Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

İSTANBUL’DA GAZİANTEPLİLERİ ÖZKAN TEMSİL EDECEK

İstanbul’da yaşayan Gaziantepliler Derneğinin yeni başkanı Tahir Özkan oldu. Gaziantepliler Derneği Olağan Genel Kurul seçimi ile başkanlığına seçilen Tahir Özkan’ı Gaziantepli Milletvekilleri yalnız bırakmadı.

İstanbul’da yapılan seçime Gaziantep AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Eski Milletvekili Hasan Özdemir, İstanbul’da yaşayan Gaziantepliler, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

17.02.2013’te yapılan Olagan Genel Kurul seçimi ile başkanlığa getirilen Tahir Özkan görevi Necati Göksu’dan devir aldı. 1940’LI YILLARDA İstanbul’da yaşayan Gazianteplilerin başlatmış olduğu birliktelik çabaları bir dernek çatısı altında bugünlere geldi diyen eski başkan Göksu yeni seçilen yönetim kuruluna başarılar diledi.

Başkanlığa seçilen Tahir Özkan SAHAN RESTORAN zincirlerinin sahibi olup Gaziantep yemekleri üzerine birçok çalışma yapmış ve Gaziantep mutfağını dünyaya tanıtmıştır. Özkan;

1961 yılında Gaziantep‘te beş çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. 13 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşen Öztan, Fenerbahçe Lisesi’nde okurken, babası ve eniştesinin kuruluşu 1970 yılı olan Caddebostan SAHAN lokantasında çırak olarak işe başladı. 23 yaşında, çıraklık yaparak biriktirdiği parayla, Caddebostan Plajyolu’nda kendine ait ilk restoranını açtı (1984). Sırasıyla, 1992’de Acıbadem SAHAN, 1994’te Suadiye SAHAN, 2000’de Ümraniye Carrefour SAHAN, 2003’te Ataşehir SAHAN Vega hizmete girdi. 2009 yılında ise Gaziantep‘in tarihi mekanlarından biri olan Yemişhan’da SAHAN Şirehan ve 2010 yılında da Dudullu SAHAN faaliyete geçti. (Gaziantep tarih ve kültürüne de sahip çıkan Öztan, 1886 yılında, II. Abdülhamit’in padişahlığı döneminde yapılan Şirehan’ı da 80 odalı, 150 yatak kapasiteli bir butik otele dönüştürmek için çalışmalara başladı.)

Dünyada ilk kez Türk yemeklerini donduran ve Türk gıda pazarında ürünleri ile geniş yer bulan Tahir Tekin Öztan, Türk yemeklerinin yurtdışında da tanıtım için çalışmalarını sürdürürken, donmuş yemeklerin ihracatı için de çeşitli ülkelerle temas halinde. Türk mutfağının tanıtımının yanı sıra, eğitimli ve mesleki beceriye sahip eleman eksikliği konusuna da eğilen, yemeklerdeki yozlaşmanın ön üne ancak eğitimli ustalarla geçileceğine inanan Öztan, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmakta ve üniversitenin danışma kurulunda yer almakta. Üniversitede Türk mutfağı dersi veren ve Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği‘nin kurucu başkanı olan Öztan’ın Gaziantep’in unutulmaya yüz tutmuş ya da özünü kaybetmiş yemeklerinin yeniden hatırlanması ve Gaziantep mutfağını, Gaziantep’in kadınlarının anlattığı kaynak niteliğindeki “Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri ” adlı kitabının ilk basımı 2011 yılında yayınlandı.

Spor ile iç içe büyüyen ve amatör olarak çeşitli takımlarda görev alan Öztan, bir dönem Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ve Gaskispor’un da başkanlığını üstlendi. Aynı anda iki spor kulübünün de başkanı olarak dünya tarihinde bir ilki gerçekleştiren Öztan başarısının formüllerini gençlerle paylaşmaktan zevk alıyor.

Öztan, YASED (Uluslarası Yatırımcılar Derneği) gibi kuruluşların yanı sıra çeşitli üniversitelerin de aralarında bulunduğu çeşitli panellere katılarak fikirlerini, başarı sırlarını ve felsefesini gençlere paylaşıyor. Eğitime büyük önem veren ancak tecrübelerin de önemine dikkat çeken Öztan, “Güneş herkese eşit doğuyor, herkesin şansı eşit dağılmıştır” ve “Başarılı olabilmek için risk almak önemlidir” felsefelerinden yola çıkarak kendi tecrübelerini gençlere de aktarıyor.

Etiketler: » » » » » »
800 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?