logo

IŞİD’İN GAZİANTEP’İ İŞGAL PLANI

IŞİD’İN GAZİANTEP’İ İŞGAL PLANI

Gazeteci İsmail Saymaz, CNN Türk’te Didem Arslan’ın sunduğu programda, IŞİD’in Gaziantep’te 150 militan yetiştirdiğini belgeler ile gündeme taşımıştı. Ankara Tren Garı katliamına ilişkin iddianameden IŞİD’in Gaziantep’i ele geçirmek için yaptığı korkunç plan ortaya çıktı.

Ankara’da 103 kişinin hayatını kaybettiği patlamadan 20 gün önce yazılan raporda Türkiye’de selefi akımlara yönelen 20 bin kişinin yüzde 70’inin IŞİD, yüzde 30’unun El Nusra Cephesi saflarında olduğunu belirten Saymaz, “Şu an IŞİD’e karşı en güçlü en etkili direnişi gösteren bazı tarikatçılardı. IŞİD’i kendilerini dinsiz ilan ettikleri için sürekli tartışıyorlardı. Gerçek İslam bu değil gibi argümanlarla tartışılıyordu. Bu tümüyle Türkiye’yi savaş alanı gören ve hedefleyen ve şeriatı hakim görmek isteyen bir zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.

Gaziantep’te bir hücre 150 kişi eğitmiş diyen Saymaz, İŞID’in Gaziantep’te ve civarda Arap yoğunluğunu kullanarak kendi militanlarını gizlediğini belirtti.

Ankara’daki gar saldırısıyla ilgili iddianamede örgütün sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz’ın Türkiye’de eylem yapacak 150 kişiyi canlı bomba, bomba ve silah konularında eğittiği, bu kişilerin, örgütün hücre evlerinde kaldıkları belirtildi. İddianameye göre örgütün komuta merkezi Durmaz’a harcamaları için aylık 50-100 bin dolar gönderiyordu. Saymaz’ın açıkladığı belgeler basında geniş yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın iddianamesinde terör örgütü IŞİD’in yapılanmasından kanlı saldırıları nasıl planlayıp hayata geçirdiğine kadar birçok ayrıntı yer aldı. İddianame özetle şöyle:

Durmaz’ın IŞİD adına Türkiye’de eylem yapacak 150 kişiyi eğittiği (canlı bomba, bomba ve silah), bu kişilerin çoğunun Suriye’deki çatışma bölgesine gidip geldiği, örgütün hücre evlerinde kaldıkları ayrıca ertelenen Galatasaray- Fenerbahçe  derbisine saldırı yapacak eylemci olduğu iddia edilen canlı bomba  olarak aranan Savaş Yıldız’ın, yakalanacağını anlayınca kendini patlatarak ölen IŞDİ’in sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz’dan maaş aldığı, Suriye’de IŞİD’in canlı bomba eylemcisi olarak kullanacağı eylemcilerin başlarında sorumlu olarak durduğu kaydedildi.
Durmaz’ın, IŞİD’in Gaziantep’teki hücresindeki elemanlarından örgüt adına keşif ve istihbarat çalışması yapanları maaşa bağladığı ve 120 ile 690 dolar arasında ödeme yaptığı iddianamede yer aldı.  Durmaz’ın gider tablosunda sayıları 40 ila 73 kişi olan IŞİD militanlarına ayda toplam 25 bin dolar maaş ödediği belirtildi.

IŞİD’İN GAZİANTEP’İ İŞGAL PLANI
Durmaz’ın bilgisayarında ele geçirilen belgelerde IŞİD’in Suriye’deki emirinin Gaziantep’i işgal etmeyi planladığı, Durmaz’ın da buna karşın gönderdiği cevapta şunları yazdığı belirtildi: “3 ayda 400 kardeşi ve bununla beraber askeri malzemenin buraya yığılması Allah’ın kolaylaştırması müstesna zor şeyhim. Buraya önce işi olan çalışacak olan kardeşlerin gönderilmesi amel (canlı bomba eylemi) gününe kadar evinde oturacak olan Türklerin gönderilmemesi, evler açarak kardeşleri buralarda barındırmamız, ya da ailelerin amele (eylem) yakın zamanda getirtilmesi.

Gelen ailelerin burada ailesiyle görüşmemesi ve telefon kullanmaması, gelecek olan kardeşlere ‘halkın içinde nasıl kamufle olunur’ öğretilmesi, en önemlisi askeri malzeme temini edenlerin dikkatli olması ve sayılarının çoğaltılması, birine bir şey olduğunda diğerinin devam edeceği şekilde yapılandırılması, 5 yıl içinde Türkiye’de askerlik yapmış kardeşlerden askerlik bölgesi hakkında bilgi alınması, ardından Antep’e amel yapılması. TC’nin halkı dünyaya ve hevasına düşkün hale geldi. Bunları en sert şekilde vurup sindirmesek halktan gelecek şerri def etmek zor olabilir. Bu yüzden kolluk kuvvetlerini vurup halkı sindirmek gerekir. Allah’a yemin olsun bu kavmin tagutları ellerimizle helak olacak.”

