KADIN PROJELERİNE BÜYÜK DESTEK | Narkoz Haber
10° Kapalı
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.74

KADIN PROJELERİNE BÜYÜK DESTEK

Hareketli Manşet - 17 Şubat 2012 21:33 A A

Kadın İstihdamına 3 Bakandan Destek Geldi

27 milyon Avro bütçeli Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında desteklenen Hibe Programı’nın Kapanış Konferansı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu’nun ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Kalkınma Bakanı’nın katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Ankara, 15 Şubat 2012 – Türkiye İş Kurumu tarafından Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında yürütülen Hibe Programı’nın kapanış konferansı Ankara Crowne Plaza otelde, 43 ilden hibe faydalanıcılarının yüksek katılımıyla gerçekleşti. Konferansın açılış konuşmalarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean-Maurice Ripert ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Vekili Kazım Yiğit yaptı.

Konferansa, operasyonun tüm sosyal paydaşlarının temsilcileri, Milletvekilleri, Kamu Kurumları, Sivil Toplum Örgütleri, Kalkınma Ajansları , Üniversiteler gibi ilgili kurum ve kuruluşların üst düzey temsilcilerinden ve basın mensuplarından katılım oldu. Türkiye’nin önde gelen iletişim duayenlerinden Necla Zarakol’un, mesleki ve kişisel kariyer hikayesiyle katılımcılara ilham verdiği sunumunun ardından, proje koordinatörleri ve kursiyer kadınlar deneyimlerini ve beklentilerini paylaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: “Kadının çalışma hayatında yeri var!”

Bakan Çelik, hükümet olarak kadınların sosyoekonomik durumlarının güçlendirilmesini, çalışma hayatına katılımının ve rolünün artırılmasını, işyerinde ayrımcılığın önlenmesini ve fırsat eşitliğini önemsediklerini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, zihinsel dönüşümün başladığını belirtti: “Ataerkil yapının yıkılması, aile ve iş yaşantısının bütünleştirilmesi gerekiyor. Aile içerisinde “güçlü kadın”ı destekliyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz.”

Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz konuşmasında, kadın istihdamı için özellikle hizmet sektörünün potansiyel avantaj olarak öne çıktığını belirtti. Yılmaz “Kadın istihdamında en kilit unsur eğitimi desteklemek. Eğitim seviyesi yükseldikçe kadınların istihdamı oranı %70’lere yükselebiliyor” dedi.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Vekili Kazım Yiğit, kurum olarak kadın istihdamına  çok önem verdiklerini, Hibe programı kapsamında 2000’den fazla kadının aktif olarak çalışma yaşamına  katıldığını söyledi. Yiğit ayrıca kadınlara yönelik bu programların artarak devam edeceğini belirtti.

Kadınlar için 27 Milyon Avro

Türkiye’de sürdürülebilir gelişimi sağlamak için kadınlara yönelik istihdam fırsatlarının yaratılması ve işgücüne katılım oranlarının artırılması gereksinimlerinden yola çıkılarak planlanan  Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)’nın 4. bileşeni olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında uygulanıyor. Toplam 27.150.589 Avro olan operasyon bütçesinin 23.770.589 Avro’su, kalkınmada öncelikli NUTS II bölgesindeki 43 ilde uygulanan hibe projeleri için ayrıldı.

Temmuz 2010 tarihinde başlayıp Aralık 2011 itibarıyla tamamlanan hibe programı kapsamında desteklenen 131 proje ile yaklaşık 10.000 kadına mesleki beceri ve kişisel gelişim eğitimleri verilerek çalışma hayatına atılabilmeleri için donanımlı hale gelmeleri sağlandı. Desteklenen hibe projeleri ile aynı zamanda kadınların işgücü piyasasına girişlerinin önündeki sosyokültürel engellerle mücadele edilmesi amaçlandı.

Bu haber 78 kez okundu.
Hareketli Manşet - 21:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 30 Büyükşehir’e giriş çıkışlar yasaklandı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor… Gece yarısından itibaren 15 gün süreyle  zorunlu Gıda ve Lojistik faaliyetler dışında 30 büyükşehir ve Zonduldak için şahsi araç giriş çıkışı ve 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı geldi. Toplu yerlerde maske zorunla hale getirildi. Erdoğan, “Türkiye bu küresel salgına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz hastalığın […]
 • 02
  Kıyasen Fatura düzenlemesi karışıklık ve yeni maliyet riski taşıyor
  Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan  “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi. Konuya dair yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının […]
 • 03
  Büyükşehir, kullandığı dezenfektanı kendisi üretti
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı, dezenfekte çalışmalarında kullanılan dezenfektanını kendisi üretti. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) içme suyu arıtma tesisinde üretilen dezenfektan, insan sağlığına zararlı maddeler içermediğinden, doğal bir dezenfeksiyon yöntemi olarak görülüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan şehrine başlayarak kısa sürede Dünya’da etkili olan Corona Virüs salgınına karşı ulusal mücadele devam […]
 • 04
  Gülsan Holding 1 Milyon 500 Bin TL ve 11 Bin Paket bağışladı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” çağrısıyla başlattığı dayanışma kampanyasına Gülsan Holding’ın 1 milyon 500 Bin TL bağış yaptığını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu ayrıca ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Gaziantep Valiliği, Kilis Valiliği ve kendi dağıtım kanallarımız aracılığıyla 11 bin gıda paketi dağıtımına başlandığını ifade etti. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de […]
 • 05
  TİM Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya,” Türkiye’de Gıda Sorunu Yaşanmaz”
  “Bu zorlu süreçte üretim ve tedarik zincirimizin devamlılığı için var gücümüzle çalışıyoruz” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2020 yılının ilk çeyreğinde sektörde Türkiye genelinden 199 ülkeye toplam 1 milyar 810 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit […]

YOL DURUMU