Mimarlar Odası Başkan Adayı Aslı Ölçal Tezel: "Mimarlık Meslek Yasası çıkarılmalıdır" | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.82
 • DOLAR 6.20

Mimarlar Odası Başkan Adayı Aslı Ölçal Tezel: “Mimarlık Meslek Yasası çıkarılmalıdır”

Hareketli Manşet - 11 Şubat 2020 11:08 A A

 “Mesleğimizin ve Gaziantep’in sorunlarının çözümü için adayız”

 Çağdaş Demokrat Mimarlar adına Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanlığına aday olan Aslı Ölçal Tezel, yönetim kurulu adayları ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Başkan Adayı Aslı Ölçal Tezel, mimarların ve mesleğin sorunlarının çözümünün “Mimarlık Meslek Yasası”nın çıkarılmasından geçtiğini söyledi.

 Mimarlar Odası Başkan Adayı Aslı Ölçal Tezel basın toplantısında, mimarların ve mimarlık mesleğinin sorunlarının çözümü ile daha yaşanabilir bir Gaziantep mücadelesi için aday olduklarını açıkladı. Başkan Adayı Aslı Ölçal Tezel’in yönetim kurulu aday listesi Ali Mert Özsoy, M. Yezdan Güldeş, İlker Nedim Çakar, Ceren Uğurluer, Selim Sancılı, Ali Sina Açıkkol, B. Burcu Beyhan, Hüseyin Polat, Pervin Bilbay, Hilmi Bilge, Ezgi Kalfe Şahin, Serdar Sayğıdar ve Gülşen Özkes’den oluşuyor.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN MESLEK YASASI ZORUNLULUKTUR   

Mimarlar Odasının 65 yıllık köklü birikimini geleceğe taşımanın tüm mimarların görevi olduğunu belirten Aslı Ölçal Tezel, son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlar ve üst üste yapılan seçimlerin tüm sektörleri olumsuz etkilediğini söyledi. Aslı Ölçal Tezel, yaşanan sorunlarla ilgili olarak şöyle konuştu: 4. ve 15. Dönemlerde Sekreter Üye olarak görev aldığım, H. Özgür Girişken Başkanımızın önderliğinde, çok sayıda mesleki ve sosyal etkinlikler yaptık ve sorunlara çare bulmak üzere çalıştık. Her geçen gün artan sayımız ile özellikle genç meslektaşlarımızın yaşamış olduğu sorunları yakından takip ettik. Yıllardan beri çalışan, proje üreten meslektaşlarımızın sorunlarının da farkındayız. Hepsinden önemlisi ücretli çalışan mimarların sorunlarını da yakından takip ediyor, biliyoruz.

YAPI DENETİM SİSTEMİNDE ÖNEMLİ SORUNLAR VAR

Haksız Rekabetin önlenmesi ve bütün bu sorunların çözümünün kolaylaşması Mimarlık Meslek Yasası’nın çıkması ile olacaktır. Bu yasanın çıkması ve problemlerimiz ile ilgili çözümlerimiz için etik kurallar doğrultusunda dayanışma içerisinde meslektaşlarımız ile birlikte mücadele etmek zorundayız. 16.Dönemde Çağdaş Demokrat Mimarlar olarak, Meslek Yasası’nın çıkması konusundaki çabalarımızı artıracağız. Sorun sadece Mimarların sorunu değildir, bu işin çözümü ancak diğer disiplinler ile ele alınırsa sağlanabilir. Sektörümüzde birlikte çalıştığımız paydaşlarımızla ‘Ortak Akıl’ ile problemlerin üstesinden geleceğiz.

Bu ‘Ortak Akıl’ ve ‘İş birliği’ ihtiyacını geçen hafta teknik bir heyet olarak ziyaret ettiğimiz Elazığ’da çok acı bir biçimde gözlemledik.  Deprem Türkiye’nin çözüm bekleyen çok önemli bir gerçeğidir. Yapı Denetim sistemine tabi yeni binalarda dahi maalesef ağır hasarlar gördük. Bu da sektörün başka bir birleşeni olan Yapı Denetim sisteminde de önemli sorunlar olduğunun bir işaretidir.

MİMAR VE MÜHENDİSLERE YETKİ

Sağlıklı bir yapı çevresi ve kamu yararı için çalışan biz mimarlar bu Kent mücadelesinde daha etkin ve aktif rol almak zorundayız. Bizi bu mücadelenin dışına itmeye çalışan bir sisteme karşı olduğumuzu da belirtmek isteriz. Yapı denetimlerinde, YDK’lar yanında TMMOB bileşeni Meslek Odaları etkin şekilde rol almalıdır. Böylece şunlar sağlanacaktır: Deprem güvenliği olan, nitelikli ve sağlıklı yapılar elde edilerek, tüm halkımız bundan yararlanırken; Mesleğin işsizlik sorununun çözümüne de bu şekilde (daha çok sayıda Mimar ve Mühendis denetimlerde görev alacağından) katkı sağlanacaktır. Ben ve ekip arkadaşlarım nitelikli mimarlığın toplumla buluşması, mesleki haklarımızı konuşmak için Meslek Yasası konusunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapmış olduğu düzenlemelerle, sorunların farkında olduğunu gösteriyor. Gerek yapı denetim sistemi, gerek müteahhitlik yasalarında yaptığı düzenlemelerle bir arayış içerisinde olduğunu fark ediyor ve takdirle karşılıyoruz. Ancak bu düzenlemeler mimar ve mühendislerin katkısıyla daha doğru bir çözüme ulaşacaktır.

