşananlar, bu raporda belirtilenlerden bir farkı var mı? Yok.

Hedef;  Türkiye’dir. Yaşanacak olanlara karşı hazırlanalım.

Günün Sözü: Öngörüsü olmayanlar, oynanan oyun karşısında şaşkına düşerler

Bu haber 45 kez okundu.
Nurullah Aydın - 21:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU