"OBEZİTE VE ÇÖLYAK" Konulu seminer düzenlendi | Narkoz Haber
-0° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

“OBEZİTE VE ÇÖLYAK” Konulu seminer düzenlendi

Sağlık - 28 Kasım 2019 13:35 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Obezite ve Çölyak” konulu seminer düzenlendi.

Sosyal belediyecilikte adından sıkça söz ettiren Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirdiği seminerle farkındalık oluşturdu.

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Serdar Tolay, SANKO Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Doktora öğretim üyesi Başar Aksoy öğretmenleri; çölyak hastalığı ve obezite hakkında bilgilendirildi.

TOLAY, ÇÖLYAK HASTALIĞINI ANLATTI

Onat Kutlar Konferans Salonu’ndaki seminerde konuşan Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Serdar Tolay, “Çölyak hastalığının görülme sıklığı yüzde 1 ila binde 3 arasıdır. Türkiye’de 250 bin ila 750 bin arasında çölyak hastası olduğu bilinmektedir. Çölyak hastalığı, vücut savunma sisteminin glütene karşı gösterdiği hassasiyet olarak tanımlanabilir. İnce bağırsağın iç yapısı, bir havluya benzetilebilir. Havludakine benzer şekilde girintiler ve çıkıntılardan oluşan ince bağırsak yüzeyi, çölyak hastalarında düzleşmeye başlar. Bu da besinlerin emiliminde azalmaya yol açar. Vücut savunma sistemi ise bu durumu sindirim problemleri, şişkinlik, ciltte bozulmalar, halsizlik, adet düzensizlikleri gibi belirtilerle ifade eder. Bu hastalığı tıbbi açıdan tedavisi ne yazık ki mümkün değildir. Tek bir tedavisi; glütensiz besinlerden uzak durulmaktır. Glüten; buğday, yulaf ve arpa ve çavdar gibi gıdalarda mevcut. Çölyak hastalığında, çocuklarda karın bölgesinde bir şişlik meydana gelebilir, kilo kaybı söz konusu olabilir, kaslarda zayıflık gerçekleşebilir, kansız bir görünüm söz konusu olabilir, sinirlerde gerilmeler yaşanabilir. Bu tür belirtilere tanıklık ediyorsanız çocuğunuzu bir doktora götürmeniz gerekir. Çölyak hastalarının ömür boyu glütensiz beslenmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi, Fatma Şahin önderliğinde bir ilke imza attı. Glütensiz beslenmek mali açıdan pahalı bir yaşama neden oluyor. Bu nedenle Glütensiz ürünlere ulaşmanın zorlukları da söz konusu olduğundan bu tür problemleri ortadan kaldırmak adına Glütensiz bir Başka Kafe açıldı. Sadece glütensiz ürünlerin üretimi için açılan bu kafede, dışarıdan hiçbir glütenli yiyecek alımı da yapılmamaktadır ve sosyal işletme modelinin en güzel örneğidir.  Öte yandan zihinsel ve ruhsal engelli bireylerin hizmet vermesi çok özel olduğu gibi bir başka olarak da toplumdaki çölyaklılar için yaşam umudu taşımaktadır” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduğunu belirterek, “Meslekte 41 senelik bir tecrübem var. O nedenle sağlık alanında büyük önem taşıyan bu bilinçlendirme programını çok önemli buluyorum” diye konuştu.

SANKO Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Başar Aksoy, Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezitenin sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlandığını belirtti. Aksoy slayt eşliğinde seminere katılan öğretmenlere, obezitenin tanımı, obezitenin geçmişi, Dünya’daki obezite oranı, Türkiye’deki obezite oranı, obezitenin sebepleri, obezitenin ortaya çıkardığı sorunlar ve etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından seminer veren öğretim üyesi Başar Aksoy’a, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Serdar Tolay, çiçek hediye etti.

Bu haber 137 kez okundu.
Sağlık - 13:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 02
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 03
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.
 • 04
  Elazığ’da meydana gelen deprem’de can kaybı
  Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  depremde şuana kadar Elazığ’da 6, Malatya’da 5 olmak üzere 11 vatandaşımız hayatını kaybettiğini 272 vatandaşında yaralandığı açıklandı. AFAD Telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların kullanılmasını istedi. Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  deprem  Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Bitlis, Şanlıurfa, Tunceli, Adana, Şanlıurfa, Hatay, Adıyaman’da da hissedildi.
 • 05
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi’nde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Deprem nedeniyle korku panikle vatandaşlar sokağa çıktı. Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan her hangi bir can haberindiğini açıkladı. DEPREM ELAZIĞ SİVRİCE Buyukluk: 6.8(Mw) Yer: Turkiye Elazig Sivrice […]

YOL DURUMU