İstismarı önlemede önemli eğitim

featured
İGÜ tarafından 'Çocuğun Cinsel İstimarı ve Psiko-Sosyal Yaklaşımlar Eğitimi' gerçekleştirildi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstismarı önlemede önemli eğitim

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Sürekli Eğitim Merkezi tarafından planlanan ve iki gün süren “Çocuğun Cinsel İstimarı ve Psiko-Sosyal Yaklaşımlar Eğitimi” 1-2 Haziran 2023 tarihlerinde İGÜ Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Bu tür kişilerin karakteristik özelliklerini bilmek; nasıl bir tavır ve davranış içinde olduklarını anlamak son derece önemli”

Eğitim öncesinde program akışı ile ilgili olarak salondaki katılımcılara açıklamalarda bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Psikoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Bülent Tansel, konunun hassasiyeti ve zorluğu hakkında bilgilendirerek düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

“Çocuklara yönelik gerçekleştirilen cinsel istismar olayları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli konular arasında yer alıyor. Çocuğa yönelik yapılan cinsel istismarı engellemek konusunda yapılması gereken en önemli nokta, bu konuda bilgilenmek ve şuurlanmaktır. Çocuk cinsel istismarcılarının, çocuklara yönelik eylemlerinin arttığı günümüzde bu tür kişilerin karakteristik özelliklerini bilmek; nasıl bir tavır ve davranış içinde olduklarını anlamak son derece önemli.” dedi.

Erken uyarı sinyallerini öğrenmek

Cinsel istismarcıların, çocuklara yönelik olan ya da olabilecek tavır ve davranışlarının neler olabileceğini bilmenin bu konuyla mücadelede ve önleme çalışmalarında hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Tansel, “Günümüzde, çocuk cinsel istismar olaylarının nasıl ve ne şekilde gerçekleştirildiğini anlamak için; erken uyarı sinyallerini öğrenmek, istismar şüphesinin bulunduğu durumları anlamak ve çocuklara yaklaşımın nasıl olması gerektiğini bilmek konunun daha iyi anlaşılması açısından önemli. Gerçekleştirilen bu eğitimde, Çocuk Gelişimi Programı’ndan mezun olarak okul öncesi basamakta yer alan çocuklarla çalışacak olan öğrencilere disiplinlerarası bir yaklaşım ele alındı. Konuyla ilgili yeterli bilgi aktarılarak, uygulamaya yönelik alanda yapılan çalışmalar paylaşılmış, etkili psiko-sosyal müdahale yöntemleri üzerinde durulmuş ve gerçek vakalar üzerinde gerçekleştirilen alan tecrübelerine yer verilmiştir.” şeklinde belirtti.

“Çocuğun cinsel istismarını önlemede önemli bir pozisyonu olan çocuk gelişimciler bu konuda farkındalık ve duyarlılık geliştirilmeli”

Bu tür eğitimlerin sayısını artırmak adına gelecek dönemi kapsayan yeni programlar hazırlandığını belirten İGÜ Çocuk Gelişimi Programı Başkanı Öğr. Gör. Merve Mercan, “Çocuk Gelişimi ön lisans müfredatında çocuk istismarı ve ihmaline yönelik derslerimiz yer alıyor. Dünyada ve Türkiye’de çocuk cinsel istismarına yönelik yapılan araştırmalar, bu konuda ciddi bir artışın olduğunu ve pedofili vakalarının ulaştığı boyutu gösteriyor. Sosyal ağlar ve aile faktörü de bu konuda etkili. Çocuğun cinsel istismarını önlemede önemli bir pozisyonu olan çocuk gelişimciler bu konuda farkındalık ve duyarlılık geliştirilmelidir. Biz, öğrencilerimizin çok yönlü ve nitelikli bir eğitim alması için, öğrencilik hayatları boyunca bu tarz eğitimler düzenlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Gaziantep Haberler   Gaziantep Sağlık  Son Dakika    News

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İstismarı önlemede önemli eğitim

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin