Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

KÜLTÜR EDEBİYAT GÜNLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Gaziantep Şubesi tarafından yürütülmekte olan ”Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” kapsamında, Dr. Ahmet Özpay ve Şükran Atalay tarafından söyleşi düzenlendi.

“Ali Çapan Şiiri” başlıklı konuşmasıyla Dr. Ahmet Özpay, kendi içlerinden çıkmış bir şairin varlığıyla Oğuzeli’nin ne kadar övünse yeri olduğunu söyledi. Oğuzeli doğumlu şair Ali Çapan’ın en son defterdar olarak emekli olduğunu, uzun zamandır şiirle uğraştığını, Nüzhet Erman Şiir Ödülünün sahibi olduğunu, toplumsal konulara duyarlılığını, hüznü ve sevinci bir arada barındıran şiirler kaleme aldığını anlattı, şiirlerinden örnekler okudu.

Şükran Atalay, bir gün önce konferans vermek üzere Oğuzeli’ne gelen Ercüment Âsaf Yanıç’ın şairliği ve şiirleri üzerine konuştu. “Ercüment Âsaf Yanıç, Erguvanî, Temmuz Sözler, Koşmalar adlı şiir kitapları ve İttihatçı Şair Hacı Muhiddinzâde Hüseyin Hüsnü Efendi, Ayıntap “Meşhedî Yolağı”ndan Şair Tahtacızâde Mahmud Nedim Efendi adlı araştırma kitaplarıyla, gençlere, çalışma ve eser verme yolunda ciddi bir rehber olarak aramızda bulunmakta, gelenekselden evrensele ulaşan bir söyleyişi yakalayarak Gaziantep’teki kıvancımız olmaktadır.” dedi.

Konferanslara Oğuzeli Milli Eğitim Müdürü Hüsmal Akaslan, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci de dinleyici olarak katıldı.

Etiketler:
693 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?