20° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.23
 • DOLAR 5.47

MOR SÜMBÜLLER DE ÇİÇEKTİR!

Mezine Sırakaya - 06 Mart 2019 23:54 A A

Her insanın kendi ölçeğinde değer verdiği, terazisine koyduğunda ağır gelen bir sevgilisi vardır.

Gönlüne sığmayan aşkı, düşlerinde yaşattığı pembe bir tablosu vardır.

Bedenine huzur veren, onu ayakta tutan bir nesne vardır. Onun adı sevgidir, Aşktır.

Erkek deyince ilk akla gelen: sert, mert görünüşüyle bir portre çıkar karşımıza! Erkek babadır. Erkek kardeş, ağabeydir. Erkek evin reisi, direğidir.

Erkek sığınılacak bir liman değil, güvenle sadakatle bağlı olduğunuz, kalbinize sığdıramadığınız büyük bir aşktır, kocadır. Erkek sizin için yıkılmayan koca bir çınardır.

Peki Kadın denince portreniz ne olur?

Kadının kelime anlamını yazmaya kalksak sanırım sayfalar yetmez! Kadın ANADIR. Kadın topraktır. Her şeyden önce en büyük yeteneği, meziyeti Analıktır. Doğuran, büyüten, yetiştiren; Canından can verendir. Abladır, kardeştir, bacıdır. Evin en fedakâr en cefakâr bireyidir. Kadın hiçbir kalbe sığmayacak kadar büyük bir şefkat abidesidir. Evrene kokusuyla huzur verendir. Ana kokusu deriz ya hep! Bir çocuğun göğsünde büyüdüğü deryadır Kadın.

Baharda açan çiçek gibi taze ve güzel, Kışın yağan yağmur kadar bereketli, Sonbaharda dökülen yapraklar kadar savrulan, Yaz güneşi kadar yakandır.

Kadın ve Erkek – Ateş ve su gibidir.

Biri yanarken diğeri söndürür, Diğeri üşürken bir diğeri ısıtır.

Tüm bunları neden yazdım: 8 Mart Dünya Kadınlar günü yaklaşıyor ve her yıl olduğu gibi bu yılda birbirinden güzel Kadınlar Gününe özel kampanyalar göz dolduruyor!

Kadınlar Günü kampanya değildir! Küresel rekabetin bir parçası olduk farkında değiliz.

Kadınlar günü acının, göz yaşının emeğin çilenin öyküsüyle başlamasına rağmen İnsan olmanın erdemine erişmek için açılan bir kapıdır. Zaten kadın bir güne sığmayacak kadar büyüktür.

Kadınlar Obje değildir. İstediğiniz zaman alınıp satılacak mal da değildir. Kadınlar bazı egoistlerin kendini tatmin edecek ağlama duvarı hiç değildir. Kadınlar da erkekler gibi insandır. İnsan olmanın gereği ne ise onu yapmak yeterlidir.

Erkeklerde bizi sırtında taşıyacak hamal, istediğimiz zaman kullan at ıslak mendil değildir. Erkekler bazı kendini bilmezlerin yontulacak odunu hiç değildir. Onlarda Kadınlar gibi insandır.

Her iki cinsinde hisleri, duyguları vardır. Nihayetinde her iki cinste İnsan değil mi?

Cinsiyet eşitliğini yakalamanın en basit yolu herkes kendi misyonunu bilmelidir. İnsan insan gibi yaşadıkça cinsiyetler hiçbir anlam ifade etmez. Doğanın içinde kaybolmuş gizem sevgidir, şefkattir, hoşgörüdür.

Kadın kadın oldukça Erkek de erkek oldukça bu koca dünya bize dar gelmez, hatta birkaç gömlek büyük gelir.

Paylaşamadıklarımız acılarımız, konuşamadıklarımız çilemiz olmasın.  Saygı ve güven huzurun ve mutluluğun kapısını açacak bir anahtardır. O anahtarı kaybetmeyelim. Birbirimizi sevelim, sayalım.

Kadınlar küçük şeylerle mutlu olandır. Onu mutlu etmek için güzel bir iki kelime yeter. Şiddet hiçbir kapıyı açmadığı gibi hayatınızı cehenneme çeviren davranışlardır.