Yapılanırken “hedef şaşırtılarak hazırlığın PKK’ye karşı Müslümanları korumak amaçlı olduğunun Söylenmesi’ni öneren Durmaz, harekete geçme zamanı ile örgütlenme şeklini şöyle açıkladı.

5 İŞYERİNDE 250 KİŞİ

“Şuan Antep’te yalnızca Arapların çalıştığı işler var. Ayakkabıcılık gibi terlikçilik gibi içerde takriben 50 tane adam çalışıyor. Türklerden dikkat çekmeyecek biri gelir, iki katlı bir yer tutar, işyerini açar ve içerde yalnız Arapları çalıştırarak en az 50 kişiyi barındırır. Böylelikle işyeri adı altında kardeşleri saklarız. Bunun gibi 5 yer açarsak işimizi görür.” Ayrıca yalnızca Arapların kaldığı binalar olduğunu, bunların yıllık kiralanarak “kardeşlerin” konulabileceğini söyleyen Durmaz, “Misal ben arapların binasında oturuyorum. Binada 38 tane daire var. Her birinde en az 4 kişi kalır. Bu da demek olur ki en az 110 kişi saklanabilir.”

MALZEMELERİ GÖMÜN

Alınan askeri malzemelerin acil lazım olmayanlarının gömülmesi ve amel (eylem) günü çıkartılmasını isteyen Durmaz, “sadece amel günü patlatılması şartıyla alabilen bütün kardeşlerin (eylemcilerin) araç alıp askeri tarafa teslim etmesi ve onların da patlayıcılarının hazırlanması. Bu şekliyle araba almayı kabul eden en az 10 kardeş biliyorum ve bunlar 2’şer tane araba alabilirler” dedi.

İddianamede yer alan Durmaz’ın notlarında, Antalya tarassut (keşif) gideri olarak 4 bin 200 dolar, Antep için ise 375 dolar harcandığı da belirtildi.

Yunus Durmaz’ın, Suriye’deki IŞİD emirine gönderdiği bilgi notlarında, Antalya ve İstanbul’da büyük saldırı planlandığı, bu amaç doğrultusunda her iki ilde keşif yapıldığı belirlendi. IŞİD’in Türkiye’ye konuşlandırılan NATO patriot üslerine de saldırı planladığı, Yunus Durmaz’ın bununla ilgili Adana, Kahramanmaraş ve İskenderun’da keşif yaptığı da iddianamede vurgulandı.

 

ALEVİ KÖYLERİ, ÇYDD VE ADD KURUMLARI FİŞLENDİ

Ankara katliamına ilişkin hazırlanan iddianamede, Yunus Durmaz’ın onlarca Alevi köyü, cemevi ile dernekleri tek tek fişlediği, ÇYDD ve ADD gibi kurumların adreslerini çıkardığı ortaya çıktı.

Bir belgede, Adana’da Alevi vatandaşların yaşadığı köylerin isimleri, Adıyaman Alevilerinin coğrafi dağılımları ve demografik yapısının anlatıldığı ve nüfus dağılımının yapıldığı makale, Alevi Bektaşi Dernek ve Vakıflarının başkanlarının isimleri, adresleri ve telefon numaraları, Adıyaman Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği’nin adres ve telefon bilgileri ile yöneticilerinin isimleri çıktı.

Aleviler [2371].docx isimli belgede; Kayseri, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Sivas, Bingöl, Tunceli, Mersin ve Hatay illerinde bulunan Alevi vatandaşlarının yaşadığı köylerin, yerleşim yerlerinin, derneklerin, cemevlerinin adres ve telefon bilgileri ile yöneticilerinin isimleri bulundu.  IŞİD’in Gaziantep yapılanması yine ÇYDD ve ADD’nin birçok ildeki şubelerinin adreslerini çıkarmış. Buna göre, belgelerde Atatürkçü Düşünce Derneği Kayseri, Bünyan, Develi, Elazığ, Mersin, Anamur, Mut, Silifke, Tarsus, Yenice, Taşucu, Diyarbakır, Niğde, Bor, Ulukışla, Elazığ, Kayseri, Bünyan, Develi, Elazığ, Mersin, Anamur, Mut, Silifke, Tarsus, Yenice, Taşucu Şubeleri’nin adres ve telefon bilgileri ile yöneticilerinin isimleri yer aldı.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun da konuya ilişkin yaptığı haber gündeme düşmüştü.

 

 

Etiketler: » » » » »
23 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?