GÜÇLÜ BİR MİMARLAR ODASI

Mimarlar Odası’ndaki gerek iş arayan mimarlarımızın, gerek çalışan mimarlarımızın, gerekse de serbest çalışan mimarlarımızın sorunlarının çözümü Güçlü Bir Mimarlar Odası yapısından geçiyor. Ancak öncelikle sorunun boyutlarını tespit etmemiz gerekiyor. Sektördeki iş olanaklarının yarının altına düştüğü, haksız rekabetin inanılmaz boyutlara ulaştığı, son 4 yılda mimar sayısının neredeyse 2 katına çıktığı şartlarda mesleki sorunlar yaşıyoruz. Tüm meslektaşlarımızla el ele, gönül gönüle birlikte çalışacağız ve kendi mesleki konularımızın yanında kamu sorunlarının da çözümüne katkı sağlayacağız. Yönetim kurulumuz, özellikle kamusal yapıların mimari projelerinin yerel yarışmalar ile elde edilmesi konusunda çalışma yapacaktır. Böylece genç meslektaşlarımızın kendilerini gösterebilmeleri için fırsat yaratılacaktır.”

TASARIM VE MİMARLIK KOOPERATİFİ

Katılımcı bir anlayışla Odayı yöneteceklerini ifade eden Aslı Ölçal Tezel, “Güçlü ve nitelikli bir meslek ortamı için 15. Dönemde ilk tohumlarını ektiğimiz ‘Tasarım ve Mimarlık Kooperatifleri’ projemizi hayata geçirebilmek, kaynak ve ortam sağlamak adına yerel yönetimlerle istişarelerde bulunarak ve bu projenin hayata geçmesi için yoğun çaba harcayacağız. Daha katılımcı bir yönetim anlayışı içerisinde Danışma Kurulu toplantılarımızı düzenli olarak yaparak üyelerimizin oda kararlarında söz sahibi olmalarını sağlayacağız. Başarabilmemiz, meslektaşlarımızın odayı sahiplenmelerine; Biz yöneticilerin başarabilmesi de onların görüşlerine vereceğimiz değere bağlıdır. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da meslek sorunlarının çözümü için çalışmalarımız artarak devam edecektir. Çağrımız bir seçim çağrısı değil, dayanışma çağrısıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu haber 62 kez okundu.
Hareketli Manşet - 11:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gül, “Vatandaş sağlığıyla oynayanlara, taklit ürünlere af yok”
  Gaziantep’te 2019 yılı içerisinde 25869 adet gıda denetimi yapılarak, 409 adet cezai işleme karşılık toplam 3 milyon 120 bin TL ceza uygulandı. Pek çok alanda olduğu gibi sanayi ve ticaret alanında da adından söz ettirmeyi başaran Gaziantep’te taklit ürün üreterek haksız rekabete yol açan ve vatandaşların sağlığını tehlikeye atan ürünlerle ilgili yıl içerisinde denetimler gerçekleştirildi. […]
 • 02
  Azoospermi Artık Erkeklerin Kâbusu Olmayacak
  Azoospermi, menide hiç sperm bulunmaması durumudur. Her yüz erkekten birinde rastlanan azoospermi, genellikle tedavisi olan bir hastalıktır. Olgun sperm hücresi bulunamamış yani azoospermi tanısı konan kişilerin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamıyor; ancak yeni geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde bu sorunu olan erkekler de çocuk sahibi olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, azoospermi […]
 • 03
  Yılda ortalama 9 kez doktora gidiyoruz
  Yapılan son araştırmalara göre Avrupa ülkelerinin doktora gitme sıklığı belli olurken Türklerin yıldaortalama doktora gitme sayısı 9 oldu. Böylelikle Türkiye bu sayı ile 29 Avrupa ülkesi arasında beşinci sıraya yerleşirken, ilk sıraya yılda 10,9 kez doktora giden Macaristan ve Slovakya yerleşti. Medya takip kurumu Ajans Press, sağlık ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans […]
 • 04
  Balığın en güzel hali objektifte: Finalistler belli oldu
  Avrupa’dan ABD’ye dünyanın birçok noktasına ihracat yapan su ürünleri sektörü Türkiye’de balık tüketimini artırmak için 8 Ağustos’ta ilk kez ödüllü fotoğraf yarışması başlattı. Konsepti su ürünleri sektörünün uluslararası arenada zirvede olduğu levrek, çipura ve alabalık olan yarışmada jüri 19 Şubat’ta toplandı, fotoğrafları değerlendirdi. Adım adım finale Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör […]
 • 05
  Kırık Kalp Sendromu Kadınlarda 9 kat fazla
  Kalp, akla sevgiyi getirse de kalp hastalıkları ölümle eş değer anlama gelebiliyor. Çünkü kalp-damar hastalıkları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında geliyor. 2018 yılına ait verilere göre; bu hastalıklar ölümlerin yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu. Bu nedenle uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalbimize hem fiziksel hem de duygusal olarak iyi bakmamız gerektiği […]

YOL DURUMU