Cenneti yaşamak varken cehennem niye!

Mutluluk ve huzuru iliklerine kadar yaşamak varken acı ve gözyaşı neden!

Aşkı yaşamak varken aşksız ölmek niye!

Meyve veren ağaç varken meyvesiz ağaç yetiştirmek niye!

Sevenlerin varken kimsesizlik niye!

Kadın artık öğrenilmiş çaresizlik olmasın. Şiddetle anılmasın. Kadın ölmesin.

Erkek ömrünü dört duvara mahkûm etmesin. Çocuklar annesiz babasız kalmasın.

Bizler artık tepside pişirilip önümüze getirilen Kadına şiddet haberlerini okumayalım. Kadınların başarılı hayat hikayelerini okuyalım. Çocuklarımıza rol model olalım.

Başarılı kadın hikayelerini hep birlikte yazalım.

Her yazının başı da sonu da KADIN değil midir?

Toprağa ne ekersen onu biçersin?

Kalemin ucundan dökülen kelimeler artık bizi mutlu etsin. Her şeyden önce günlerimiz “İnsanlık Günü” olsun.

Mor çatılarda yaşayan mor sümbüller de çiçektir. Koklamasını bilene…Kırmak,yıkmak niye!

Zengin olmak varken Sevgi yoksulu olmak niye?

Bahar rengarenk çiçeklerle güzeldir.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Sağlıcakla Kalın!

 

 

 

 

 

 

Bu haber 434 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 23:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bağımsız adayın seçim arabasının arkasına yazdığı yazı, kadınların tepkisini çekti
  Bağımsız adayın seçim arabasının arkasına yazdığı yazı başta kadınlar olmak üzere vatandaşların tepkisini çekti. Gaziantep Bağımsız adayı Uluslararası İlişkiler ve Kamu Hukuku Uzmanı Hasan Şahin Karacaoğlu, seçim aracının arkasına, “Dinimize göre kadından idareci ve başkan olmaz. Hz. Muhammed S.A.V Hadislerinde yer almaktadır. Araştırabilirsiniz! Gaziantep yeniden dizayn olacak” yazısı büyük tepki çekti. Seçim aracının arkasında ki […]
 • 02
  “Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir”
  İSTANBUL – 22 Mart, 2019 — Visa (NYSE: V), start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kez dünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor. 2015 yılından bu yana ödeme sistemlerinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma, bu yıl ‘Fintech’ ve ‘Sosyal Fayda amaçlı teknoloji çözümleri’ kategorilerinde gerçekleşiyor. Yarışmanın her bir kategorideki kazananı, 100 bin dolar büyük ödül ve aynı zamanda mentorluk […]
 • 03
  Akdeniz Tipi Beslenme, Kolon Kanseri Gelişimini Önlüyor!
  Sebze ve meyvenin bol tüketildiği, kırmızı etin oldukça azaltıldığı, balık ve zeytinyağına ağırlık verildiği “Akdeniz Diyeti”nin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünün gelişimini önlediği bilimsel çalışmalarla kanıtlanıyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Meltem Ergün, ABD, İngiltere ve İspanya’da yapılan uzun takipli araştırmaların sonucunda kolon kanseri gelişimini önleyen diyet tipinin Akdeniz tipi […]
 • 04
  2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali
  Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin  katkılarıyla düzenlenen 2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali, 15-25 Nisan 2019 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenleniyor. Festivalin açılışı PİRİ REİS balesi ile gerçekleşecek 2.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali 15 Nisan 2019 akşamı, Osmanlı Donanması Komutanı, denizlerin piri Muhyiddin Piri […]
 • 05
  Yaşlılara gereğinden fazla yardım etmek sağlıklarını olumsuz etkiliyor
  18-24 Mart Yaşlılar Haftası… Yaşlanma süreci vücuttaki tüm organ sistemlerinde yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olur. Görme, duyma, denge ve konsantrasyon yeteneği, kas gücü azaldıkça yaşlının daha az hareket ettiğine ve başkalarına bağımlı hale gelmeye başladığına değinen Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, “Yaşlılara iyilik yapmak adına gereğinden fazla […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU