Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

KADIN PROJELERİNE BÜYÜK DESTEK

Kadın İstihdamına 3 Bakandan Destek Geldi

27 milyon Avro bütçeli Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında desteklenen Hibe Programı’nın Kapanış Konferansı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu’nun ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Kalkınma Bakanı’nın katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Ankara, 15 Şubat 2012 – Türkiye İş Kurumu tarafından Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu kapsamında yürütülen Hibe Programı’nın kapanış konferansı Ankara Crowne Plaza otelde, 43 ilden hibe faydalanıcılarının yüksek katılımıyla gerçekleşti. Konferansın açılış konuşmalarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean-Maurice Ripert ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Vekili Kazım Yiğit yaptı.

Konferansa, operasyonun tüm sosyal paydaşlarının temsilcileri, Milletvekilleri, Kamu Kurumları, Sivil Toplum Örgütleri, Kalkınma Ajansları , Üniversiteler gibi ilgili kurum ve kuruluşların üst düzey temsilcilerinden ve basın mensuplarından katılım oldu. Türkiye’nin önde gelen iletişim duayenlerinden Necla Zarakol’un, mesleki ve kişisel kariyer hikayesiyle katılımcılara ilham verdiği sunumunun ardından, proje koordinatörleri ve kursiyer kadınlar deneyimlerini ve beklentilerini paylaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: “Kadının çalışma hayatında yeri var!”

Bakan Çelik, hükümet olarak kadınların sosyoekonomik durumlarının güçlendirilmesini, çalışma hayatına katılımının ve rolünün artırılmasını, işyerinde ayrımcılığın önlenmesini ve fırsat eşitliğini önemsediklerini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, zihinsel dönüşümün başladığını belirtti: “Ataerkil yapının yıkılması, aile ve iş yaşantısının bütünleştirilmesi gerekiyor. Aile içerisinde “güçlü kadın”ı destekliyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz.”

Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz konuşmasında, kadın istihdamı için özellikle hizmet sektörünün potansiyel avantaj olarak öne çıktığını belirtti. Yılmaz “Kadın istihdamında en kilit unsur eğitimi desteklemek. Eğitim seviyesi yükseldikçe kadınların istihdamı oranı %70’lere yükselebiliyor” dedi.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Vekili Kazım Yiğit, kurum olarak kadın istihdamına  çok önem verdiklerini, Hibe programı kapsamında 2000’den fazla kadının aktif olarak çalışma yaşamına  katıldığını söyledi. Yiğit ayrıca kadınlara yönelik bu programların artarak devam edeceğini belirtti.

Kadınlar için 27 Milyon Avro

Türkiye’de sürdürülebilir gelişimi sağlamak için kadınlara yönelik istihdam fırsatlarının yaratılması ve işgücüne katılım oranlarının artırılması gereksinimlerinden yola çıkılarak planlanan  Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)’nın 4. bileşeni olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında uygulanıyor. Toplam 27.150.589 Avro olan operasyon bütçesinin 23.770.589 Avro’su, kalkınmada öncelikli NUTS II bölgesindeki 43 ilde uygulanan hibe projeleri için ayrıldı.

Temmuz 2010 tarihinde başlayıp Aralık 2011 itibarıyla tamamlanan hibe programı kapsamında desteklenen 131 proje ile yaklaşık 10.000 kadına mesleki beceri ve kişisel gelişim eğitimleri verilerek çalışma hayatına atılabilmeleri için donanımlı hale gelmeleri sağlandı. Desteklenen hibe projeleri ile aynı zamanda kadınların işgücü piyasasına girişlerinin önündeki sosyokültürel engellerle mücadele edilmesi amaçlandı.

Etiketler: » »
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?