Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ÖNCE BENİ PARÇALARA AYIRIN

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Ali Peri; ben Türküm, aynı zamanda Kürdüm, Arabım, Aleviyim, Sünniyim gelin önce beni parçalara ayırın diyerek şartlar ne olursa olsun bu ülkenin bölünmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep il Başkanı Ali Peri, Türkiye’de coğrafi yapı olarak 12 bin yıldır her dilden, renkten, ırktan, cinsten ve inançtan gelen insanların yaşadığını, bu coğrafyada insanların soyunun saflığından bahsetmenin mümkün olamayacağını söyleyerek kendisinin Türk, aynı zamanda Kürt, Arap, Alevi, Sünni olduğunu bunun parçalara ayrılmasının mümkün olamayacağını söyledi. Peri “ bu coğrafyada her dilden, ırk ve cinsten insanlar yaşamış ve artık  iç içe girmiştir, bu insanları parçalara bölmek mümkün değildir. Dersim olaylarına geldiğimiz zaman orada bir şey varsa bu o günkü koşullarda günahı ve sevabı ile o günkü yönetime aittir. Bunu kalkıp herhangi bir siyasi partiye mal etmek ya tarihi bilmemek, ya  ülkenin o dönemlerde ne yaşadığını bilmemek, ya da bunun altında başka şeyler aramak demektir. O dönemin Cumhurbaşkanının İsmet İnönü olduğu söyleniyor. Türkiye’deki yapının işleyişine baktığımız zaman Cumhurbaşkanları hep noter, tasdik eden merci olmuştur. Bildiğiniz gibi birinci seferde yasanın geri çevrilmesine rağmen meclis tarafından ikinci defa aynı şekilde yasanın gönderilmesi halinde Cumhurbaşkanının geri iade yetkisi yoktur, noter görevini yerine getirip onaylaması gerekmektedir. Peki o dönemin Başbakanı kim Celal Bayar. Ayrıca o dönemde Cumhuriyet Halk Partisi parti değildi diyorum çünkü parti olsaydı farklı partiler de olurdu. Biliyorsunuz o dönemde Cumhuriyet Halk Partisinin İl Başkanları aynı zamanda Valilik görevini de yürütüyordu. O dönemde partinin en yetkili ve etkin kişisi parti müfettişi idi buna da baktığımız zaman merhum Adnan Menderes’ti. Cumhuriyetin idaresi askerler tarafından yapılıyor, her konuyu askerler değerlendiriyor ve askerler karar veriyordu. Genel Kurmay Başkanı da merhum Mareşal Fevzi Çakmak Paşa idi. Çok partili sisteme geçer geçmez İsmet İnönü haricinde tamamı partisinden ayrıldı ve 1973’lü yıllarda da İsmet İnönü Cumhuriyet Halk Partisinden ayrıldı. Şimdi kalkıp ta böyle bir olayın Cumhuriyet Halk Partisine yıkılmasını ve bu konunun tartışılmasını uygun bulmuyorum.

TÜRKİYE KENDİ TOPRAKLARINI BOMBALIYOR

Türkiye şu an kendi topraklarını bombalıyor ve 80 yıl sonra bu yapılanlar tarihe nasıl geçecek acaba, nasıl değerlendirilecek. Şu anki Hükümet atılan bombaları Avrupa’nın elindeki gelişmiş silahları denemek için mi Kandile attık diyecek. Bu soruyu sorduğumuzda ne yapsaydık gülle mi karşılasaydık diyorlar. Keşke gül ile karşılasalardı, Habur’da davul zurna ile karşıladılar. Eğer Devlet bunları tartışacaksa sondan başlayarak geriye doğru gitmesi lazım. Sivas-Madımak olayları, Maraş katliamı, Çorum, 12 Mart-12 Eylül – 27 Mayıs 1960 – 28 Şubat tartışmaya açılmalı ve bunların üzerine gidilmelidir. Hazır deliller ve o gün yaşayanların çoğu hayattayken bunlar tartışılmalı. Bunların hepsini bir kenara bırakıyoruz ve o günden hayatta hiç kimsenin kalmadığı bir olayı tartışmaya başlıyoruz. Geçmişte bir hata varsa bunun telafisi için adımlar atılmalı ancak geçmişe takılı kalmak ve geçmişle ilgili birbirimizi suçlamak yerine bundan sonra ne yapacağız bu ülke demokrasiyi içine ne zaman sindirecek veya demokrasiyi tam içimize sindirmek için nasıl bir yol izlenecek bunun tartışması yapılmalı ve bunun öncülüğünü de yöneticiler yapmalıdır. Sanayileşmiş, ekonomisi düzgün, demokratikleşmiş, insan haklarına önem veren bir Türkiye için adım atılması gerekir. Şartlar ne olursa olsun bu ülkenin bölünmesine müsaade etmeyeceğiz. Sorunlar bomba atarak değil, meclis çatısı altında çözülmelidir, bomba ile çözülseydi 30 yıldır çözülürdü. Mecliste siyasi partiler bir araya gelip bu sorunu çözmek zorundadır. Yoksa birileri 80 yıl beklemez ve sen kendi topraklarını bombalayan bir ülkesin diyerek bunun hesabını sorar.

