Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

KADINLARA ÖDÜL YOK, ERKEKLERE ÇOK

Nizip Ticaret Odası tarafından düzenlenen Ekonominin mozaik taşları vergi ödül töreni ile Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği’nin düzenlemiş olduğu ödül töreninde toplamda 103 iş adamı ödül alırken iş kadınları ödül alamadı.

Her fırsatta kadın girişimcilerin arttırılması konusunda projeler ve eğitimler düzenlendiğini dile getiren yetkililer her iki ödül töreninde de kadın girişimci sayısının yok denecek kadar az olduğunun farkına varamadılar.

Nizip Ticaret Odası tarafından düzenlenen Ekonominin mozaik taşları vergi ödül törenine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bu durumun farkına varsa gerek, iş adamlarına kızlarınızı ve eşlerinizi eve hapsetmeyin, işinize dahil edin diyerek kadın girişimcilerin sayısının artırılması gerektiğini belirtti.

Düzenlenen ödül törenlerine katılan bakanlarımız ve bürokratlarımız yaptıkları konuşmalarda kadınları unuturken bu boşluğu Rıfat Hisarcıklıoğlu doldurdu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu; “Salonda bakıyorum 3-4 tane hanımefendi var, başka yok. Nüfusumuzun yarısı kadın olmasına rağmen Nizip’te kaç tane kadın girişimci var? 1100 üyenin içinde 20 tane kadın girişimci, bu bizim ayıbımızdır. Elhamdülillah hepimiz müslümanız ve bir müslümanın örnek alması gereken kişi Hz.Muhammet s.a.s’dir. Peygamber efendimizin eşi Hz.Hatice validemiz Mekke’nin en büyük tüccarlarından bir tanesi idi. O zaman en mükemmel insan dediğimiz peygamber efendimizi neden örnek almıyoruz. Kızlarımız üniversiteyi okuyacak, iyi bir kocaya vereceğiz ondan sonra bitti. Bu ülkenin zenginleşebilmesinin yolunun bir tanesi de girişimci sayısının arttırılmasıdır. Onun için genç kızlarımız için söylüyorum, özellikle babalar kızlarını eve hapsetmesinler, işlerine dahil etsinler. Şu an toplamda 1.300.000 girişimcimiz var ve Japonya seviyesine gelmek istiyorsak bizim bunun 4 katı daha girişimciye ihtiyacımız var. Gençlerimizi ve kızlarımızı girişimcilik konusunda teşvik etmemiz lazım” dedi.

Altı çizilmesi gereken bir konuya değinen, Hisarcıklıoğlu  babalara da bu vesile ile ders vermiş oldu. Nizip Ticaret Odası tarafından düzenlenen Ekonominin mozaik taşları vergi ödül töreninde 27 iş adamı ve Güneydoğu İhracatçıları Birliği’nin düzenlemiş olduğu törende ise 66 iş adamının arasında bir tane bile kadın olmaması kadın girişimcilerin desteklenmesi ve arttırılması için ne kadar çok çalışılması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Etiketler: »
736 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?