Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

KENDİ HALKIYLA SAVAŞMAK KAHRAMANLIK MI?

AK Parti Grup konuşmasında Suriye Arap Cumhuriyeti Başbakanı Beşşar Esad’a Suriye’de Türk hacı kafilesine saldıranları bulup yargıya teslim etmesi için çağrıda bulundu.

Gurup konuşmasında gündeme ilişkin açıklamalar yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esad’a seslenerek “O koltuktan halkına daha fazla zulmetmeden çekil” diyerek geçen hafta Türk hacılara yapılan saldırıyı eleştirdi.
Meclis’teki AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan;“Geçen hafta Suriye’de bazı kendini bilmezler bazı ülkelerin diplomatik temsilciliklerine saldırıda bulundular. Esad’dan sorumluları yargıya teslim etmesini istemiştik. Ben saldırılar karşısında aynen şu ifadeleri kullandım: Yabancı ülke vatandaşlarını korumak her ülkenin onurudur. Bunlar üzerinden mesaj vermeye çalışmak acziyettir. Telafisi zor olan bir şuursuzluktur. Suriye yönetimi buna rağmen topraklarından transit geçen Türk hacılara yapılan saldırıya mani olamamıştır. Yabancı ülke vatandaşlarını hele hele hac yolculuğuna çıkmış yolcuları korumak bir ülkenin onuru ve namusudur. Esad, çıkıyor Ö”lene kadar savaşırım” diyor, Allah aşkına sen kiminle savaşıyorsun. Kendi halkıyla savaşmak kahramanlık değil korkaklıktır. Hitlere bak, bunlardan ders almıyorsan aynen senin kullandığın ifadeleri kullanan ve öldürülen Libya’nın liderine bak. İsrail’in işgal ettiği tepeler için neden ölene kadar savaşmadın? Bizim hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok. Bir halka zulmedilirken 910 km sınırı olan bir Suriye’ye sırtımızı dönmeye niyetimiz yok. Kendi halkına saldıran diktatörlere seslenmek iç işlerine karışmak değildir. Beşşar Esad’a çağrımı yineliyorum: Türkiye’nin bayrağına saldıranları, hacılara hunharca saldıranları bul ve yargıya teslim et. Daha fazla zulmetmeden artık o koltuktan çekil. En uzun sırına sahip olduğumuz Suriye’deki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğiz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Türkiye’nin hiçbir ülkenin topraklarında, iç işlerine karışmak gibi bir niyeti olmadığını vurgulayan Erdoğan “İnsana sorarlar İsrail’in işgal ettiği Golan Tepeleri için neden ölene kadar savaşmadın” diyerek Esad’a soru sormayı da ihmal etmedi.

Etiketler: » »
428 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?