Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
11 Kasım 2011

LİDER OLMAK!

Milletlerin tarih sahnesinde var oluş mücadelelerine, Liderler yön vermiştir. Lider çıkaramayanlar ise varlıklarını yabancı kültürlerin altında sömürülerek yok olmuşlardır.

Lider; kargaşa, bunalım, huzursuzluk veya umutsuzluğun olduğu dönemlerde ortaya çıkar.

Kriz dönemlerinde mevcut statüyü veya yapıyı korumak değil, yeni çözümlere ihtiyaç vardır.

Yöneticilik, Liderlik değildir. Yönetici, belirli kurallar içinde uygulanması gereken çalışmaları düzenler ve yönetir. Yöneticiyi de yöneten vardır. Şartları uygun olan her insan, eğitimle yönetici olabilir, seçimle başbakan, cumhurbaşkanı da olabilir. Ancak eğitim ve öğretimle Lider olunmaz. Liderlik, doğuştandır. Liderlik vasıflarına sahip olan bir insan eğitimle kendini geliştirir, güçlenir ve cazibesi artar.

1- Lider, inisiyatif kullanıp örnek olan insandır:

İnsanların yapmaya cesaret edemediği veya düşünemediği veya bir teklif sunamadığı anlarda, sorunların çözümüne ait çıkış yolu gösteren ve icraatına başlayarak önderlik yapan örnek insandır.

2- Lider; insanların duygusal zekasına hitap eder:

İnsanları belirlenen hedefe yönlendirmek için his dünyasına hitap ederler. Yaşanan acı gerçeklerden kurtulmanın, insanların kendi elinde olduğunu belirterek moral ve özgüven verir. Küllenmiş hayat enerjisinin aktif hale getirilmesini sağlar.

3- Lider BİZ der.

Hedefe yönlendirilen veya yönlendirilecek insanların önemli olduğunu hissettirmek ve ekip çalışması ile başarılı olunacağını bildiği için sürekli “Biz” diye hitap eder.

4- Lider; hedefi tespit eder ve yollarını gösterir.

Toplumun içinde bulunduğu ortamdan, kurtuluş reçetesini açıklar. Yolunu gösterir. Bu reçetenin tek çözüm olduğunu ifade ve ikna eder.

5- Lider takip edilen insandır.

Toplum gösterilen hedefe, her türlü engeli ve engellemeleri aşarak rehberi ile birlikte yürür.

6- Lider; sorumluluğunun bilincinde olup, iyi bir dinleyici ve gözlemcidir.

Yapılan mücadele ve çalışmalarda kendisine inanan insanları aldatmaz. Yalan söylemez. Milli ve Manevi Değerlere saygılıdır. Toplumun teklif ve şikayetlerini dinler ve çözümler üretir.

7- Lider güvenilir ve fedakardır.

İnsanlar Liderin sözlerine ve icraatlarına, inanır ve güvenir. Lider kendisine inananları bir menfaat ve zorluk karşısında yarı yolda bırakmaz. Satmaz. Toplumuna heyecan vermek ve hedefe koşturmak için gerekirse kendini feda eder.

8- Lider; yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip eder, tedbir alır.

Çevresindeki sosyal, siyasi ve iktisadi gelişmeleri takip eder. Toplumun menfaatına olanları alır, kullanır. Toplumun zararına olan bir gelişmeye karşıda tedbir olacak projeler geliştirir.

9- Lider; iletişimi etkinleştirir, işbirliğini sağlar.

Dava’ya inanmış insanların varlığından haberdardır. Birlik ruhunun canlı tutulması için, mensuplar arasında iletişimin yaygın ve etkin olmasına önem verir. İşbirliğinin yapılmasına zemin hazırlar, yönlendirir. Herhangi bir başarısızlıkta dağılmayı önler, moral verir. Kazanılan başarılarda da “Yeter” demez.

10- Lider; her zaman Adil dir.

İnsanların hak ve hürriyetlerine önem verir,  tedbirler alır, uygular, uygulattırır.

Küresel Güçlerin ve yerli işbirlikçilerin; Devletin bağımsızlığını, Vatanın bölünmez bütünlüğünü ve Milletin birliğini bozmak için giriştikleri planları yıkabilmenin tek çözümü, Lider, kadro ve fikir odaklı, Milli Birliğin temeli olan ortak milli ve manevi değerleri korumak ve ortak tarih, ortak vatan, ortak gelecek bilincini vermek ve hareket etmektir.

Türk Milleti’nin yetiştirdiği liderler tarihin akışını değiştirmişlerdir. Türk Milleti’nin tarih sahnesinden silinmek istendiği dönemde yetiştirdiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıldönümünde minnetle ve rahmetle anıyorum.

Günün Sözü: Her olumsuz durumda toplumlar kendi özelliklerini taşıyan lideri çıkarır.

422 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?