BAŞKA ÜLKELERİN İÇ İŞLERİNE KARIŞMAYI DOĞRU BULMUYORUM

Dünyanın tüm ülkelerinde demokrasinin yerleşmesi ve insanların demokratik bir şekilde yaşamasını temenni ediyoruz.  Ancak, Suriye’nin, Libya’nın veya diğer ülkelerin rejimi öncelikle onları ilgilendirir. Bir ülkenin başka bir ülkenin iç işlerine karışmasını doğru bulmuyorum. Suriye rejimi bugün mü kötü oldu. Daha üç beş ay öncesine kadar Suriye ile kanka idik, sıfır sorunlu komşu ilişkilerimiz vardı. Ayrıca gerçekten komşularımızla sorunlarımız sıfır seviyesine gelmişti ve ben bu konuda hükümeti takdir ediyordum. Peki komşularımızla sıfır sorunlu hale gelirken komşularımızın rejiminde sorun yoktu da şimdi mi rejimlerinde sorun oldu, ne oldu da Suriye ile birden bire kötü olduk. Avrupa neden birden bire Ortadoğudaki ülkelerin rejimlerine yön çevirdi. Irak’ı düzelteceğiz dediler ne düzeldi. Irak’ta 2,5 milyon insan öldü, kadınlar dul kaldı, çocuklar babasız kaldı. Irak’ta bundan sonra hangi nesil yetişiyor acaba irdeleyen var mı? Yeni nesil Arap mı, yoksa işgal güçlerinin neslimi acaba, hiç bunu araştıran var mı? Irak’ta, Libya’da, Mısır’da rejim değişecek ise bunu kendi halkları yapamazmıydı? Neden farklı ülkeler gelip bu işi savaşla çözmeye çalışıyor. Sonucunu görüyoruz, bölgenin şu kadar yıllık akaryakıt geliri sözleşmeye bağlanarak yabancı ülkelerin ipoteği altına alınmış durumda. Demek ki buradaki amaç  o devletlere demokrasi getirmek değil. Mısır’a gelen sisteme bakıyoruz, bizim 12 Eylül rejimimizi görüyoruz. Hani Türkiye’de 12 Eylül Cuntaydı, nasıl demokrasi bu? Başbakanımıza öncelikle geçmiş olsun diliyorum.  Geçtiğimiz günlerde Gaziantep dışından iyi bir Ak Partili şunu söyledi. “Başbakanımız artık aferin delisi oldu. Her gittiği yerde aferin alınca her şeye heveslenmeye başladı” dedi. Bence; Türkiye’nin önce kendi içerisinde demokrasiyi sağlaması gerekiyor.

İTHALATIN YÜKSEKLİĞİNDEN KİMSE BAHSETMİYOR

Gaziantep’in değil Türkiye’nin ihracatı çok diyoruz ama ithalatımız daha da çok. Hiç kimse yapılan ithalattan bahsetmiyor ve sürekli şu kadar ihracat yaptık diyor. İhracatın ithalattan daha çok olması gerekir aksi halde cari açık artar. Suriye ile Türkiye arasında sıfır sorunlu komşuluk ilişkileri olduğu zaman özellikle Gaziantep bu konuda sanayisi ile ticareti ile güzel iş yapmaya başlamıştı. Bir çok sanayicimiz sipariş aldı, fabrikalarını o tarafa çevirdi ve ürünler üretmeye başladı. Ancak şu an bir çok fabrika Suriye ile yaşanan sorunlar nedeniyle ürettiği malları ambarlarına koymaya başladı. Bu Türkiye için iyi bir sonuç değil. Siz oturduğunuz yerde veya işyerinizde komşunuzla aranız iyi olmazsa huzurlu olurmusunuz? Evinizde veya işyerinizde bir süre sonra komşunuzu değiştirme şansınız var ama biz Suriye-İran ve diğer komşu ülkelerimiz ile ilelebet bu coğrafyada komşu olarak yaşayacağız. Niye Avrupa-Amerika istiyor diye biz komşularımız ile kötü olalım. Ne bizim komşularımızla, ne de komşularımızın bizimle sorunları yoktu, hala da yok aslında. Bir an önce bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Bizim İran’la ne sorunumuz vardı da oradan gelecek füzeyi engellemek için Malatya’ya kalkan kuruyoruz. Kimin için? İsrail için tabi. Hani biz İsrail’le kavgalıydık, neden o zaman İsrail’i korumak için kalkan kuruyoruz. Peki bu kalkan bu füzeyi engellediğinde bu füze nereye düşecek? Bu coğrafyaya düşecek ve düştüğü yeri yakıp yıkacak. Ya Allah korusun bir huroşima gibi olursa, bir Halepçe gibi olursa, o füzelerde nükleer bir madde olursa bunun vebali ne olacak. Dersimi kaşıyanlar, geçmişi kaşıyanlar önce bugünün hesabını versinler” dedi.

Etiketler: »
509 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?