Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

OĞUZELİ’NDE KÜLTÜR EDEBİYAT GÜNLERİ BAŞLADI

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Gaziantep Şubesi tarafından yürütülmekte olan ”Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” kapsamında Oğuzeli’ne taşınan konferans etkinlikleri büyük ilgiyle karşılandı.

Oğuzeli Belediyesi Salman ve Ayşe Balat Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen konferansta Şair Ercüment Âsaf Yanıç, eski bir Oğuz geleneği olan “Gelin Gog” konulu söyleşisi büyük ilgi gördü.

Yanıç, Oğuzeli’nin köylerinde hâlâ yaşatılmakta olan yağmur yağmadığı zamanlarda özellikle çocukların ev ev dolaşarak buğday ve benzeri yiyecekleri toplaması ve bunu bir oyun düzeni içinde gerçekleştirmesi, geleneksel olarak bizi köklerimize bağlamaktadır ifadesinde bulundu.

Yanıç, bu geleneğe ait görüntülü kayıtların bulunmamasını üzüntüyle karşıladığını söyleyerek, kendisini dinleyen öğrencilere, köylerinde bu tür bir “Gelin Gog” töreni yapıldığında, bunu fotoğraflamalarını, mümkünse kamera çekimleri yapmalarını ve böylelikle bu geleneği gelecek kuşaklara taşımanın yollarını aramanın gereklerini anlattı.

Etiketler:
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?